Finansinių sunkumų turinti įmonė nenutraukia gamybos ir ieško naujo investuotojo

Marijampolės “Kraitenei”, žuvies produktų ir valgomųjų ledų gamintojai, iškelta bankroto byla. Tokį sprendimą vakar paskelbė Kauno apygardos teismas, pripažinęs, kad įmonė yra nemoki.

Padėtis blogėjo

Dėl bankroto bylos iškėlimo “Kraitenei” į teismą kreipėsi pačios įmonės administracija. Bendrovės direktorius Rolandas Rutėnas tvirtino, kad įmonės padėtis nuolatos blogėjo, todėl buvo nutarta inicijuoti bankroto procesą. Administracijos vadovo pareiškimą Kauno apygardos teismas gavo dar praėjusių metų spalio 19 dieną.

“Nuo to laiko bendrovės padėtis tik blogėja, skolos didėja kone kasdien. Įmonė yra nemoki ir nepajėgi atsiskaityti su kreditoriais”, – teisme aiškino R.Rutėnas.

Jis akcentavo, kad šių metų pradžioje “Kraitenės” skolos kreditoriams yra didesnės nei pusė balanse esančio įmonės turto. Didžiausias Marijampolės įmonės kreditorius – SEB Vilniaus bankas.

Teismui pasiteiravus, ar administracija nesvarstė apie galimybę bendrovei kelti restruktūrizacijos bylą, R.Rutėnas teigė, kad SEB Vilniaus bankas siūlė investicijų ir restruktūrizavimo planą, tačiau pasiūlymas netenkino potencialių investuotojų.

“Akcininkai neturi galimybių išgelbėti įmonę, todėl rekomendavo man kreiptis į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo”, – tvirtino dabartinis bendrovės direktorius, užsiminęs, kad tokių ketinimų turėjo ir kiti “Kraitenės” kreditoriai.

Pagrindiniai jos akcininkai yra “Baltic Investment Fund III L.P.”, valdantis 83,4 proc., ir “Baltic Investment Fund III C.V.”, kuriam priklauso 14,9 proc. bendrovės akcijų.

Gamina tik pagal užsakymus

Nors “Kraitenė”, anot R.Rutėno, yra nemoki, joje tebevyksta gamyba eksportui, tačiau jos apimtys, palyginti su ankstesniais metais, yra gana menkos: “Ledų ir žuvies produkcijos gamyba tebevyksta, tačiau nedideliais kiekiais ir tik tiems užsakovams, kurie pasirūpina žaliavomis”.

Iš 650 darbuotojų šiuo metu Marijampolės įmonėje dirba beveik 400.

“Bendrovės veikla yra paralyžiuota. Dar praėjusių metų spalį “Sodra” ir Valstybinė mokesčių inspekcija areštavo akcijas. Galimybių, kad įmonė vėl taptų moki, nematome”, – teisme tvirtino R.Rutėnas.

Kauno apygardos teismas patenkino “Kraitenės” vadovo prašymą ir įmonei iškėlė bankroto bylą dėl nemokumo. Jeigu per savaitę nutartis nebus apskųsta, bankrutuojančios bendrovės administratoriumi turėtų tapti verslo valdymo konsultacijas teikianti bendrovė “Valnetas”.

Dabartiniai įmonės vadovai yra įpareigoti per 10 dienų bankroto administratoriui perduoti visą “Kraitenės” turtą bei dokumentus.

Beje, administruoti “Kraitenės” bankrotą pretendavo net 11 bendrovių, kurių vienas rekomendavo kreditoriai, kitos pačios atsiuntė savo pasiūlymus.

Tikisi permainų

Paskelbus teismo nutartį, dabartinis įmonės direktorius nebuvo labai šnekus. “Kauno dienos” paprašytas įvardyti pagrindines priežastis, kodėl žlunga viena garsiausių šalies ledų gamintojų, R.Rutėnas sakė, kad priežasčių būta daug, tačiau labiausiai trūko investicijų, kurios yra būtinos ieškant naujų rinkų.

Vis dėlto didelis fabrikas net ir vykstant bankroto procedūrai neturėtų nutraukti gamybos: “Esu tikras, kad įmonė dirbs ir toliau – tam yra sukurta visa būtina techninė bazė, kvalifikuoti specialistai. O kas bus naujasis bendrovės savininkas ir koks bus įmonės pavadinimas, paaiškės vėliau – norinčiųjų perimti gamybą yra”.

R.Rutėnas neabejojo, kad, atsiradus investuotojui, Marijampolės įmonės apimtys galėtų išaugti daugiau nei prieš bendrovę ištikusią krizę, nes Vakarų Europos rinka yra patraukli.

“Tam, žinoma, reikės papildomų investicijų ir didesnių pajėgumų, to dabartinei įmonei ir pritrūko norint išsilaikyti rinkoje”, – teigė “Kraitenės” direktorius, pripažinęs, kad bankrotas įmonei gali tapti naujo veiklos etapo pradžia.

Lyderio titulas neapsaugojo

1995 metais įkurta “Kraitenė” per dešimt metų iš nedidelės vietinės įmonės išaugo į vieną stambiausių šaldytų produktų gamintojų ir platintojų Lietuvoje. Nors bendrovės apyvarta nuo 5,4 mln. litų išaugo iki 75 mln. litų 2003-iaisiais, tačiau pastaruosius penkerius metus įmonė skaičiavo nuostolius.

2002-2003 metais Marijampolės įmonė buvo užėmusi valgomųjų ledų eksporto lyderės pozicijas, apie pusę šios produkcijos, pažymėtos “Tirpuko” ir “Aurum” prekiniais ženklais, buvo eksportuojama į Latviją, Estiją, Ukrainą, Vokietiją ir kitas šalis. Licenciją valgomųjų ledų eksportui į Europos Sąjungos šalis “Kraitenė” gavo dar 2001-ųjų lapkritį.

Gilėjant finansinei krizei, praėjusių metų spalį “Kraitenės” pranešime buvo skelbiama, kad gamykla buvo pastatyta neįvertinus galimų ilgalaikių pokyčių – gamybiniai pajėgumai per dideli vien tik Baltijos šalių rinkoms aptarnauti, o eksporto galimybės gana ribotos.

Pastaruoju metu bankrotas skelbiamas jau nebe pirmai iki šiol sėkmingai dirbusiai Marijampolės apskrities įmonei. Paskutinėmis praėjusių metų dienomis bankroto byla iškelta mėsos perdirbimo įmonei “Čečeta”.

Views All Time
Views All Time
4563
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!