| |

Interjero dizaineriai savo idėjas galės realizuoti „Žirmūnų namuose”

Nekilnojamojo turto valdymo ir plėtros bendrovė „MG Valda”, bendradarbiaudama su ilgamečiu „Metų interjero” organizatoriumi www.interjeras.lt skelbia konkursą jauniems interjero dizaineriams ir kviečia sukurti originalius interjero projektus „Žirmūnų namų” butams. „Šiuo konkursu norime paskatinti jaunuosius kūrėjus pristatyti savo idėjas visuomenei ir įgyvendinti jas realybėje. Konkursui specialiai parinkome keturis vienodo išplanavimo butus, kad kartu su interjero specialistais galėtume žmonėms parodyti, jog vienodo išplanavimo butas gali atrodyti visiškai skirtingai ir priklauso tik nuo pasirinktų kūrybinių sprendimų”, – konkurso sumanymą pristatė UAB „MG Valda” direktorė Sigita Survilaitė – Mekionienė. Anot jos, konkurso dalyviams specialiai taikomas amžiaus apribojimas. „Konkurso dalyvių amžių apribojome iki 35 metų, kad jauni menininkai nebijotų teikti savo idėjų ir nemanytų, jog konkursuose visuomet nugali tik dešimtmečiais savo patirtį matuojantys profesionalai. Neabejojame, kad ir jauni interjero dizaineriai turi svarių, įdomių, racionalių ir originalių sumanymų. Be to, tai puikus būdas per savo darbus pristatyti save”, – pasakojo S. Survilaitė – Mekionienė. Tris konkurso nugalėtojus rinks šešių asmenų komisija, sudaryta iš kompetentingų architektų, interjero dizainerių bei „MG Valdos” specialistų, o vieną nugalėtoją bus patikėta išrinkti visuomenei internetinio balsavimo būdu ir būsimiesiems gyventojams, jau įsigijusiems butus „Žirmūnų namuose”.

| |

Prastai parinktos spalvos slegia

Remontas daugeliui naujakurių sukelia ilgalaikius rūpesčius. Kartais jis gali tapti ir psichikos negalavimų priežastimi. Specialistų teigimu, netinkamai parinktos interjero spalvos veikia žmogaus nuotaiką, naujieji namai tampa nebemieli, o kartais sienų ar baldų spalvos gali sukelti buto šeimininkui net depresiją ar klaustrofobiją. Tokį poveikį gali turėti ne tik nederančiomis spalvomis išdažytos sienos, bet ir stambesni interjero aksesuarai – baldai, užuolaidos, gobelenai. Nors nėra konkrečių įrodymų, koks yra vienos ar kitos spalvos poveikis, spalvotyros specialistai aiškina, kad mėlyna spalva šaldo, persikinė – šildo ir sukuria jaukumą, balta skaidrina nuotaiką, o juoda užtraukia neigiamas mintis. Slegiančiai veikia ne tik tamsios, bet ir ryškios spalvos, nenatūralūs jų deriniai. Pavyzdžiui, manoma, kad violetine bei geltona spalvomis išdažytoje patalpoje uždarytas žmogus sveiko proto netektų maždaug po savaitės. Klaipėdos psichikos sveikatos centro vyriausiasis gydytojas Aleksandras Slatvickis neneigė, kad spalvos turi tiesioginį poveikį žmogaus nuotaikai. „Vargu, ar niūrios spalvos gali ką nors pralinksminti. Jeigu spalva slegia, reikėtų sienas iškart perdažyti, nes prie spalvos priprasti yra neįmanoma. Slegiančioje aplinkoje žmogus tiesiog nesugebės pailsėti”, – aiškino psichiatras. Klaipėdos dizaino centro interjero dizaineris Alvydas Klimas dienraščiui teigė, kad spalvų poveikis žmogui grįstas vien hipotezėmis.

| |

Biuro interjero spalvos parinkimas

Ko reikia biuro darbuotojui, kad jis nesijaustų uždarytas į narvą? Daugelis darbdavių atsakys – didelis stalas, patogi kėdė ir galingas kompiuteris. Ir tik keletas iš jų dar pridės, jog svarbu ir akiai maloni aplinka. Komfortiškai jaustis darbo vietoje padeda ne tik baldai ir biuro technika, bet ir pačios biuro sienos. Būtent nuo spalvinio biuro interjero sprendimo tiesiogiai priklauso psichologinis kolektyvo klimatas, o svarbiausia – pasiekimai darbe. Tarybinės epochos palikimas – niūri rusvai-pilkos spalvų gama, kuria buvo priimta dažyti oficialias įstaigas ir įvairias kontoras. Biuro sienos pradėjo keisti savo spalvas ne taip seniai. Kita vertus, iš pradžių, tarsi paragavę uždrausto vaisiaus, dizaineriai ir jų klientai puolė į kraštutinumus: rėkiančios – ryškios sienos gali nustebinti bet ką ir pritraukti potencialių klientų dėmesį, tačiau jos trukdo darbuotojams susikaupti. Tam, kad priverstume spalvas dirbti mums ir verslas klestėtų, būtina atsižvelgti į keletą griežtų taisyklių. Pirmiausia, spalva turi ne tik patikti biuro vadovui, bet ir atitikti tą situaciją, kurioje ji yra naudojama. Jei kalbame apie darbo vietos apipavidalinimą, vadinasi, mūsų užduotis yra išrinkti tokią spalvinę gamą, kuri skatintų darbuotojus atlikti žygdarbius. Būtent – stimuliuotų jų aktyvumą, sumažintų bendrą nuovargį, padidintų dėmesingumo ir susikaupimo lygį, sumažintų nervinę įtampą.

