Kada grybauti
|

Kada grybauti

Rugpjūčio pabaiga–rugsėjo pradžia – pats geriausias metas grybauti. Pūkuotės, rudmėsės, grūzdai, juosvieji piengrybiai – grybautojų mėgstami piengrybiai. Rugpjūčio pabaigoje išauga tipiški rudens grybai: raukšlėtasis gudukas, arba kalpokas, gausiai auga musmirės, mažai grybautojams pažįstama, bet valgoma lelijinė stirnabudė. Rugsėjo mėnuo – pats grybingiausias. Šiuo metu gausiai dera vasarą pasirodę grybai, išauga baltikai, pievagrybiai, kelmučiai, mėšlagrybiai, iki vėlyvo rudens ir po šalnų auga žaliuokės, šalninės guotės. Jei žiema nešalta, ant lapuočių medžių rasime juodkočių ugniabudžių ir gluosninių kreivabudžių. Nors visi žinome, kad grybai auga miškuose, bet ne visada, tik įėję į mišką, pamatysime grybų. Grybaudami, kitaip nei uogaudami, nuėję į vieną miško vietą ir pasisukioję nedidelėje teritorijoje, nebūtinai prisirinksime pilnus krepšius grybų. Grybavimas – tai grybų ieškojimas, kurį visada lydi malonumas netikėtai rasti grybą. Patarti ir nurodyti tikslias vietas, kuriose būtų gausu grybų, gana keblu. Suradę kokią grybingą vietą, kitą kartą ten atėję, galime jų ir neberasti. Grybų įvairovę tam tikroje vietoje lemia daug veiksnių: buveinės tipas (pieva ar miškas, sodintas ar natūraliai užaugęs, jaunas ar senas), augalų rūšių įvairovė, substratų įvairovė, geografinė padėtis, dirvožemio tipas ir klimatas. Ypač daug įtakos daro temperatūra ir krituliai. Šilti orai be ryškių temperatūros skirtumų dieną ir naktį, vidutinis drėgnumas ir gerai įšilusi dirva – palankiausios sąlygos grybams augti. Grybai nemėgsta labai karštų orų ir smarkių liūčių. Jie gerai derės iki pat šalčių, jei vasaros pabaigoje bus šilti orai ir tolygūs šilti lietūs. Praėjusių metų šiltas ir lietingas ruduo svarbus kitų metų grybų derliui, nes grybiena prieš žiemą turi sukaupti pakankamai maisto medžiagų, reikalingų vaisiakūniams išauginti.

Konkretūs patarimai kaip saugoti aplinką
|

Konkretūs patarimai kaip saugoti aplinką

Buitiniams reikalams kiekvienas asmuo kasdien sunaudoja apie 100 litrų vandens. Tik maža šio vandens dalis (apie 7 l) suvartojama gėrimui ar valgio gaminimui. Kitiems tikslams nebūtina naudoti geriamojo vandens. Pavyzdžiui, tualetams skalauti užtektų ir prastesnės kokybės vandens. Sodą reikėtų laistyti tik surinktu lietaus vandeniu. Apie 1/3 sunaudojamo vandens suryja tualeto plovimas. Todėl perkant naują vandens bakelį, reikia pasirinkti tokį modelį, kuriuo vandens kiekį būtų galima reguliuoti. Taip vandens sunaudosime kone perpus mažiau. Nepalikite lašančių vandens čiaupų. Dėl vieno lašančio čiaupo (10 lašų per minutę) kasmet be reikalo nubėga daugiau nei 200 litrų vandens. Maudydamiesi vonioje apie 120–160 litrų geriamojo vandens paverčiame nutekamuoju vandeniu. Bet ir maudydamiesi po dušu tapsime švarūs. Rezultatas tas pats, o sutaupysime kaskart nuo 60 ies iki 100 litrų vandens. Naudojantis dušu ir energijos sunaudojama mažiau nei maudantis vonioje. Valikliai bet kuriuo atveju užteršia nutekamuosius vandenis, galiausiai ir aplinką. Todėl juos reikėtų naudoti kuo taupiau. Koncentratus, tokius kaip plovikliai, dozuokite visuomet ypač kruopščiai: dažnai pakanka ir lašo. Cheminiai vamzdžių valikliai užteršia kanalizacijos vamzdyną stipriais šarminiais (ėsdinančiais) chemikalais. Reikėtų iš viso atsisakyti šių priemonių, nes vamzdžius galima išvalyti ir be chemijos, mechaniniu būdu.

