Prancūziškas vynas
Teigiama, jog Prancūzijoje yra gaminamas pats geriausias, kartu ir pats blogiausias vynas pasaulyje. Šiandien nei viena kita šalis negali varžytis su Prancūzija savo vyno kokybe bei įvairove. Kiekvienais metais Prancūzijoje pagaminama daugiau kaip 67 milijonai hektolitrų (745 milijonai dėžių) vyno, iš kurių didžioji dalis gali puikuotis aukščiausios kategorijos įvertinimu. Taip yra todėl, kad visas vyno gamybos procesas nuo vynuogių pasodinimo iki vyno pagaminimo labai griežtai kontroliuojamas įvairių įstatymų bei normų. Tai vynas, kuris išgarsino Prancūziją visame pasaulyje ir leido tapti viena iš labiausiai pageidaujamų vyno gamintojų.
Kiekvieno įžymaus regiono vyndariai, norėdami išlaikyti vartotojų pasitikėjimą savo vynu, turi stengtis išsaugoti jo kokybę ir išskirtines savybes, išgarsinusias jų vyną. Nieko nuostabaus, kad kai kurie vyndariai negali išlaikyti aukščiausių kokybės standartų. Kaip teigia Tom Stevenson knygoje “The New Sotheby’s Wine Encyclopedia”, “kiekvienas regionas neišvengiamai turi savo gerą, vidutinišką ir prastą vyną”. Pastaruoju metu nuolat daugėja vyndarių, gaminančių prastesnės kokybės vyną net ir garsiausiuose Prancūzijos regionuose, kurie yra jos pasididžiavimas. Kol kas geriausi vis dar geriausi, tačiau augantis prastos kokybės AOC vyno gamintojų skaičius suteikia žmonėms pretekstą nepasitikėti tuo vardu. Be abejo, gamintojai, kurie laikosi nustatytų standartų bei gamina kokybišką vyną, to ir nenusipelno.
Kalbant apie Prancūziją bei apskritai apie vyno gamintojus, būtina paminėti, jog ne tiek svarbu, iš kokio regiono yra kilęs vynas, bet daug svarbiau, kas to vyno gamintojas ir kokios jis yra kategorijos.
Prancūziško vyno skirstymas
1935 metais Prancūzija tapo pirmąja šalimi, įvedusia vyno kilmės bei kokybės kontrolę prancūziškiems vynams. Šia kontrole buvo siekiama nustatyti geografines regionų ribas bei reguliuoti jų veiklą, susijusią su vynuogininkyste.
Appellation d’Origine Controlee (AOC arba AC)
Remiantis “The New Sotheby’s Wine Encyclopedia”, šiuo metu yra daugiau nei 470 AOC apeliacijų, kurios užima beveik 490.000 hektarų bei vidutiniškai pagamina 29 milijonus hektolitrų vyno. Šios kategorijos vynas sudaro daugiau nei 52% viso pagaminamo vyno kiekio Prancūzijoje. Pagrindiniai dalykai, kurie yra reguliuojami šiose apeliacijose, yra vynui gaminti naudojamų vynuogių rūšis, vynuogininkystės metodai, derliaus apribojimai, minimalus alkoholio kiekis bei vyno gamybos technologija. Taip pat įstatymai turėtų kontroliuoti ir kiekvieno vyno kokybę, kuri būtų nustatoma viešos degustacijos metu, tačiau tai padaryti yra labai sunku, kadangi dauguma oficialių vyno degustatorių Prancūzijoje patys gamina vyną.
Vin de Pays – krašto vynas
Šios Vin de Pays, arba kitaip “krašto vyno”, kategorijos apeliacijų yra vos daugiau nei 140, kurios užima apie 200.000 hektarų ir metinis pagaminto vyno kiekio vidurkis yra apie 16 milijonų hektolitrų. Tai antra pagal pagaminamo vyno kiekį apeliacija Prancūzijoje. Šių apeliacijų taisyklės reguliuoja tik kilmės regioną, kuris turi būti nurodytas etiketėje ir, jei pageidaujama, vynuogių rūšį. Išskiriamos trys Vin de Pays kategorijos, kurių kiekviena turi savo taisykles. Kai kuris šios kategorijos vynas nėra aukštos kokybės, tačiau daugumai galima būtų suteikti net ir aukštesnę AOC kategoriją. Tai parodo ir Vin de Pays vyno kainos, kurios kai kada yra net didesnės už AOC kategorijos vyno.
Vin de Table – stalo vynas
Vin de Table, arba stalo vynas, yra pats pigiausias, o jo gamyba yra mažiausiai kontroliuojama. Ant šio vyno etiketės negali būti nurodyta vynuogių rūšis, o jų kilmės vieta gali būti nurodyta tik kaip Prancūzija. Kai kurie gamintojai, bandydami apeiti šią taisyklę, dažnai gudrauja, piešdami etiketes, būdingas kažkuriam regionui. Tai aiškiai parodo kilmės vietą.
Prancūziškos etiketės skaitymas
Etiketėje galima surasti visą vartotojui reikiamą informaciją, tokią kaip gamintojas, vyno spalva, vynuogių rūšis, derlius, kategorija ir kt.
Parengė Tadas Pakalniškis