| |

Interjero spalvų parinkimas. Spalvų derinimo teorijos principai

Norint dekoruoti būsto ar biuro patalpas -renkant paveikslus, baldus ir spalvas, reikia ne tik gero skonio, bet ir trupučio žinių ir vaizduotės. Svarbu žinoti keletą pagrindinių spalvų derinimo principų, o juos taikant savaip, galima sukurti įvairiausių kombinacijų. Aplink mus – daugybė spalvų, kurios galbūt yra tiek įprastos, kad jų net nepastebime. Vis dėlto spalvos žmonėms daro gana didelį emocinį, psichologinį ir fizinį poveikį. Žmogaus polinkis kai kurios spalvoms lemia jo požiūrį į meną, madą, interjerą; taigi, spalvų pasirinkimas yra ir saviraiškos priemonė. Taip pat pastebėta, kad aplinkos spalvos daro įtaką žmogaus nuotaikai ir sveikatai: spalva gali būti jausminga, gyvybinga, ekspresyvi arba raminanti, nuteikianti pasyviai. Kaip spalva sukelia tokius įspūdžius? Moksliniu požiūriu spalvą galima apibūdinti ir išmatuoti, tačiau kiekvienas žmogus spalvas regi skirtingai. Taip pat ir skirtinguose pasaulio kampeliuose spalvos turi skirtingas joms priskiriamas reikšmes. Spalvą mes matome dėl šviesos spindulių, tačiau patys spinduliai nėra spalvoti. Mes suvokiame spalvą šiems spinduliams per mūsų akis pasiekus smegenis, o kiekvienas atspalvis – tai skirtingo ilgio spinduliai (skirtinga elektromagnetinė energija). Žmogaus akis atpažįsta ne visus šviesos spindulius, o tik tam tikro ilgio bangas (nuo 400 iki 700 tūkstančių mikronų), kitų be specialios įrangos mes nematome.

| |

Interjero spalvų parinkimas

Jei jums nepatinka pilka, natūrali betono spalva, jei norite apšiltinti gipso plokštėmis ar norite pakeisti tinko spalvą į jums labiau patinkančią – ne bėda, juk galima nudažyti. Renkantis spalvas sienų dažymui galima vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis, kurias rekomenduoja dizaineriai. Štai kelios jų: Tamsios spalvos optiškai mažina patalpos dydį. Viena vertus, nedidelės erdvės ramina, kita vertus, – verčia jaustis uždarytam. Tokiame kambaryje atskiros detalės nebus pastebėtos, kadangi susilies į bendrą visumą. Šviesios spalvos priešingai – didina patalpos dydį, sukuria didesnio ir erdvesnio kambario iliuziją. Todėl tokiomis spalvomis nudažytame kambaryje dingsta jaukumas, bet savotiškai palengvėja, nes jaučiama laisvė. Tokiame kambaryje žvilgsnį visada traukia įvairios detalės. Šaltos spalvos optiškai atitolina, atskiria erdves. Tokių spalvų patalpose apima erdvumo, šaltumo, gilumo ir tylumo pojūčiai ir dingsta jaukumo, saugumo jausmas. Šiltos spalvos sukuria artumo iliuziją. Jos ramina, suteikia energijos ir jėgų. Bet jei spalvos ryškios šiltos, tai komfortas, optimizmas perauga į neigiamesnes emocijas, kurios dažnai artimos agresijai. Tiek šilti, tiek šalti atspalviai dar skirstomi į šiltesnius ir šaltesnius. Kuriant interjerą naudojamos tos spalvos, kurios yra gaunamos sumaišius šiltus bei šaltus atspalvius ir suderinus jų harmoningumą. Dizaine labai dažnai naudojami pilkos spalvos atspalviai. Ši spalva padeda lengvai surasti spalvų pusiausvyrą interjere. Pilka s

