“Economist”: “Elitas, agurkai ir runkeliai”
Lietuvos prezidento rinkimuose Valdo Adamkaus pirmavimas tirpsta, Kazimira Prunskienė vejasi. Stipri K. Prunskienės pergalė kelia nerimą, nes reikštų, jog po Seimo rinkimų rudenį gali būti sudaryta populistinės koalicijos vyriausybė, vadovaujama Viktoro Uspaskicho Darbo partijos, teigia įtakingas britų savaitraštis “Economist”.
Straipsnį “Elitas, agurkai ir runkeliai” apžvelgia ELTA.
Po prezidento Rolando Pakso apkaltos Lietuvos politika blaškosi. “R. Paksas yra populistas, kuris laimėjo kaimo rinkėjų – Lietuvoje vadinamų runkeliais – ištikimybę pažadais priešintis elitui miestuose ir vagims vyriausybėje. Dėl jo pašalinimo supykę runkeliai ieško naujų kovotojų”, – rašo “Economist”.
Per Europarlamento rinkimus jie atmetė nusistovėjusias partijas ir susibūrė apie naują populistinį lokomotyvą – Darbo partiją. Jai vadovauja iš Rusijos kilęs politiku virtęs verslininkas Viktoras Uspaskichas, žinomas kaip “misteris Agurkas” (pagal jo įmonės gaminamą produkciją).
Pasak britų žurnalo, “runkeliai dabar turi dar vieną galimybę pasisakyti rinkdami prezidentą antrajame rinkimų rate”. V. Adamkus pirmauja, bet kalbos apie jo triuškinančią pergalę pritilo, nes auga parama K. Prunskienei, kuri laimėjo pirmajame rate po to, kai ją parėmė R. Paksas.
“Atmosferą dar labiau sudrumstė birželio 22 d. reidai V. Adamkų palaikančių partijų būstinėse. Vienas laikraštis reidus pavadino R. Pakso gerbėjų “politiniu kerštu”, – teigia “Economist”.
Žurnalas cituoja V. Adamkaus žodžius, kad jis atstovauja Lietuvos ateičiai, o K. Prunskienė – praeičiai. Jis – už laisvę, ūkio augimą, Europos Sąjungą ir NATO, o K. Prunskienė – “už grįžimą į socialistinę, net tarybinę stagnaciją”.
Kaltinimai “silpnybe Maskvai” persekioja K. Prunskienę nuo to laiko, kai, Lietuvai kovojant dėl nepriklausomybės, ji buvo ministrė pirmininkė. “Nacionalistai sako, kad ji per daug noriai ėjo į kompromisus su šalies tarybiniais šeimininkais”, – rašo “Economist”.
“Tačiau 77 metų amžiaus V. Adamkus nepanašus į ateities žmogų. Be to, daug žmonių jaučia nostalgiją praeičiai, kurią jis atmeta. Lietuva yra skurdžiausia Europos Sąjungos šalis po Latvijos. Pagal visuomenės nuomonės apklausas daug žmonių, ypač kaime, mano, kad tarybiniais laikais jie gyveno geriau. Kai kurie dabar atsigręžia į V. Uspaskichą, kai kurie – į K. Prunskienę.
Nors prezidento postas iš esmės ceremoninis, daug balsų už K. Prunskienę keltų nerimą. Tai reikštų, jog per Seimo rinkimus gali būti sudaryta populistinės koalicijos vyriausybė, kuriai vadovautų V. Uspaskicho Darbo partija ir kurią palaikytų R. Pakso liberaldemokratai bei K. Prunskienės Naujosios Demokratijos ir Valstiečių partijų sąjunga. Kritikai sako, kad tokia vyriausybė būtų prieš reformas ir pažeidžiama Rusijos įtakai”, – rašo britų savaitraštis.
V. Uspaskicho pranašumai yra jo turtas, liaudiškumas ir talentas kalbėti nepatenkintiems rinkėjams tai, ką jie nori girdėti. Jis žada padidinti atlyginimus, pensijas ir ūkių subsidijas. Anot V. Uspaskicho, “Lietuva juda neteisinga kryptimi, nes joje įsivyravo nežabotas kapitalizmas ir šešėlinė ekonomika”.
Tikrovė yra labiau padrąsinanti, mano “Economist”. Nors trukdo politikų kišimasis ir korupcija, ekonomikos augimas yra vienas didžiausių Europoje, o nedarbas mažėja. Lieka klausimas, ar V. Uspaskicho oponentai sugebės atkreipti į tai rinkėjų dėmesį “net runkeliams suprantamu būdu”, – baigia britų savaitraštis “Economist”.