Ko reikia biuro darbuotojui, kad jis nesijaustų uždarytas į narvą? Daugelis darbdavių atsakys – didelis stalas, patogi kėdė ir galingas kompiuteris. Ir tik keletas iš jų dar pridės, jog svarbu ir akiai maloni aplinka.

Komfortiškai jaustis darbo vietoje padeda ne tik baldai ir biuro technika, bet ir pačios biuro sienos. Būtent nuo spalvinio biuro interjero sprendimo tiesiogiai priklauso psichologinis kolektyvo klimatas, o svarbiausia – pasiekimai darbe.

Tarybinės epochos palikimas – niūri rusvai-pilkos spalvų gama, kuria buvo priimta dažyti oficialias įstaigas ir įvairias kontoras. Biuro sienos pradėjo keisti savo spalvas ne taip seniai. Kita vertus, iš pradžių, tarsi paragavę uždrausto vaisiaus, dizaineriai ir jų klientai puolė į kraštutinumus: rėkiančios – ryškios sienos gali nustebinti bet ką ir pritraukti potencialių klientų dėmesį, tačiau jos trukdo darbuotojams susikaupti. Tam, kad priverstume spalvas dirbti mums ir verslas klestėtų, būtina atsižvelgti į keletą griežtų taisyklių.

Pirmiausia, spalva turi ne tik patikti biuro vadovui, bet ir atitikti tą situaciją, kurioje ji yra naudojama. Jei kalbame apie darbo vietos apipavidalinimą, vadinasi, mūsų užduotis yra išrinkti tokią spalvinę gamą, kuri skatintų darbuotojus atlikti žygdarbius. Būtent – stimuliuotų jų aktyvumą, sumažintų bendrą nuovargį, padidintų dėmesingumo ir susikaupimo lygį, sumažintų nervinę įtampą. Galvojate, kad norint visa tai pasiekti, reikia visos brigados profesionalių psichologų arba stiprių antidepresantų? Iš tikrųjų vietoj vienų ir kitų kiekvieną dieną mus veikia aplinkos spalvos!

Šiltų spalvų tonai gerai nuteikia, tonizuoja žmogų, pakelia darbingumą. Šaltų spalvų gama taip pat turi privalumų: ji vizualiai išplečia erdvę, padeda susikaupti ir įsigilinti į darbą. Taigi, prislopinta geltona spalva teigiamai veikia protinį aktyvumą, švelniai tonizuoja ir padeda dirbti intelektualų darbą. Melsva spalva ramina ir tuo pačiu padeda surasti teisingą sprendimą, žalia, priešingai, padeda susikoncentruoti ir teigiamai veikia regą. Deimantų spalvos pilka – idealus sprendimas, norint sukurti ramią darbinę aplinką. Biuro sienų dažymui dizaineriai siūlo būtinai panaudoti bent vieną iš šių spalvų.

Raudona spalva labiausiai iš visų dirgina, vadinasi, ji žmogų veikia taip pat, kaip koridoje raudona skraistė jautį: vietoj to, kad dirbtų, darbuotojai pradeda aiškintis tarpusavio santykius, teises, prasideda konfliktai su vadovybe. Bet jei jūs pasikviečiate žmogų konkrečiam trumpalaikiui darbui, raudona spalva šiuo atveju bus nepakeičiama, taip pat kaip ir ryškiai oranžinė: jos skatina protinę veiklą, padeda generuoti naujas idėjas. O sodri mėlyna arba violetinė spalvos veikia visiškai priešingai: vietoj to, kad dirbtų, žmogus pasiduoda savigraužai, panyra į savianalizę, jį blogai veikia tiek teigiamos, tiek ir neigiamos emocijos. Tą patį galima pasakyti ir apie juodą spalvą – netgi juodi baldai slopins darbuotojus, ką jau bekalbėti apie sienas, lubas ar mobilias pertvaras, nudažytas šia spalva.

Vis dėlto nereikia visiškai atsisakyti ryškių ar tamsių spalvų. Aktyvūs spalviniai biuro akcentai reikalingi, nes padeda stimuliuoti ir suteikti darbuotojams žvalumo, pagerinti jų nuotaiką. Kita vertus, kaip garderobe, taip ir biure juos reikia sudėlioti labai atsargiai.

Rožinė spalva turbūt vienintelė, kuria biuro sienų nerekomenduoja dažyti nei dizaineriai, nei psichologai. Taip, tai tas pats švelnus rožinis tonas, kuris mums asocijuojasi su lėle Barbe ir mergaitėmis, kuris vienintelis atitinka „lėliškuosius” standartus. Įrodyta: šis „infantilus” atspalvis atpalaiduoja netgi patį alavinį kareivėlį, jo veikiamas kolektyvas greitai aptingsta ir pasiduoda lengvabūdiškoms fantazijoms.

Beje, jūsų biuro spalvinė gama priklauso ne tik nuo vienos ar kitos spalvos psichologinio suvokimo. Taip pat labai svarbu, kokia veikla užsiima kompanija. Taigi, psichologai jau senai įrodė: kuo aukštesnis yra darbuotojo intelektas, tuo labiau jis teikia pirmenybę sudėtingesniems, pasteliniams atspalviams.

Todėl, kuriant interjerą aukšto profesionalumo programuotojų, dizainerių ar redaktorių komandai, nenaudokite aiškių mėlynų ar ryškiai oranžinių tonų: šios labai vienodos ir kategoriškos spalvos protingiems bendradarbiams neišvengiamai nusibos. O jei darbas yra susijęs su spalviniu vaizdavimu arba dideliu įvairios vaizdinės informacijos kiekiu, biuro interjerą būtų geriausia derinti jungiant stambias, panašių atspalvių dažais dažytas skirtingas plokštumas, tačiau jos neturėtų būti labai kontrastingos.

Tiems, kas dirba su tekstais ir visą dieną kompiuterio monitoriuje (arba popieriuje) baltame fone mato mažus juodus simbolius, geriausia būtų dirbti tokiame kabinete, kurio sienos būtų padengtos vieno tono spalvos tapetais, neturinčiais nei faktūros nei paveikslėlių.

Be to, prieš parinkdamas jūsų darbo vietą supančioms sienoms dažus, aš (ir bet kuris kitas dizaineris) būtinai jūsų paklausime, į kurią pusę „žiūri” jūsų langai, ar dažnai į juos šviečia saulė. Taigi, jei jūsų kambario langai nėra apšviesti saulės, geltona, kreminė, pilkšva, kavos ir šviesiai žalia spalvos suteiks kambariui šilumos ir šviesos. Šaltos spalvos (melsva, alyvinė, pilka, sidabrinė ir tamsiai žalia), priešingai, „atšaldys” saulės nušviestas jūsų patalpas. Iš spalvų paletės rinkdamiesi atspalvį, būtinai įvertinkite dirbtinį savo darbo vietos apšvietimą. Reikalas tas, kad, pavyzdžiui, dienos šviesoje pasirinkta mėlyna spalva elektros šviesoje įgauna žalsvą atspalvį, raudona – gelsvą, kreminiai tonai – pilkšvą atspalvį.

Tikimės, kad šie patarimai padės susikurti tinkamą jaukią darbinę aplinką.

Views All Time
Views All Time
4895
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!