Neįtikėtinas paprastumas, arba šių dienų mini-vobleriai (2 dalis)
Straipsnio apie UL voblerius tesinys
Smith
Apie Smith voblerius rekia pasakyti ypatingai: pasakymas „yra iš ko pasimokyti“ dar nepilnai išreikš įspūdį nuo šių masalų pasirinkimo, kas mus domina tiesiogiai. Net ir taip vadinamas „kokybės sertifikatas iš Imperatoriškos šeimos“ liudija apie itin aukštą techninį išpildymą. Vertinant iš vartotojo pusės – tai japonų firmos gaminys, aukščiau visų pagyrų- kas liečia tiek asortimentą, tiek ir spalvinimus, nekabant jau apie puikią kokybę ir kibumą. Mano vienas pažystamas, pirmą kartą į rankas paėmęs spiningą su vobleriu, jis net neturėjo jokių iliuzijų (tuo labiau gaudant vobleriu) pagauti, ant CAMION ir „padaryti“ visus! Atsitiktinumas? Naujokams sekasi? Ne.
Nuo to karto mūsų būrelis pasipildė: mano pažystamas tapo tikru, žūklės vobleriais, fanatu. Ir laimikiai pas jį tokie, kad kartai vertėtų ir pavydėti! Aišku baltu…
Camion SR
Ryškus fat‘as. Didžiulė spalvinimų gama. SR modelis. Svoris 2,5g, ilgis 32mm. Panyra (pagal tinklapio duomenis) iki 70-80 cm, realiai – iš tikrųjų taip, nors galbūt šiek tiek mažiau. Puikiai užsimeta.
Pradžioje buvo komplektuojamas su standartinio kotų dydžio kabliukais – kartais jie vienas už kito kabindavosi. Po kurio laiko pastebėjau, kad sekančios partijos ėjo su trumpesniais trišakių koteliais – ir jų kabinimosi tarpusavyje problema dingo visiems laikams. Aukštas dažnis su padoria amplitude. Labai tolygus žaidimas srovėje, išnušti iš vėžių jų praktiškai neįmanoma. Neskaitant visų plėšriųjų, vobleris gerai dirbo ir ant meknių. Atsparus padengimas. Kaina visai padori, bet patikėkite – jis vertas tų pinigų. Tinka pravesti visomis kryptimis.
Camion DR
Nėrimo gylis iki 1,8m, realus, svoris 2,7 g. Išmušti iš „vėžių“ visiškai neįmanoma. Tai pliusas ar minusas?
Pasakysiu taip: ne visada pliusas, ypač kai pravedimas apribotas atstumu, ar kokia nors kliūtimi. Vieną kartą Oka upėje šapalai vengė kimimo, kol masalas buvo traukiamas prieš srovę, reagavo išskirtiniai tik jam plaukiant pasroviui. Taip man ir nepavyko voblerio pakelti į paviršių glisui, norint greitai prisitraukti masalą ir paruošti sekančiam metimui, neprarandant laiko traukiant jį link kranto. O šiaip – tai vobleris visoms žūklės sąlygoms. Leidžia suvilioti žuvį iš negilių prieslenksčių, priversdamas pakilti ją kartu. Būtinas ir vertingas daiktas.
Camion Magnum SSR
Palyginti naujas masalas, forma primenantis paprastą Camion, bet išsiskiria šiek tiek dydžiu – tai 36 mm ir SSR 3,3g. Užfiksuoti paknakamai stabūs laimikiai. Kaip meknė virš 1kg ir solidžios lydekos (virš 2kg). Ešerys taip pat jo neatsisako, netgi mažas.
Aišku aukšta kokybė, puikūs kabliukai ir spalvinimai. Būtinas papildant paprastus Camion‘us nes dirba kitame sluoksnyje – apie 0,6m.
Camion Magnum SR
Svoris 3,1g. nėrimo gylis 1,2m. Smith labai teisingai paskirstė Camion‘us pagal skirtingus darbinius sluoksnius, su ta sąlyga, kad UL yra žūklė sąlyginai nedideliuose gyliuose, ir šis skirstymas leidžia patikrinti visus reikiamus vandens sluoksnius. Jei surinksime į vieną vietą aukščiau minėtus Camion‘us, tai galėtume teigti kad turime universalų rinkinį, nors daugumai fat forma nelabai patinka dėl mažo panašumo į realią žuvį ar ką nors gamtoje. Eilinis stereotipas.