20 patarimų kokybiškam bendravimui
|

20 patarimų kokybiškam bendravimui

Bendravimas pagal Abraham’o Maslow’o poreikių piramidę užima trečią vietą pagal svarbumą žmogaus gyvenime (po fiziologinių ir saugumo poreikių patenkinimo). Bet ar tikrai bendravimą su žmonėmis iškeliame į tokią svarbią vietą? O gal tai mums yra kažkas pastovaus ir nesikeičiančio? Neturėtų būti. Jei tobulėjame kaip asmenybė, tai bendravimo tuo labiau neturėtume palikti „už borto“, nes čia viena iš tų sričių kur galimybės tiesiogine prasme yra neribotos. Ar atsirastų žmogus, kuris nenorėtų dar labiau praturtinti savo socialinį gyvenimą? Šiame straipsnyje pateikiu koncentruotą medžiagą bendravimo (komunikacijos) tema, kurią pats ilgai rinkau ir gryninau. Turėkite omenyje, kad tai nėra absoliučios tiesos. Įsigilinkite, eksperimentuokite, klausykitės intuicijos kada pagal situaciją galima vieną ar kitą patarimą (instrukciją) pritaikyti. Neapsigaukite, kai kurie patarimai atrodo labai paprasti, bet jei pasigiliname suprantame jog juos pritaikyti nėra taip paprasta. Žinau, kad nuoširdžiai taikomi šie patarimai bendravimo kokybę gali pakelti į neregėtas aukštumas. Taigi, pradedame!

10 patarimų moterims, kaip bendrauti su vyrais
|

10 patarimų moterims, kaip bendrauti su vyrais

Kalbėkite tada, kai abu esate gerai nusiteikę. Antraip vienas kitam galite pasakyti tokių dalykų, dėl kurių gailėsitės, kai nusiraminsite. Kartais verta palaukti tinkamo meto išdėstyti savo problemoms. Atminkite: partneris sugebės jus objektyviai išklausyti tik tada, kai jis gerai nusiteikęs. Sakykite tik tai, kas svarbiausia. Kalbėkite glaustai. Vartokite kuo mažiau žodžių. Moterys linkusios kalbėti per daug, be paliovos aiškinti ir, pajutusios, kad jų klausosi, išsakyti kuo daugiau nusiskundimų. Neverta. Kuo mažiau pasakysite, tuo daugiau pasieksite. Vyrai negali vienu metu išspręsti daug problemų. Klausykitės savo balso intonacijos. Ar norėtumėte, kad tokiu tonu būtų kalbamasi su jumis? Jeigu jūs kalbate iš aukšto tarsi pamokslininkė, arba verkšlenate ir zyziate, tuoj pat atsikratykite šio įpročio. Balso tonas turi būti pagarbus. Pradėkite ir užbaikite pozityviu teiginiu. Vyrai, pajutę, jog išgirs kai ką negatyvaus, iškart įjungia apsauginę sistemą. Todėl iš pradžių pasakykite ką nors gero, pavyzdžiui: “Kaip gera, kad galiu su tavimi pasišnekėti”. Užbaikite irgi ramiu, draugišku tonu. Padėkokite, kad jus išklausė. Palikite malonią atmosferą.

Pasimatymų patarimai vyrams ir moterims
|

Pasimatymų patarimai vyrams ir moterims

Praktika rodo, kad geri pasimatymų ir bendravimo su priešinga lytimi patarimai nevisada yra universalūs ir tinkami kiekvienam žmogui. Dalinant patarimus būtina atsižvelgti į kiekvieno žmogaus patirtį, aplinką, savęs vertinimą ir viltis. Šios savybės priklauso nuo žmogaus lyties, amžiaus ir kitų asmeninių dalykų. Vis dėlto Consum-mate.com siūlo kelis universalius patarimus, kuriuos galite pritaikyti sau, bet būkite atidūs – atsižvelkite į savo situaciją. Vyras, norėdamas pagerinti santykių kokybę ar susirasti moterį, turėtų pasitobulinti šiose srityse: Suprasti, ko moterys nori iš partnerio ir santykių. Išsiaiškinti, kur ir kaip galite sutikti tokio tipo moterį, kokios ieškote. Išmokti geriau bendrauti su moterimis. Išmokti iššifruoti kartais keistas ir nesuprantamas žinutes, kurias siunčia moterys. Aiškiai suvokti, kiek pats šuo metu norite ir galite rimtai įsipareigoti, o gal ieškote tik trumpalaikių santykių? Tobulintis bendravime.

