Vasarai pasidarykite savo aliejinius užpilus šviežių daržovių salotoms…

Vasarai pasidarykite savo aliejinius užpilus šviežių daržovių salotoms. Atminkite, kad parduotuvėse parduodami krakmolingi salotų dresingai (užpilai) nedera ir netinka prie šviežių daržovių, ypač salotlapių, kita vertus, dresinguose yra apsčiai cheminių konservantų. Tokius dresingus mitybai naudoja tik greitmaisčio-prastmaisčio valgyklos.

Jeigu auginate bet kokius salotų lapus, pasiūlykite juos savo namiškiams juos vienus su keliais savo gamybos aliejiniais užpilais. Užpilus patiekite atskiruose indeliuose. Salotų lapus gerai nuplaukite, būtinai nusausinkite, nes sausi salotų lapai „paima“ daugiau užpilo, o nuo šlapių užpilas nubėga, salotlapiai tampa neskanūs, vandeningi, patižę. Geri kulinarai nuplautus lapus nusausina ir dar kiek palaiko šaldytuve, nes šaldytuve nugaruoja drėgmės likučiai, o salotlapiai tampa traškiais. O Jūsų valgytojai lai pasimirko salotlapį viename ar kitame užpile ir paragauja, – nepatikėsite, net užkietėję mėsėdžiai taps salotų mėgėjais ir garbintojais.

Beje, kai teks būti restoranuose ar kavinėse ir Jums patieks salotas su šlapiais salotlapiais, bėkite laukan ir kitiems sakykite, kad tokiose maitinimo įmonėse lankytis negalima, nes čia dirba ne profesionalūs virėjai, o neišmanėliai, – jei nežino kaip gaminti paprastas salotas, tai kiti, sudėtingai gaminami patiekalai tikrai bus niekalas.

Aliejinis aviečių užpilas salotoms. Aliejinių užpilų bėda yra tame, kad juos labai sunku suplakti, o kiek pastovėję susisluoksniuoja. Nuo seniausių, dar alchemikų laikų yra žinomas labai praktiškas ir lengvas būdas aliejinius mišinius plakti kartu su indu. Todėl ir Jūs paimkite nuo sulčių 500 ml stiklinį plačiu kakleliu butelį, jo metaliniame dangtelyje išbadykite skylutes (galite pažiūrėti pirmoje nuotraukoje). 100 g aviečių (galima ir šaldytas, galima ir kitas uogas) pertrinkite per smulkų sietelį ir supilkite į butelį su 325 g alyvuogių aliejaus (gali būti ir saulėgrąžų), 40 ml raudonojo vyno acto, 20 g persijotos cukraus pudros, 5g druskos. Šaldytuve uždarame inde galite laikyti savaitę. Prieš naudojant, stipriai kartu su buteliu suplakite (kad neapsitaškytumėte aliejumi, dangtelio skylutes uždenkite polietileno plėvelės gabalėliu) ir apšlakstykite salotas. 200 g salotų reikia 50g užpilo. Išeiga – 450 g.

Aliejinis ančiuvių užpilas salotoms. 40 g išdarytų ančiuvių arba be odos sūdytų kilkučių, 20g kietai virtų kiaušinių trynių, 10 g preseliu išspaustų česnakų, 6 g druskos, 1 g maltų juodųjų pipirų sutrinkite į tyrę ir paskui išmaišykite su 320 g alyvų aliejumi ir 60g obuolių actu. Supilkite į užsukamu dangteliu butelį, geriausiai su plačiu kakleliu nuo sulčių, metaliniame dangtelyje išbadykite skylutes. Šaldytuve uždarame inde galite laikyti savaitę. Prieš naudojant, stipriai kartu su buteliu suplakite ir apšlakstykite salotas. 200 g salotų reikia 50 g užpilo. Išeiga – 450 g.

Saldžiarūgštis alyvų aliejaus užpilas salotoms. 320g  alyvų aliejaus suplakite su 50 g balzamiko, 50 g dirbtinio medaus, 10 g druskos, 18 g preseliu išspausto česnako, 2 g maltų saldžiųjų raudonų paprikų, 0,5 g maltų aitriųjų paprikų. Supilkite į užsukamu dangteliu butelį, geriausiai su plačiu kakleliu nuo sulčių, metaliniame dangtelyje išbadykite skylutes. Šaldytuve uždarame inde galite laikyti savaitę. Prieš naudojant, stipriai kartu su buteliu suplakite ir apšlakstykite salotas. 200 g salotų reikia 50 g užpilo. Išeiga – 450 g.

Žaliasis špinatų užpilas. Plaktuvu (benderiu) suplakite 30 g smulkiai sukapotų špinatų (geriau virintų), 20 g alyvų aliejaus, 6 g tarkuoto Džiugo sūrio, 4 g kedrų riešutėlių, 2 g išspausto česnako, 2 g sojos padažo, 2 g Vorčesteršyro padažo, 0,05 g maltų juodųjų pipirų. Šaldytuve uždarame inde galima laikyti 96 val. Ant indo prilipdyti užrašą su pagaminimo data. Išeiga – 60 g.

