| |

Mankšta, nuvejanti senatvę

Įžen­gus į penk­tą de­šim­tį pra­si­de­da auk­so am­žius, ti­ki­na spe­cia­lis­tai. Žmo­gus jau pui­kiai pa­žįs­ta sa­vo kū­ną, su­pran­ta jo siun­čia­mus sig­na­lus ir ge­riau­siai mo­ka pa­si­rū­pin­ti sa­vo svei­ka­ta. De­ja, tik ne­dau­ge­lis tą iš tik­rų­jų da­ro. „La­bai ne­daug vy­res­nio am­žiaus žmo­nių Lie­tu­vo­je kas­dien mankš­ti­na­si ar spor­tuo­ja. Daž­niau­siai tai bū­na pro­fe­sio­na­lūs spor­ti­nin­kai ar šo­kė­jai. Jie ir bai­gę kar­je­rą no­ri pa­lai­ky­ti for­mą”, – sa­kė spor­to klu­bo „Tik Jums” tre­ne­rė Iri­na Bu­to­ri­na. Daž­niau­sias pa­si­tei­si­ni­mas yra nu­ga­ros ar są­na­rių skaus­mai, ne­lei­džian­tys daug ju­dė­ti. Ta­čiau tin­ka­ma mankš­ta ne tik ne­ken­kia, bet ir pa­de­da kū­nui su­stip­rė­ti bei mal­ši­na skaus­mus. Už­ten­ka 20 mi­nu­čių kas­dien tru­pu­tį pa­si­mankš­tin­ti ir sa­vi­jau­ta grei­tai pa­ge­rė­ja. Du kar­tus per sa­vai­tę klu­be ap­si­lan­kan­ti vil­nie­tė Va­len­ti­na Gar­bul ti­ki­no, jog be spor­to jau ne­ga­li gy­ven­ti. „Nie­ka­da anks­čiau ne­spor­ta­vau. Bet da­bar, kai man suė­jo 50 me­tų, su­pra­tau, kad pa­lai­ky­ti for­mą rei­kės pa­pil­do­mų pa­stan­gų”, – pa­sa­ko­jo Va­len­ti­na. Atė­ju­si į klu­bą šok­ti tan­go, ji grei­tai su­si­do­mė­jo mankš­tos pra­ti­mais, skir­tais žmo­nėms nuo 40 me­tų. Va­len­ti­na su­ti­ko pa­de­monst­ruo­ti ke­lis pa­pras­tus pra­ti­mus, ku­riuos ga­li­ma at­lik­ti ir na­mie. Ji įspė­jo, kad svar­biau­sia yra ne­sku­bė­ti ir ne­si­kan­kin­ti. „Jei skau­da ke­lio są­na­rį, ne­bū­ti­na steng­tis vi­siš­kai iš­ties­ti ko­ją. Už­ten­ka tiek, kiek kū­nas lei­džia”, – per­spė­jo I.Bu­to­ri­na. Ji pri­mi­nė, kad vy­res­niems žmo­nėms rei­kė­tų veng­ti šuo­liu­kų ir pa­ta­rė prieš pra­de­dant spor­tuo­ti bū­ti­nai pa­si­tar­ti su gy­dy­to­ju ar pro­fe­sio­na­liu tre­ne­riu.

| |

Tinkama mityba gali nutolinti senatvę

Per 1995-2003 metų laikotarpį Kauno apskrityje nuo 11,8 proc. iki 14,76 proc. padaugėjo 65 metų amžiaus ir vyresnių asmenų. Populiacijos senėjimas kelia rūpestį sveikatos priežiūros specialistams, nes vyresni nei 65 metų amžiaus žmonės lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis serga 15 kartų dažniau nei 45-erių. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, visame pasaulyje sparčiai didėja pagyvenusio bei seno amžiaus žmonių populiacija. Pasaulyje gyvena 605 mln. žmonių, kurie yra vyresni nei 60 metų. Pasak Kauno visuomenės sveikatos centro sveikatos stiprinimo skyriaus sveikatos ekologės Žanetos Pavilonytės, vieni iš veiksnių, padedančių vyresnio amžiaus žmonėms išlaikyti gerą sveikatą, yra tinkama, subalansuota mityba, kurioje nestokojama angliavandenių, skaidulinių ir mineralinių medžiagų, vitaminų. Labai svarbu nepersivalgyti, neįgyti antsvorio. Specialistų tvirtinimu, per daug sveriantiems žmonėms sutrinka kraujotaka, padidėja kraujospūdis, greičiau išsivysto išeminė širdies liga ar cukrinis diabetas. Moksliniai tyrimai rodo, kad nutukusieji gyvena 7 metais trumpiau. Apie 30 proc. netinkamai besimaitinančių žmonių turi didesnę riziką susirgti onkologinėmis ligomis, apie 70 proc. gali padidėti cholesterolio kiekis. Dėl jo pertekliaus formuojasi aterosklerozė, arterijose susidaro aterosklerozinės plokštelės, padidinančios miokardo infarkto, insulto, širdies ritmo sutrikimo pavojų.

|

Šokis – linksmiausias būdas nutolinti senatvę

A.Ambrozaitis teoriją apie tai, kad vyresnio amžiaus žmonėms svarbiausia – kojos, sužinojo tik tada, kai pats pradėjo šokti. Prieš penkerius metus kartu su žmona Nijole, akių gydytoja, pradėjo lankyti senjorų šokių klubą „Rondo“ ir smagiai judėti šokių salėje po du kartus per savaitę. Šokių klubui tada vadovavo prieš metus miręs choreografas Adomas Gineitis. Dabar studijai vadovauja A.Gineičio našlė Valentina ir buvusi parketo žvaigždė Vidas Kamaitis. Šešiasdešimtmetis profesorius ir šiek tiek jaunesnė jo žmona kartu su kitais „Rondo“ dalyviais (beje, kolektyve – net keturios medikų poros) koncertuoja ir dalyvauja pokyliuose. Šiemet Vienos pokylyje šoko jau trečią kartą. Šokėjų grupė susidraugavo, dažnai ir laisvalaikį leidžia kartu. Tradiciškai rugsėjo mėnesį bendraminčiai rengia baidarių žygį, o jo metu ne tik sportuoja, bet ir maloniai bendrauja. „Rondo“ nariai pamėgo ir slidinėjimą kalnuose. Šią žiemą net keturios šokėjų poros lankėsi Austrijoje. Ar galima pradėti šokti, kai jau suėjo 60? Žinoma, galima, tačiau tai, anot profesoriaus, daryti reikia itin atsargiai, pradedant nuo nedidelio krūvio. Ambrozaičiai jau taip įprato judėti, kad netgi bėgioja rytais, tačiau tai daro tik vasarą, atostogaudami. Sako, pabėgiojus būna kur kas geresnė nuotaika sėsti prie kompiuterio ir rašyti mokslinius straipsnius.