Jade
Mažas plaukiantis shad‘as 43mm ilgio ir 2g svorio. Firmos puslapyje yra dar tokio pat dydžio tik 2,2g. Kaip vėliau paaiškėjo – lėtai skęstantis modelis.
Puikus masalas. Turi mažos amplitudės ir aukšto dažnio žaidimą. Vienas iš pačių, labiausiai vykusių modelių, lygus su Camion‘ais.
Užsimeta – nelabai. Net ir naudojant ploniausius valus, nes jokios pagalbinės užmetimo sistemos nėra (svarelių persislinkimas išilgai).
Jade MD
Tiksli paprasto Jade kopija, tik su didesniu liežuvėliu, leidžiančiu panerti iki 1-1,2m, tai lengva kontroliuoti spiningo kotu. Įdomu, kad turėdamas tokius pat matmenis gali sverti 2,3 ar 2,4 g, priklausomai plaukiantis ar suspernder tipo. Tokios pat problemos su užmetimu. Bet žaidimas didesnės amplitudės-geriau jaučiasi pravedant. Labai stabilus srovėje.
Ant Jade ir Jade MD kimba tos pačios žuvų rūšys, tik prisideda stambesnės meknės, kurios susigundo galimybe paragauti šio gundančio „buratinka“. Apie universalumą nekalbėsiu, bet įsigyti verta, išgelbės būtinai.
Shirasu Minnow
Labai plonas ir lengvas. Pagal proporcijas vos ne 1:5. Ilgis 40g svoris vos 1,4g – skrenda blogai. Pratiškai panaudotas porą kartų Oka upėje pelei krantą. Ešeriams ir “peiliokams” patiko. Kitiems turbūt irgi būtų patikęs, bet papuolė per šapalų nerštą, todėl laimikiai kol kas menki.
Bet nemanau kad šis vobleris kuo nors išsiskirs. Nors visada malonūs siurprizai.
IC – Minnow
Puikūs mažyčiai vobleriukai – 2,5cm, 1g. Plaukiantys. Žaidžia net lėčiausiame pravedime. Nežiūrint į svori ir dydį, turint atitinkamus įrankius galima užmesti 10-12m. Sutikite, kaip tokiems mažyliams visai neblogai. Gaudo visą žuvį, net aikštes ir kuojas. Anais metais pavyko suvilioti keletą kiršlių. Vienas dvišakis. Pakeitus į mažą trišakiuką (sumontavus ir žiedelį) nukrypimų žaidime nepastebėta, o kibimų realizavimo procentas išaugo. Pastačius trišakį iš storesnės vielos atsirado galimybė jį naudoti stiprioje srovėje – tiesa, vobleriukas tapo lėtai skęstančiu.
Deja jų neberandu. Pasaulyje toks trūkumas kokybiškų mažiausio dydžio vobleriukais, iš štai tau! Nejaugi vėl bus nutraukta gamyba? Labai gaila, nes iki šiol, prieš du metus Smith nutraukė mini-ratlin‘ų gamybą, kuris pas mus taip ir neatkeliavo, o buvo sukėlęs didelį susidomėjimą UL rate. C‘est la vie, kaip sako…
Luna
Minnow 47mm svoris, priklausomai nuo modifikacijos (plaukiantis, skęstantis ir suspendei tipo) – nuo 1,9 iki 2,5g. Eilinis vobleris. Gausybė spalvinimų. Tinklapyje taip pat nėra. Baigė gamybą? Tokio negaila, skirtingai nei IC-minnow,
Jakson
Mūsų rinkoje nesenai pasirodžiusi firma. Jų vobleriai – geros kokybės. Yra įdomių modelių, mums padės įsisavinant naujus, perspektyvius masalus.
Plitz
Mažas minnow. Skęstantis, 30mm ilgio sveria 1,3g. Šio voblerio „kampas“ kad jis padarytas iš dviejų plastiko dalių, t.y. jo viduje – tuštuma!!! Įdomu, ar ne? Gaudyti su juo dar neteko, nes įsigytas tik praėjusį rudenį. Pavyko gauti tik dviejų spalvinimų, o iš viso jų – 7-ios – ir nei vieno natūralaus nėra. Pavasarį duosim garo!