| |

Spalvos mūsų aplinkoje

Spalvos žmones veikia individualiai. Kai kurias mėgstame, kai kurių – ne. Parinkti spalvas – vienas iš pagrindinių buto interjero darbų, kurį gali atlikti radiostezininkai. Tinkamai išdažius cechų ir biurų patalpas, galima padidinti darbo našumą. Šviesos terapija efektyviai taikoma medicinoje. Ypač svarbu taisyklingai parinkti reklamos spalvas. Firmos ženklas turi būti harmoningų spalvų, gerai parinktas ir suderintas su reklamos forma bei turiniu. Deramai tai padarius, gerokai padidės informacijos poveikis. Kaip pavyzdžius galime pateikti “Mc’Donalds”, “Pepsi” ir kitų žymiausių pasaulio firmų reklamas. Spalvos turi neginčijamos įtakos patalpoms. Jų parinkimas priklauso nuo patalpų paskirties, apšvietimo, dydžio, kaip pasaulio šalių atžvilgiu sustatyti baldai ar įrengtos pačios patalpos. Rytuose neplėtojama mokslinė spalvų teorija, nėra meistrų, kurie specializuotųsi parinkdami spalvas, bet ten spalva tapo svarbiausiu žmogaus ir visatos ryšio aspektu, todėl tam Rytų šalyse skiriama daug daugiau dėmesio. Ten jau prieš tūkstančius metų buvo sudarytos spalvų ir jų derinių, jų poveikio žmonėms priklausomai nuo gimimo datos ir charakterio bruožų lentelės. Šiuo metu jomis vis plačiau naudojamasi ir Vakarų pasaulyje. Senovės Rytuose buvo paisoma teorijos, iš dalies paaiškinančios iki šiol neatskleistą šviesos poveikį žmogui. Pagal ją, visas mūsų gyvenimas ir likimas priklauso nuo mus supančios gamtos ir visatos.

| |

Spalvų terapija virtuvėje

Prieš keletą dešimtmečių buvo įprasta dažyti virtuves paprastais aliejiniais dažais, dažnai pakankamai tamsiais, kad paviršius būtų mažiau teplus. Dar dabar galima rasti taip nudažytų virtuvių: buvo įprasta padengti sieną dažais iki maždaug 1.8 m aukščio nuo grindų. Šiuolaikiniai dizaineriai tokį sprendimą laiko visiškai netinkamu: tokiu būdu patalpos aukštis vizualiai mažinamas, o tamsios spalvos suteikia jai nepatrauklią ir niūrią išvaizdą. O juk virtuvė – vieta, kur dauguma šeimininkaujančių praleidžia nemažai laiko; be to, čia dažniausiai valgoma ir bendraujama. Šiuolaikinė virtuvė dažnai namuose vaidina svarbesnę rolę, nei svetainė. Šioje patalpoje žmogus turi jaustis maloniai, todėl spalvos pasirinkimas priklauso nuo to, ar patiktų tokia aplinka jos aplinkoje daugiausiai laiko joje praleidžiančiam šeimos nariui. Spalvų pasirinkimas – svarbus ir atsakingas žingsnis, nes svarbu atsižvelgti iškart į keletą momentų, nulemsiančių šeimininkų nuotaiką ir patogų sugevinimą su nauja aplinka, baldais. Spalva dizaineriams – galimybė „trumpai drūtai” perteikti interjero nuotaiką. Todėl spalva tokia svarbi, kuriant patalpos stilių: jos pagalba galima parodyti arba nusplėti šeimininkų charakterį. Kiekvienas nuo vaikystės jaučia trauką vienoms ar kitoms spalvoms, išskirdamas jas iš bendros spalvinės gamos ir rinkdamasis interjerui, rūbams, automobiliui ir t.t. Spalva yra labai svarbus virtuvės dizaino elementas jau vien dėl to, kad kuria nuotaiką.

| |

Spalvų derinimas interjere

Atskirti šiltą atspalvį nuo šalto gali kiekvienas. Ir nė feng šu patarimų nepaskaičius daugeliui aišku, kad miegamojo nevertėtų dažyti purpurine, o virtuvės – steriliai balta spalva. Tačiau jei atėjo metas remontuoti butą, prie spalvų paletės užtrunkame ne vieną valandą. Juk ne juokai išsirinkti iš tokios galybės tonų ir pustonių. Ir kokia gi spalva labiau tinka jūsų prieškambariui – “Rytų prieskoniai” ar “Maroko smėlis”? Iš visų kambarių atnaujinimo būdų spalvų pakeitimas – pats dinamiškiausias ir greičiausias, leidžiantis pasiekti maksimalų pasikeitimo efektą. Kaip žinia, spalva veikia ne tik bendrą vienos ar kitos patalpos vaizdą, bet ir toje patalpoje esančiųjų nuotaiką. Ir nors žmonės spalvas suvokia vizualiai, esama tam tikų bendrų dėsnių, kaip kuri spalva veikia žmogaus psichiką, ir tai beveik nepriklauso nuo konkretaus žmogaus spalvinių pomėgių bei keliamų asociacijų. Ne paslaptis, kad ryškios spalvos pažadina, aktyvina, o neutralios, ramios – atvirkščiai, ramina ir atpalaiduoja. Įvairūs spalvų deriniai tą patį kambarį gali iš esmės pakeisti – vieni padarys jį svetingą ir jaukų, kiti – vėsų ir oficialų, vieni nuteiks darbui, žadins kūrybinę energiją bei polėkį, kiti harmonizuos ir disciplinuos. Spalva, tarsi mostelėjus burtų lazdele, galima vizualiai padidinti, sumažinti, paaukštinti ar pažeminti kambarį. Svarbu suvokti, kaip spalvos derinamos. Kad sukurtumėte norimą efektą, jums bus patogiausia naudotis trimis pagrindinėmis schemomis.