Patarimai rūpestingiems tėvams, kad vaikas augtų sveikas
|

Patarimai rūpestingiems tėvams, kad vaikas augtų sveikas

Brangiausias žmogaus turtas – sveikata. Tai kartojame patys sau, apie tai dažnai primena ir medikai. Patys tėvai brangiausiu turtu pavadintų vaikus ir nedvejodami dėl jų sveikatos ir gerovės paaukotų bet ką. Iš tiesų dažnai net nereikia tiek daug aukoti – pakanka domėtis ir išmanyti, ko labiausiai reikia, kad vaikai augtų sveiki ir formuotųsi teisingus įpročius ateičiai. Kiek investuojame į namus, automobilius, galime suskaičiuoti tiksliai. O kiek kainuoja mūsų ir mūsų vaikų sveikata? Investicijų į vaikus nederėtų skaičiuoti tiktai pinigais, drabužiais, daiktais. Kartais net ir labai brangus daiktas pasirodo esąs „bloga“ investicija. Pavyzdžiui, brangus kompiuteris – ar tikrai jis visuomet praplečia vaiko akiratį, suteikia jam naujų žinių? Ko gero, ne. Juk neretai kompiuteris mažiesiems padeda tik išlavinti įvairių kompiuterinių žaidimų įgūdžius, o po metų dar ir priverčia užsidėti akinius. Sveikas, protingas, gerai augantis vaikas – tai investicijų, kurias galima pavadinti nuolatiniu tėvų dėmesiu ir rūpinimusi, rezultatas. Jaukūs namai, tinkama mityba, sveikatos puoselėjimas – reikšmės turi visi materialūs ir nematerialūs dalykai, kuriuos vaikas gauna iš savo tėvų. Pakeisti išaugtus drabužius, batus ar kitus daiktus nesunku, duoti pinigų, kad įsigytų patys – dar paprasčiau. Sunkiausia, tačiau kartu ir svarbiausia – reguliuoti vaiko sveikatai įtakos turinčius veiksnius.

Vaiko kambario baldai – praktiniai patarimai
|

Vaiko kambario baldai – praktiniai patarimai

Vaikai – kiekvienos šeimos džiaugsmas, tačiau be auklėjimo ir besikeičiančio požiūrio į juos, taip pat turi keistis ir namų aplinka. Kaip žinia, komfortą ir jaukumą namuose lemia patogūs bei Jūsų poreikius atitinkantys baldai. Patogių bei jų poreikius atitinkančių baldų reikia ir vaikams. Pagrindiniai vaiko kambario baldai yra lova, knygų ir žaislų lentyna bei komoda, arba spinta susidėti rūbams. Vaiko kambarys turi būti gan erdvus, kad vaikas turėtų pakankamai vietos žaisti bei jaustųsi saugus. Saugią aplinką sukursite pasirinkdami aptakių formų arba minkštais kampais vaiko kambario baldus, tuomet susižeidimo rizika bus minimali. Renkantis vaiko kambario baldus, pagrindiniai kriterijai turėtų būti vaiko baldų kokybė ir patvarumas. Jei turite daugiau skirtingo amžiaus vaikų, vertėtų rinktis aukštos kokybės vaiko kambario baldus, nes kokybiškais ir patvariais baldais galės naudotis jaunesni vaikai, pakeitę vyresniuosius. Vaikams patinka šėlti, todėl nekokybiški baldai greit suluš, o tai kainuos Jums papildomas išlaidas. Vaiko kambarys yra pagrindinė vieta, kurioje jis/ji praleidžia didžiąją dalį laiko, t.y. žaidžia, ilsisi, mokosi ir t.t., todėl vaiko kambarys turi būti kuo universalesnis ir tinkantis visoms veikloms. Pirkdami baldus vaiko kambariui pasirūpinkite be yprastų baldų, t.y. lovos, stalo ir spintos, dar ir komoda, daiktadėže ar lentyna. Vaikai turi daug žaislų, todėl siekiant palaikyti tvarką ir užtikrinti saugią aplinką vaiko kambaryje, juos reikia kažkur sudėti.