Duodu vienos porcijos receptus (padauginkite iš valgytojų skaičiaus). Ruošdami salotas, nebijokite padauginti šviežių aromatinių žolelių. Aš patarčiau salotas gardinti tik vienos rūšies žolelėmis, – tada jos suteikia salotoms savitą išskirtinį koloritą, skonį ir aromatą.

Agurkų ir paprikų salotos su aliejiniu ančiuvių užpilu. 100 g agurkų supjaustykite plonais griežinėliais, sudėkite į užkandinę lėkštę, ant viršaus gražiai sudėliokite plonais šiaudeliais supjaustytų 30 g geltonų paprikų, 30 g svogūnlaiškių gabalėlių, 30 g raudonų paprikų (turi išeiti tautinės vėliavos spalvos), pagardinkite 1,5 g druskos, 0,01 g maltų juodųjų pipirų, salotas apšlakstykite 50 g aliejinio ančiuvių užpilo ir užbarstykite 5 g petražolių lapelių. Išeiga – 195/50 g.

Pomidorų, raudonųjų svogūnų ir bazilikų salotos su aliejiniu aviečių užpilu. 150 g pomidorų supjaustykite griežinėliais ir sudėkite į užkandinę lėkštę, pagardinkite 1,5 g druskos, 0,01 g maltų juodųjų pipirų. 40 g raudonojo svogūno supjaustykite plonais griežinėliais, išskaidykite žiedeliais ir užbarstykite ant pomidorų, salotas apšlakstykite 50 g aliejinio aviečių užpilo ir užbarstykite 5 g bazilikų lapelių, žiupsnelį grūstų pipirų. Išeiga – 195/50 g.

Šviežių daržovių salotos su kalafiorais ir saldrūgščiu alyvų aliejaus užpilu. Į užkandinę lėkštę kalvele sudėkite 40 g suplėšytų Aisbergo salotų, 30 g suplėšytų raudonų salotų (Lolla Rossa), burokine tarka užtarkuokite 15 g morkų, jas apibarstykite 40 g kalafiorų žiedynų (žalius kalafiorų žiedynus laikykite pamerktus parūgštintame vandenyje) apdėliokite 30 g pomidorų skiltelių, 30 g agurkų gabalėlių. Ant viršaus užberkite 10 g svogūnlaiškių, supjaustytų įskypais gabalėliais, salotas apšlakstykite 50g saldrūgščio aliejaus užpilo, apibarstykite 5 g petražolių lapelių. Galite užbarstyti ir keletą spanguolių. Išeiga – 195/50 g.

Šviežių daržovių salotos su sūdyta lašiša ir aliejiniu ančiuvių užpilu. Į užkandinę lėkštę kalvele sudėkite 40 g suplėšytų Aisbergo salotų, 30 g suplėšytų raudonų salotų (gali būti ir kitokios salotos), burokine tarka užtarkuokite 10 g morkų. Ant viršaus užberkite 40 g tarka sutarkuotų agurkų šiaudelių, 10 g porų, supjaustytų plonais griežinėliais ir išskaidytų žiedeliais, salotas apšlakstykite 50 g aliejinio ančiuvių užpilo. 60 g sūdytos lašišos filė supjaustykite plonais griežinėliais ir, susukus rožytėmis, gražiai išdėliokite ant salotų, į lašišų rožyčių vidurį įdėkite krapų šakelių. Po to dar apibarstykite 3g krapų šakelių. Išeiga – 195/50 g.

Šviežių daržovių salotos su karšta kalakutienos filė ir avietiniu alyvų aliejaus užpilu. Į užkandinę lėkštę kalvele sudėkite 40 g suplėšytų Aisbergo salotų, 30 g suplėšytų raudonų salotų (gali būti ir kitokios salotos), burokine tarka užtarkuokite 10 g morkų, apdėliokite 40 g agurkų gabalėlių, 30 g pomidorų skiltelių. Ant viršaus užberkite 10 g porų, supjaustytų plonais griežinėliais ir išskaidytų žiedeliais, salotas apšlakstykite 60 g aviečių aliejaus užpilo. 100 g kalakutienos filė supjaustykite plonais piršteliais, apvoliokite 10 g miltų, išmaišytų su 2 g druskos ir 1 g kario prieskonių, įkaitintame saulėgrąžų aliejuje pakepinkite, kad kalakutiena apskrustų ir užbarstykite ant salotų. Apibarstykite 5 g mėtų lapelių. Išeiga –250/60 g.

A. Vincentas Sakas
Tel. +37046 35 02 92. Mob. tel. +370617 24 338
El.paštas: vincentas.sakas@takas.lt
info@culinaryheritage.eu
My Skype account: vincentas.sakas

Views All Time
Views All Time
200
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!