| |

Spalvos ir lubų dizainas

Jeigu norite, kad jūsų kambaryje tvyrotų rami, neįkyri atmosfera, neapsiriksite derindami pastelinius vienos spalvos atspalvius. Tačiau žaismingi ir netikėti kontrastai pagyvins kambarį – pavyzdžiui, oranžiniai raštai žaliame fone. Raudonos ir geltonos spalvos derinys žadina emocijas ir kartu slegia. Mėlyna ir pilka – ramina. Raudona ir geltona spalvos sukuria artumo įspūdį, o mėlyna – erdvės. Šviesios spalvos vizualiai praplečia kambario erdvę, tamsios – mažina. Šilti tonai nuo geltonos iki raudonos suteikia kambariui šiltumo. Mėlyni ir žalsvi – vėsina; . Stambūs raštai optiškai mažina daiktų paviršių ir net keičia jų formas. Vertikalios linijos sukuria aukštumo įspūdį, o horizontalios – žemina. Remontuodami namą ar butą pagalvokite apie kiekvieno kambario apšvietimą. Iš viršaus, po stoglangį krintanti šviesa sukuria jaukumo įspūdį, jeigu sienos nudažytos švelniomis, šviesą atspindinčiomis spalvomis. Tamsiame kambaryje šviesiai nudažyti objektai labai krinta į akis, prikausto žvilgsnį, o šviesiame – sustiprina šviesos ir erdvės pojūtį. Jeigu diena lietinga, tai pro stoglangį krintančią šviesą sugeria lempos ir sietyno skleidžiama šviesa , ir patalpą užlieja tarsi migla. Tokį kambarį pagyvintų ryškūs, žaismingų spalvų objektai. Prieš dažydami sienas pagalvokite, galbūt kambariui trūksta šviesos, o gal tiesiog vertėtų įrengti daugiau rozečių kitiems elektros prietaisams ; magnetofonui, televizoriui ar kompiuteriui. Kambario remontą geriausiai pradėti nuo lubų.

| |

Kaip sukurti jaukų namų interjerą

Namų jaukumas – dalykas rimtas. Beveik visose patalpose didžiausią spalvų gamą suteikia sienų apmušalai, tad norėdami sukurti kambario nuotaiką, jiems turėtume skirti didesnį dėmesį. Spalva butui suteikia ne tik jaukumo ir šilumos, bet gali paversti kambarį šaltu ar dalykišku. Žinoma, nebūtina, renkantis apmušalus, išmokti visą spalvų gamą, tačiau keletą būtiniausių spalvų derinimo taisyklių žinoti reikėtų, nes tik taip sugebėsite sukurti harmoniją. Šiltomis laikomos geltona, oranžinė, raudona spalvos ir jų atspalviai. Jos primena saulę ir ugnį, todėl labai tinka svetainei ar valgomajam. Vandens mėlyna ir žalia skleidžia vėsą ir ramybę, todėl tinkamiausia miegamajam. Štai, jau kelios spalvų reikšmės, padedančios orientuotis renkant apmušalus, padedančius atsipalaiduoti. Rudi atspalviai būdingi kaimiškam stiliui ir teikia solidumą. Juoda ir balta spalvos bei tarp jų esantys pilki atspalviai yra neutralūs. Geriausia juos derinti su intensyviomis spalvomis. Laikantis šių kelių taisyklių galimavien sienų apmušalais vieną kambarį paversti jaukiu, kitą – ekstravagantišku, o dar kitą – paprasčiausiai kukliu. Kad atitiktų kiekvieno skonį. Dauguma žmonių iš visų bute esamų kambarių svetainei skiria didžiausią dėmesį. Čia renkasi šeima, sutinkami svečiai, keliamos puotos. Todėl svetainei beveik visada parenkami patogūs baldai ir šilti atspalviai. Tačiau kartais, nepaisant pastangų ir išlaidų, harmonijos nesukuriame.