Verkiantis mažylis – bemiegės naktys: patarimai
|

Verkiantis mažylis – bemiegės naktys: patarimai

Daugelis tėvų išgyvena nerimą, kai praleido bemiegę naktį norėdami nuraminti vaiką. Mamyčių klubas apibendrino keletą patarimų, ką daryti, ko imtis, kai vaikutis vakare nebenori užmigti. Kartais mes niekaip negalime suprasti, kodėl vaikas vidury nakties pabudo, verkia ir nebeužmiega. O jei tai kartojasi kasnakt? Visa šeima pasimetusi – mažylis sumaišė dieną su naktimi, o gal problema kitur? Miegas būtinas ne tik vaikui, bet ir suaugusiems. Atminkite, kad pirmaisiais mėnesiais mažylis didžiąją laiko dalį pramiega, taip pat atminkite, kad naujagimiai užmiega kitaip nei suaugę. Pirmąsias dvidešimt minučių mažylis snūduriuoja ir tik tada ateina gilaus miego fazė. Tad atminkite, kad reikia laiko, kad vaikas nugrimztų į „kietą“ miegą. Būkite kantrūs, ypač naktimis, nes po kiekvieno maitinimo reiks iš naujo migdyti vaikelį. Kai vaikui sukaks šeši mėnesiai, jis naktimis jau gali apsieiti be maitinimo, tačiau dažnai išlieka įprotis prabusti. Pasistenkite nuraminti jį, pamaitinkite kelias naktis, tačiau mažinkite maitinimų trukmę ir dažnumą. Neleiskite mažyliui užmigti su krūtimi burnytėje, nes šiame amžiuje jis jau turi mokytis užmigti pats. Kai tik jis ims snausti, perkelkite į jo lovytę.

Saugos patarimai vaikams ir paaugliams
|

Saugos patarimai vaikams ir paaugliams

Saugos patarimai vaikams: Neik su nepažįstamu žmogumi. Nesėsk į nepažįstamojo automobilį. Nežaisk gatvėje sutemus. Neužsižaisk kieme, kai grįžti iš mokyklos. Jeigu namuose likai vienas, jokiam svetimam ar mažai pažįstamam žmogui neatidaryk durų, kad ir kuo jis prisistatytų. Nesutrik, jei būdamas namuose išgirsi, kad kažkas bando atidaryti laukujas duris. Garsiai paklausk: “Kas ten?”. Jeigu nepažįstamieji vis tiek bando atidaryti duris, iškart skambink telefonu „112″ į policiją ir tiksliai nurodyk adresą, po to, išėjęs į balkoną arba pradaręs langą, šaukis kaimynų, praeivių pagalbos. Nesikviesk į namus nepažįstamų arba mažai pažįstamų vaikų. Nesigirk aplinkiniams, kokių brangių daiktų namuose turi tavo tėvai (vaizdo ar garso magnetofonų, papuošalų, drabužių ir pan.). Į telefono skambučius, kai klausiama, ar yra namuose tavo tėvas ar mama, atsakyk, jog jie dabar užsiėmę, ir paklausk, kam ir kada paskambinti. Į nepažįstamųjų klausimus, ar yra namuose tėvai, geriausia visada atsakyti, kad jie namie. Nereikia gatvėje kalbėtis su neblaiviais žmonėmis, netgi jeigu jie tau ir pažįstami. Neblaivus asmuo dažnai labai pasikeičia, jo poelgiai gali būti žiaurūs ir nenusakomi.

Vaikų psichiatro patarimai
|

Vaikų psichiatro patarimai

Pirmiausia nustatykite vaikams ribas, po to reikalaukite, kad jų laikytųsi. Vaikai tampa atsakingi už savo elgesį tik tada, kai išsiaiškina, kaip reikia elgtis, o kaip ne. Todėl bet kokioje situacijoje iš anksto aiškiai nuspręskite, ko Jūs norite ir ko nenorite. Riba turi būti nubrėžiama tvirtai: “Šis draudimas yra tikras ir neginčijamas”. Jei vaikas tyčia blogai elgiasi, būkite tvirti ir ryžtingi. Dažnai vaikas aiškiai suvokia, ko nori tėvai, bet užsispiria ir pasirenka nepaklusnumą. Jis taip daro tam, kad įvertintų vyresniųjų autoritetą. Vaikas labai aiškiai parodo, kad nori liautis, būkite išmintingi tėvai, nenuvilkite jo! Tėvų autoritetą griauna savitvardos praradimas (ašaros, šūksniai, bejėgiškumo demonstravimas). Labai svarbu, kad suaugęs nugalėtų tvirtai ir ryžtingai. Pripažinęs tėvų autoritetą, vaikas nustos tyčia blogai elgtis. Atskirkite savivalę nuo vaikiško neatsakingumo. Atsiminkite, kad reikia mechanizmo, kuris apsaugo nesubrendusią vaiko sąmonę nuo rūpesčių ir suaugusiųjų gyvenimo sunkumų. Todėl vaikas dažnai užmiršta, ko iš jo reikalaujama, nesilaiko tvarkos, nesugeba tinkamai saugoti daiktų. Todėl, kai mokote jį gyvenimo išminties, būkite švelnus, valdykitės.Vaiko neatsakingumas – tai ne piktybinis nepaklusnumas. Jis reikalauja daug daugiau kantrybės. Nereikalaukite neįmanomo. Turite įsitikinti, ar vaikas iš tikrųjų gali įvykdyti jūsų reikalavimus. Įvertinkite jo sugebėjimus ir pastangas.