Nagi, įvardykite savo judėjimą. Įvardykite tai, kas gera, pozityvu, kas palanku ir draugiška aplinkai, tai, kas vyksta būtent dabar naujai „sužaliavusioje“ Amerikoje. Nerėkite „daugiau ginklų Teksasui“, „mažiau apsisprendimo gimdyti laisvės moterims“, nesiduokite įveliami į begalybę šlykščių Busho ir Co Viduriniuose Rytuose kariaujamų karų, kurie truks iki maždaug 2075 ir vis tiek nebus laimėti. Nes taip sunaikinsite šito mažo gyvo straipsniuko prasmę ir nutildysite naivią jame slypinčio išpažįstamo rožinio optimizmo gaidelę.

Kalbu apie energiją taupančias lemputes, į meinstrymą ateinantį natūralų maistą, valiklius be chemijos; kalbu apie banginių ir delfinų saugojimą, kalbu apie jogos studijas, dygstančias kiekvienam miesteliūkšty, dideles natūralių dribsnių dėžes parduotuvėse, aplinkai nekenksmingus vibratorius ir Toyota Prius, tampančią keisčiausiu padėties visuomenėje simboliu. Žinot, tai geri daikčiukai.

Apsižvalgykime: mes aukojame ištisas pramonės šakas makulatūros perdirbimui, naujai pigios saulės energijos technologijų kartai ir Oskarą filmui „Nepatogi tiesa“ (The Inconvenient Truth). Netgi didžiausi beširdžiai korporacijų monstrai, kaip Wal-Mart dabar įtikinėja, kad jie išties, išties rūpinasi aplinkos išsaugojimu, nes, na, „taip daryti teisinga“ (skaityk: Tai labai ekonomiška ir praktiška, nes jei jie nepradės rūpintis aplinka, jie tuoj bus išgręžti gamybos ir gabenimo iš brutalių Kinijos sweatshop’ų kainų).

Taigi, vykstant tokiems stulbinantiems (nors ir nereguliariems, saldžiarūgščiams) pasikeitimams aplinkos naudai, kurie dabar vyksta kultūroje ir (apgailestaujant bei nervuojantis) Vašingtono valdžios koridoriuose, turime pripažinti vieną dalyką: hipiai buvo teisūs. O, taip!

Žinot, tai tiesa. Visas tas didžiulis entuziazmas išgydyti planetą, valgyti sveiką maistą, vengti chemikalų dirbant gamtoje, brandinti savo asmenybę? Atėjo iš hipių. Alternatyvi medicina? Iš hipių. Medžio atliekų panaudojimas? Šiukšlių perdirbimas? Humaniškas elgesys su gyvūnais? Kanapės naudojimas gydymui? Alternatyvi energetika? Natūralūs gimdymai? Visa tai – iš alternatyvių pasaulėžiūrų, iš pogrindžio ir marginalijų, ir dabar tiems dalykams tiek žiniasklaida, tiek politikai, tiek kultūros veikėjai kuria dideles, drėgnas, kanape atsiduodančias apologijas.

Štai ką siūlo vienas mano sumanesnis skaitytojas, buvęs hipis: kad mokėtų mokesčius už teršimą anglies monoksidu, galbūt nuskaistintų savo korporacinę sąžinę, galbūt kompensuotų visą žvėrišką žalą, per šiuos metus padarytą planetos sielai – teršėjai pramonininkai, šitie komercijos kretinai turi patys nusipirkti keletą karmos kreditų iš buvusių hipių. Žinot, iš tų, kurie be jokių padėkų visus penkiasdešimt metų gerino planetos sveikatingumą ir sukrovė didelius geros karmos išteklius. Ar nemanot?

Žinoma, galite ginčytis, kad didžioji dalis „autentiško“ hipių etoso – prieš korporacijas nukreipta ideologija, seksualinis išsivadavimas, anarchija, pilietinių teisių reikalavimas, eksperimentavimas – šiuose naujuosiuose judėjimuose nugaravo, korporacijos prievarta įsitraukė ir išniekino kiekvieną minėtą idealą. Manau, kad ne.