Comachi
Įdomi voblerio forma – tiesiog kažkoks trijų klasikinių formų mišinys, nes sunku būtų priskirti kuriai nors vienai iš jų, nei minnow, nei shad, ir tuo labiau ne fat. Ilgis 45mm, plaukiančio svoris 2,5g, skęstančio – 2,8g. Rimtai „triukšmaujantis“ vobleris. Plačios amplitudės ir vidutinio dažnio žaidimas. Labai neišsiskyrė, kaip visada – ešeriai ir “peiliokai”, bet atidėkim jį iki pavasario -gilesniam įsisavinimui.
BassDay
Jeigu galima būtų taip pasakyti, tai pakankamai šviežia kompanija pristatoma mūsų rinkoje. Čia turiu omenyje, kad šios firmos masalai rinkoje pasirodė ne daugiau kaip du metai atgal. Kokybė labai aukšta, prisikabinti praktiškai nėra prie ko. Dirba gerai. Kibūs. Žinoma, kad BassDay yra kitos, žinomos firmos – Zipbaits padalinys. Bet apie viską iš eilės.
Sugar Minnow 30F
Šį voblerį, kuris man primena nemažai įsimintinų įvykių, aš naudoju kaip lakmuso popierėlį nustatyti ar yra žuvies. Keletą kartų tiesiog išgelbėjo visiškoje nekiboje. Gaudo visada ir visur, kur yra žuvies. Galima naudoti tiek srovėje, tiek stovinčiame vandenyje. Jo neatsisako pakankamai stambūs, kaip UL‘ui, ešeriai ir “peiliokai”, apie šapalus apskritai patyliu, net ir visai ne mažos ir storosios meknės nespjauna pasiūlytam masalui. „Kovinis“ spalvinimas – pagal kažkokį tai vabzdį, ar tai nimfą, vienareikšmiškai nepasakysiu. Tamsiai-pilkai-juoda nugarėlė ir tokie pat šonai, tolygiai pereinantys į ausinę papilvę. Šonuose išsiliejusios mažo baltos dėmės. Gal būt aš stipriai tikiu šiuo spalvinimu, nežinau, bet tokia spalva buvo „topinė“ daugumai žuvų, net ir apie 1,2kg meknei, pagautai praeitų metų pavasarį.
Masalo svoris 1,1g, ilgis 3cm. Labai aštrus trišakis.
Užsimeta patenkinamai. Kai po staigaus vėjo gūsio pakabinai voblerį ant medžio šakų, ir išgelbėti nesugebėjau, keletą dienų vaikščiojau su gedulu. Juk 2004m. voblerių gamyba baigta. Viso pastangos įsigyti tokį patį , net internetu, buvo nesėkmingos. Kaip sakoma – pats kaltas… Taip apmaudu, bet viltis dar neprarasta…
Sugar Minnow 40F/S
Puikiai gaudantis vobleris. Dabar kalbame apie plaukiojantį. Dirba traukiant tiek pasroviui tiek prieš srovę, nors galima traukti tiesiog tolygiai. Neatsisako jokia plėšri ir balta žuvis. Pakankamai plačios amplitudės ir vidutinio dažnio žaidimas. Viena problema – dėl trišakių kotelių ilgio, galimas jų tarpusavio susikabinimas. Nepamaišytų pakeisti trumpesniais. Svoris 1,5g, bet vobleris skrenda neblogai. Skęstantis sveria 1,7g. Apskritai Sugar Minnow – tai vertingas daiktas mūsų voblerių dėžutėse.
Sugar Minnow 50F/SP/S/ES
Tik 1-u cm ilgesnis modelis, nei ką tik aprašytas, todėl trišakių susikabinimo problemos nėra. Iš žuvų karalystės – dažni svečiai nedidelės lydekaitės, kartais visai solidžios kaip UL‘ui. Turbūt dydis tinkamas. Pakankamai silpnas žaidimas – plati amplitudė ir mažas dažnis. Naudojamas visomis sąlygomis. Pačioje upėje, jos užutėkiuose, atviruose sėkliuose. Nepamaišys tvičingas. Galima apsieiti ir paprastu pravedimu su pauzėmis. Išbandęs tik plaukiojantį modelį iš trijų minnow, bet aukštesnių rezultatų, būčiau pasiekęs turėdamas “penkiasdešimtuką” suspender tipo. Kol kas jo nėra, bet doleriai žada atvežti. Plaukiančio svoris 2,2g, suspender – 2,4g, skęstančio -2,6g. O pažymėtas „ES“ yra retas modelis ypač greitai skęstantis, kurio svoris 3,1g. vargu ar mes jį pamatysime prekyboje, nes susidarius stereotipams skęstantys modeliai pas mus nepopuliarūs.
