Krizė – rimtas iššūkis visuomenės socialiniam atsparumui. Išgyvens stipriausieji. Stipriausieji reiškia – greičiausi, lanksčiausi, pasiruošę permainoms. Jeigu ekonomikos klestėjimo metu žmonių nenoras keistis, mokytis nėra gyvybiškai svarbus ir galima plaukti pasroviui, tai sunkmečiu lieka ne toks ir didelis pasirinkimas – arba „sveikti”, arba „mirti”.

Naujos galimybės

Krizė – tai dideli pokyčiai ir įžvelgti juose naujas galimybes įmanoma, tik jeigu esi pasiruošęs permainoms. Pasiruošęs persikvalifikuoti, mokytis, pakeisti socialinę poziciją, persikelti į kitą vietovę ar įgyti naujų įgūdžių. Žinoma, dauguma žmonių nelinkę nei keistis, nei rizikuoti. Ir nors žmonės gali priimti pokyčius, susitaikyti, tačiau nepasiruošę dėl jų dirbti ir dėti pastangų. O be pastangų galimybės neatsiveria.

Griaustinis sugriaudėjo, pradedame žegnotis

Evoliucijos dėsnis – kol aplinka tinkama, nėra poreikio mobilizuotis, tobulintis, diegti naujoves. Bet griaustinis sugriaudėjo ir aplinka padalijo stebuklingus spyrius, įgalinančius liaudį pagaliau imtis pokyčių ir pasirūpinti savimi.

Taktinių sprendimų neužteks

Metus laiko galima šiaip ne taip išlaukti, sumažinti vartojimą, optimizuoti išlaidas, taupyti, tačiau kai kurių šaltinių prognozuojamus tris metus tokiais būdais neprasisuksi. Tikėdami greita sunkmečio pabaiga galime neatsisakyti svarbių gyvenimo planų – vaiko gimimo, buto pirkimo, verslo kūrimo ir pan., bet ilgiau užsitęsusi krizė pakoreguos daugelio žmonių gyvenimo nuostatas iš esmės ir vien taktinių sprendimų neužteks.

Pats sau strategas

Taigi, ar turite savo gyvenimo strategiją? Kalbu ne apie dažną: „įgyti išsilavinimą, susirasti darbą, pagimdyti ir užauginti vaikus, sulaukti užtarnautos pensijos, …”, o apie strategiją, pagrįstą kilniu gyvenimo tikslu – atskleisti savo asmenybės potencialą, sukurti įspūdingą meno kūrinį, įsteigti visuomenei naudingą verslą. Juk joks vėjas nebus palankus kapitonui, neturinčiam tikslo. Be to, žinoma, kad strateginis mąstymas yra vienas iš svarbesnių žmogaus socialinio atsparumo požymių.

Išvada

Šiuo metu labai tinkamas metas susimąstyti apie savo gyvenimo planus. Praradus darbą ar verslo santykiams sulėtėjus/sustojus, atsirado daug laisvo laiko, kuris yra vertingiausias žmogaus resursas. Tai dar vienas pliusas krizės naudai – dabar negalite atsikalbinėti, kad neturite laiko.

Ką daryti?

Atsisėskite, „Strategijos” lape surašykite savo planus: viso gyvenimo, dešimtmečių, penkmečių, dviejų metų. Greičiausiai nieko neišeis. Tada „Taktikos” lape pirmu punktu įrašykite „Sugalvoti savo gyvenimo strategiją”. Taktinės užduotis turi logiškai vesti prie strateginių tikslų įgyvendinimo. Kadangi reikės mokytis tokių dalykų, kurių jums trūko finansinio ir psichologinio stabilumo užsitikrinimui, taktinės užduotys turi prasidėti žodžiais „išmokti”, „sužinoti”, „išbandyti”, „patikrinti”, „padaryti”. Svarbu teisingai sudėti prioritetus, o aukštesnį prioritetą turi tas veiksmas, kurio galima imtis neatidėliotinai.

Tokiu būdu sudaryta gyvenimo vizija padės nustatyti strateginius tikslus ir atsakyti į klausimą, kaip krizė gali padėti jų pasiekti.

Views All Time
Views All Time
3694
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!