Jūs taip pat galite įrodinėti, kad nacijos atsigręžimas į aplinkos apsaugą mažai kuo susijęs su hipiais per se, kad jai gresia globalinis atodrėkis, tai yra, išties, išties brangūs bilietai už slidinėjimą – taip bus pliaukštelėta per baisiai storą nacijos subinę, o vartotojai bus priversti pabusti ir pamatyti, kokia žiauriai raji ir švaistūniška yra amerikietiškoji kultūra, ir kiekvienas pradės domėtis: „Dievulėliau, kas bus baseinams, NASCAR, nemokamai laivininkystei Amazone?“ Žinoma, be šešiasdešimtųjų įdirbio, be visų radikalių idėjų ir pokyčių sėklų, pasėtų prieš beveik penkiasdešimt metų padėtis, kurioje būtume atsidūrę, būtų buvus gerokai baisesnė.

Bet jei jūs visiškas niurzga ir trumparegis, galite sakyti, kad visas hipių judėjimas buvo gerokai pervertintas, jam suteikiama per daug kultūrinių kreditų už per mažą kultūrinį poveikį, tai buvo tik didelis ištižėlių pasiteisinimas kaifuojant šlykščiame, neatsakingame seksualiniame šėlsme, tonomis švampiant narkotikus, sakant ne Vietnamo karui, nesiprausiant mėnesiais, krikštijant vaikus Saulėgrąžomis, Šyvos Mėnuliais arba Chakra Lennon Sapphire Bumblebee. Štai koks būtų nykaus reakcionieriaus požiūris. Jis visiškai ignoruoja istoriją, perspektyvą, kultūros evoliuciją. O taip pat ir Ameriką.

Bet, žinot, tiek to. Lengva rasti įrodymų. Pagrindinės vertybės ir aplinkosaugos tikslai, iškelti šešiasdešimtųjų kontrkultūros, yra dar neišniekinti ir galingi: net griežčiausias neokonservatorius respublikonas turi pripažinti, kad jų jėga išliko. Štai jie: Ecstasy yra naujasis LSD, tatuiruotės yra tas pats, kaip ir ilgi plaukai, o tokios grupės, kaip Pearl Jam, Bright Eyes, Nine Inch Nails ar Dixie Chicks, rašo žiauriai antibušiškas, antikarines dainas naujajai, žiauriai nuvarytai kartai.

O jei jau užsiminėme apie seną gerą MDMA (Ecstasy), net narkotikų kultūra dabar atgauna šiokį tokį dėmesį. Harvarde ir Nacionaliniame Mentalinės Sveikatos Institute tyrinėjama stulbinančiai didelė tokių enteogenų, kaip LSD, psilocibino ir MDMA nauda psichikai. Faktas, kad rimti moksliniai enteogenų tyrinėjimai vyksta labiausiai prieš mokslą nusistačiusio, ultrakonservatyvaus prezidentinio režimo per naujausiųjų laikų istoriją akivaizdoje, yra pakankamas įrodymas, jog visos senos žilos hipių mantros apie proto išplėtimą ir prisilietimą prie Dievo per narkotikus nebuvo tuščios (o, taip). Timas Leary’is turbūt dabar šypsosi kaip išprotėjęs – to jis užsitarnavo valgydamas visus tuos grybus su Kerouacu, Einšteinu ir Marija Magdaliete. Mmm, dangus.

Žinoma, išpažindamas tikrąsias hipių vertybes negali jomis rūpintis ar prie jų prisirišti, tau nusispjaut į tuščią egoizmą, peršantį tai, kad buvai teisus apversdamas aukštyn kojom kultūrą, ir sakantį: „ Ar matot, ar matot? Niekad nebūtumėt pagalvoję apie ilgus plaukus, liaudies muziką, Vudstoką, vartoję tiek rūgšties, kad pamatytumėt Jėzų, Šyvą ir Budą besilaižančius hamake ant Sirijaus žvaigždės, pakvaišėliai jūs!

Visa tai susiję su bendravimu. Visa tai susiję su tuo, kaip mes jaučiamės kartu. Visa tai susiję su pasipriešinimu status quo, kova prieš korporacijų/politikų valdžia, sąmonės atvėrimu ir naujų galimybių įžvalgomis – galimybių gyventi atsižvelgiant į planetos poreikius, alternatyvias kultūras, matant vienam kitą. Žinot, tai visas tas hipiškas mėšlas, kuriuo niekas nebetiki. Ar išties?

Parengta pagal: www.commondreams.org

Views All Time
Views All Time
1464
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!