Apskritai apie Sugar Minnow verta pasakyti, kad kuo mažesnis dydis, tuo vobleriukas pasižymi mažesne amplitude ir didėjančiu žaidimo dažniu.
Kangoku 33S
Juokingas vobleris. Kažkoks neįprastas ir tuo pat metu pritraukiantis į save dėmesį. Žaidimas panašus į smulkų drebėjimą. Pažįstami jį išvadino „karšioku“.
Aš nežinau ką jame mato žuvis, gal būt iš tikrųjų karšioką, o gal dar kai ką, bet šis vobleris gerai pasirodė traukiant pasroviui. Tomis sąlygomis, kuriose man teko gaudyti, labiausiai vykę buvo dviejų tipų pravedimai. Pirmas – užmetam kiek auščiau prieš srovę, leidžiame panerti, ir kaip įmanoma lėčiau-kiek leidžia srovė ir gylis, tolygiai pravedame vobleriuką. Antrasis – pauzes keičiantys smulkūs trūktelėjimai kotu, ir pauzės metu suvyniojamas atsipalaidavęs valas, o pats masalas, pagautas srovės kurį laiką plaukia laisvai, tiesa- visai neilgai. Aš negaliu pasakyti kas atsitikdavo, bet šiam masalui būdavo juodų dienų. Nepadėdavo jokie pravedimo pakeitimai ir dar visokios gudrybės. Nekibdavo nors tu ką, o ant minnow ir shad‘uko – viskas tvarkoje. Ir taip būna…
Ilgis 33mm, svoris 2,8g. Kūnas suspaustas iš šonų, tai leidžia pakankamai greitai skęsti. Pasakysiu tiesiai, jeigu man nutrūks ar nukąs – negailėsiu jo…
Sugar Deep 35F
Klasikinės formos vobleriukas, pagal katalogo duomenis neria iki 0,6m. Atsakingai pareiškiu, kad pavykdavo panardinti iki 1 metro. Pagal kūno formą labai panašus į Rigge Deep 35F (žr. Zipbaits), bet yra šiek tiek lengvesnis ir giliau neria. Vidutiniškos amplitudės ir dažnio žaidimas. Svoris 2,1g, gerai skrenda. Ypatingai neišsiskyrė, bet žuvį gaudo tvarkingai. Galima naudoti visomis tinkamomis sąlygomis.
ZipBaits
Pagrindinė, ankstesnio prekinio ženklo, įmonė. Gaminių kokybė – tiesiog nuostabi. Iš viso asortimento mus domina keletas voblerių, bet kol kas su tiekimu į mūsų rinką ne viskas tvarkoje, aprašysiu tik tą modelį, kuriuo 2004m. Sezone pavyko pažūklauti.
Rigge 35F
Puikus, universalus vobleris plėšriai ir baltai žuviai. Praktiškai gaudo visada ir visur. Turi vidutinišką amplitudę ir dažnį. Į jo darbą reaguoją net nepadorūs 15-20g ešeriai, ir tokie pat šapalai. Vobleryje įstatyta volframinė kapsulė, su magnetine juostele galinėje dalyje, ir kuri juda ant kreipiančiosios vielos voblerio viduje. Ir savo nedideliu svoriu , 2 g kaip negiliai neriančiam (0,3-0,8m) užsimeta toli ir tiksliai. Pavedė tik šio masalo kaina – kažkur apie 60-65 Lt. Man atrodo daugoka… O gal ir ne.
Rigge 35F, man pasiduoda, yra labai universalus. Dėmesio! Šių modelių originalūs kabliukai yra be užkarpėlių, galimi pabėgimai. Savo vobleryje aš pakeičiau iš kart po to, kai paleidau apie 1kg lydeką ir toki pat meknę, kurio kibimą stebėjau duobės pabaigoje.
