Europos turtas pusvelčiui atiteks jankiams, o Rusijoje iš tikrųjų gimsta regioninė rezervinė valiuta

Yra dar keletas minčių kuriais norėčiau pasidalinti. Kadangi bus kalbama apie visų lietuvių širdžiai mielą Rusiją EU ir JAV kontekste, prašyčiau iš karto akmenimis neužmetinėti, o pasistengti be emocijų paanalizuoti galimą valiutinę šio regiono ateitį.

Taigi – kokie esminiai monetariniai pokyčiai įvyko Rusijoje per paskutinį pusmetį?

Rusija panaudojo pusė esamų valiutinių rezervų bėgančiųjų kapitalų dengimui, devalvavo rublį, konvertavo didžiąją dalį valiutinių kreditų į rublinius ir atsisakė „currency board”.

Straipsniai 1 reklama

Tai yra ypač svarbu. Tai pirmas rimtas žingsnis į finansinę nepriklausomybę nuo Vakarų finansinio modelio.

Per paskutinius pora mėnesių Rusijos CB nedalyvauja valiutinėse intervencijose. T.y. jis nebedaro to – ką daro Lietuvos ar kitos valstybės su valiutos valdybos modelių CB – jis nebeemituoja į apyvartą rublius priklausomai nuo valiutinių pajamų. Visos valiutinės šalies pajamos yra sanuojamos per Vnešekonombanką.

Tolimesnis žingsnis, kuris tiesiog prašosi – tai valiutos atsargu dalinė arba visiška likvidacija. T.y. greitu metu Rusijos CB jau nebereikės valiutinių rezervų (kurie dabar sudaro ~300mlrd.USD), nes visi atsiskaitymai, bei kreditavimas per valstybinius bankus yra perorientuojami į rublius, kaip ir atsiskaitymai su artimiausiais partneriais.

Manau jiems dar reikės kokiu metų-kitų rublinės kreditavimo sistemos subalansavimui ir ilgaialikų kreditų palūkanų normalizavimui iki priimtino lygio, tačiau – tai jie yra teisingame kelyje. Beje – tai vienintelis būdas Rusijai išgyventi per dabartinę krizę – pilna nepriklausomybė nuo Vakarų finansinio modelio (kreditavimo).

Dabar sekantis klausimas – kas įvyks Rusijos finansinėje sistemoje kai JAV prasidės aukšta infliacija/hiperinfliacija ir kuo situacija skirsis nuo Europos situacijos?

Variantas Nr.1

Europos finansinės institucijos turi savo balansuose JAV finansų institucijų aktyvų už ~ 5 trilijonus USD. Kai tik prasidės USD ženklus nuvertėjimas – nuvertės ir Europoje esantys ir USD denominuoti aktyvai, kurie savo ruožtu yra balansinis turtas. Tai reiškia kad Europos finansų institucijos susidurs su ūmiu kapitalo bazės nepakankamumu ir pasiskolinti nebebus kur. Tuomet vienintelis įmanomas kelias – pilna nacionalizacija ir neišvengimas EUR nuvertėjimas iš paskos – USD ir EUR tampa tualetiniu popieriumi lyginant su medinių rubliumi, nes anam hiperinfliuoti nėra pagrindo – JAV ir EU aktyvų savo balansuose Rusijos bankai neturi, o žaliavos bus prekiaujamos už rublius.

Variantas Nr.2

JAV prives iki devalvacijos visas minorines valiutas, ženkliai pabrangs pagrindinių valiutų atžvilgiu ir USD pasieks TIKROS rezervinės valiutos statusą, į kurią bėgs viso pasaulio pinigai. Po to sekantis žingsnis – ji supirks už USD viso pasaulio ženkliai atpigusį turtą visur kur bus leista ir tik tuomet kartais devalvuos USD, kad nurašyti savo skolas.

Šiame variante Europos padėtis irgi liūdna, nes Europos ekonomika yra mažiau lanksti nei JAV ir negali vykdyti quantative easing. Europa ir jos monetarinė politika nėra vieninga, o tai sąlygos rimtus nesutarimus, ko pasekoje EUR pigs, o galimai ir visai išnyks. O Europos turtas pusvelčiui atiteks jankiams.

Rusijoje šiame variante nebus nei šilta, nei šalta, nes ekonomika jau dedolarizuota, nukentės tik jos eksporto rinkos. O kadangi JAV yra traktuojamas kaip potencialus priešas – tai ir aktyvų jam niekas už dolerius nupirkti neduos.

Reziumuojant – Medvedevas neblefuoja ir Rusijoje iš tikrųjų gimsta regioninė rezervinė valiuta.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *