„Lašiša 2002“
Nuo spalio pradžios vyksta akcija „Lašiša 2002“. Ji skirta traukiančioms neršti lašišinėms žuvims bei jų nerštavietėms apsaugoti, brakonieriams išaiškinti.
Nuo 1981 m. lašišos įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Kaip retos žuvys jos nežvejojamos vidaus vandenyse, o versliniu būdu gaudomos tik Baltijos jūroje – ir tai su tam tikrais apribojimais. Kasmet, prasidėjus lašišų ir šlakių nerštui, itin suaktyvėja brakonieriai. Šiemet jie pirmą kartą taip stipriai pajuto valstybės atkirtį. Per spalį Valstybinė aplinkos apsaugos inspekcija ir regionų aplinkos apsaugos departamentai patikrino 94 verslinės žvejybos įmones, žvejojančias Kuršių mariose ir Baltijos jūros priekrantėje, surengė daugiau kaip 300 reidų „karščiausiose“ brakonieriavimo vietose. Tai Žeimenos, Nemuno, Minijos, Jūros, Dubysos, Neries, Šventosios upės ir jų intakai. „Karštosiose“ vietose, prie jų esančiuose keliuose ir privažiavimuose kartu su valstybiniais aplinkos apsaugos inspektoriais nuolat budi 243 neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai. Jiems talkina policija, pasienio tarnybos, kariuomenė. Akcijoje jau dalyvavo 150 policijos darbuotojų, 174 krašto apsaugos ir 90 valstybės sienos apsaugos pareigūnų.
Už šiurkščius verslinės žvejybos taisyklių pažeidimus, neteisėtą tinklinių, užkabinamųjų ar duriamųjų žvejybos įrankių panaudojimą ar laikymą, neteisėtą prekybą žuvimi ir kt. pažeidimus spalio mėnesį surašyta 140 Administracinės teisės pažeidimų protokolų. Pažeidėjams skirta 13 409 Lt administracinių baudų, už neteisėtai sugautas ar sunaikintas žuvis pateikta civilinių ieškinių už 740 Lt, konfiskuoti 46 draudžiami žvejybos įrankiai. Sulaikyti du asmenys, kurie žvejodami Neryje (Vilniaus r.) naudojo elektros srovę. Jie, norėdami išvengti atsakomybės, elektros žūklės aparatą išmetė į vandenį, bet jį ištraukė narai. Pažeidėjams teks atsakyti pagal įstatymą. Nusikaltimo įrankiai bei priemonės perduoti policijai dėl baudžiamosios bylos iškėlimo. Akcijos metu taip pat išaiškinti du kriminaliniai nusikaltimai (spirito kontrabanda ir vagystė su pasipriešinimu aplinkos apsaugos pareigūnams), septyni medžioklės taisyklių pažeidimai.
Akciją ketinama tęsti iki gruodžio 1 d., jeigu nepasikeis gamtinės sąlygos.
Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 36 60 (išsamesnė informacija tel. 273 20 93)