Rigge Deep 35F
Svoris 2,2 g, nėrimas 1-1,3m. Stiprioje srovėje, šis „naras“ man nepatiko, o štai stovinčiame vandenyje, užutėkiuose, jis visai neblogas – jeigu leidžia gylis. Kabliukai prašosi pakeičiami – nes jie be užkarpėlių. Judėjimo amplitudė šiek tiek mažesnė, o dažnis vos didesnis. Esant silpnai srovei ar stovinčiame vandenyje reikalingos retos pauzės, o štai srovėje jei sustojimus daryti, tai kuo trumpesnius. Mielas modelis.
Anglers Republic
Po praeitų metų balandžio mėnesį, Maskvoje vykusios parodos pavyko susidraugauti su keliais šios firmos mažyliais, nors dar pavasarį man atvežė porą tokių pat vobleriukų iš “ten“. Apskritai ši firma gamino labai daug masalų, ne tik iš plastiko, bet ir iš balzos, UL‘ui ir ne tik. Bet šiandien – apie plastikinius, ir tik apie tuos kurių įmanoma nusipirkti.
Bug Minnow 20SR
Nesistebėkite pavadinime esančiu žodžiu minnow. Jie tokie aktyvaus žaidimo mini-fat‘ai. Mažas 20SR masalo panėrimas bus nepakeičiamas gaudant tiesiai slenkstyje, išilgai kranto augmenijos, arba virš jos. Jei ir ką nors imituoja, tai tikrai ne mailių. 20SR svoris – 0,8g. Skraido nelabai kaip, bet “šiltnamio sąlygomis“ galima užmesti iki 10-12m. Smulki balta žuvis labai domisi tokiomis „koziavkomis“. Leidžiant pasroviui seka daug kibimų ant nejudančio masalo – tiesa užkirsti žuvį pasiseka retai, nes jos greičiausiai stengiasi numušti voblerį nuo paviršiaus, kad jis nuskęstų, ir tai reiškia kad jį maišo su vabzdžių. Įdomu? Be abejonės!
Yra vienas pastebėjimas: gaudant stiprioje srovėje trišakį galima pastatyti ir sunkesnį – kad ir nuo Owner, tik galingesnės serijos. Jis vobleriui suteiks ne kiek svorio, kiek jį stabilizuos srovėje. Ne tik aš vienas jau jį pakeičiau.
Bug Minnow 20MR
Pas 20MR nėrimo gylis yra didesnis, tai leidžia pravesti masalą jums naudingame gylyje, juk žinoma kad tas pats šapalas ne visada mėgsta pakilti maitintis į viršutinius vandens sluoksnius. Net ir ešeriukai būna spyriojasi. Maskvos upėje pasižymėjo ir 20SR ir 20MR. 7-yni šapaliokai – rimtas rodiklis praktiškai visiškoje nekiboje. Aišku, kad jų dydis nėra įspūdingas, bet pats didžiausias buvo apie 100g. žuvies dydis UL žūklėje – ne svarbiausia, juk rezultatas buvo pasiektas! Aišku niekas neatsisakytų nuo vertingo egzemplioriaus. Kol kas užkibo tik smulkmė. Pavasarį šansai įkabinti kažką didesnio daug kartų išaugs! 20MR svoris -0,9g. Užsimeta taip pat nekaip, bet su normaliais įrankiais 10-12m atstumas pasiekiamas.
Bug Minnow 25SR/25MR
Toks pat vobleriukas, tik šiek tiek didesnis, ir sunkesnis. Žaidimas kiek aktyvesnis. Neabejotinai pavasarinio vabzdžio imitacija, jei parinksite tinkamas spalvas. Dirbs tiesiog plaukdamas, tiek pasroviui ir gal būt srovę. Reiktų paminėti kad 25-ukai sąlyginai gerai skrenda, nes tai mums pakankamai svarbu. Bandymų metų Oka upėje pavyko sugauti tik ešerioką, bet tada žūklės sąlygos neleido jam atsiskleisti. Ir jeigu su 20SR/20MR yra kažkoks aiškumas, tai pavasarį reikės skirti pakankamai dėmesio 25SR/25MR. Svoriai 1,3 ir 1,6 g atitinkamai. Apskritai su šiais masalais aš piešiu įvairiaspalves perspektyvas. Kaip bus iš tikrųjų, laikas parodys…
A.Vjunov
„Sportinė žūklė“ Nr.5-2005m.“