Pagrindinė taisyklė tokia: Jei esi svečias, privalai prisitaikyti prie tų, pas kuriuos vieši, gyvenimo būdo, įpročių. Štai keletas patarimų, kaip neįkyrėti šeimininkams ir neapsunkinti jiems gyvenimo savo buvimu.
Vaišės.

Reikėtų nepamiršti, kad atsisakius vaišių (neva iš mandagumo), antrą kartą jų gali ir nepasiūlyti.

Etiketas reikalauja niekada neištuštinti taurės gėrimo – taip šeimininkams parodoma, kad visko yra sočiai, nieko netrūksta.

Nereikia manyti, kad nuėjus į svečius galima šeimininkauti virtuvėje, nebent viešima pas gerus draugus. Norint atsigerti, geriausia pasakyti panašiai: „Gal visi išgerkime arbatos?“

Pavalgius reikėtų pasisiūlyti padėti sutvarkyti stalą, išplauti indus. Kad būtų itikinamiau – tą padaryti atsistojus sykiu su šeimininkais. Dažniausiai šeimininkės linkusios namuose tvarkytis, tačiau yra ir tokių, kurios neatsisako kitų pagalbos.

Jei svečiuojamasi kelias dienas (pasiliekama ne tik savaitgaliui, ber ir darbo dienai), vieną vakarą šeimininkams vakarienę turėtų gaminti svečias arba apmokėti jų sąskaita restorane.

Svečiuose galima pusryčiauti ir apsivilkus chalatą, tačiau būtinai tvarkingai susišukavus, nusprausus, su šlepetėmis.

Jei vakarojant šeimininkai prasitaria: „Gal taurelę prieš miegą?“, reikia suprasti, kad atėjo laikas poilsiui.

Miegas

Gerai, kai namuose yra svečių kambarys. Tačiau jei šeimininkai siūlo miegoti svetainėje, reikėtų laikytis keleto mandagumo taisyklių: atsikėlus pakloti lovą, jeigu tai sofa – sustumsi. Visa tai padaryti geriausia iki tol, kol niekas neužėjo į kambarį: taigi atsikelti dera sykiu su pirmuoju atsibudusiu namuose.

Svečiams skirtame kambaryje galima miegoti kiek nori, svarbu įsitikinti, kad šeimininkai nelaukia, kol svečiai atsikels, ir jiems ilgas viešinčių pogulis netrukdo.

Prieš išvykstant derėtų patalynę nuvilkti ir sulanksčius gražiai sudėti.

Žalos atlyginimas

Jei svečias sugadino kokį nors daiktą, sudaužė vazą, būtinai šeimininkams apie tai prisipažinti. Daiktą reikėtų sutaisyti arba atpirkom tokį ar panašų.

Jei svečias ištepė kilimą, užuolaidą, turėtų pasiūlyti sumokėti valymo išlaidas.

Pagarba

Atvykus į svečius privalu elgtis pagarbiai ne tik su šeimininkais, kitais jų svečiais, bet ir tausoti baldus (nesvarbu, kaip jie atrodo). Tarkime, prieš pastatant ant stalo puodelį su karšta kava ar arbata, reikėtų namų šeiminko paprašyti padėklo.

Svečiuojantis nedera kritikuoti šeimininkų interjero, tačiau beveik būtina jų namus pagirti. Negražu teirautis, kiek viena ar kita interjero detalė kainavo, liesti į lentynas sudėtus daiktus.

Negalima svečiuose be leidimo užsirūkyti, net jei kambariuose ar virtuvėje matyti peleninė ir žinoma, kad patys šeimininkai rūko – geriau atsiklausus išeiti į lauką. Nebent pasiūloma rūkyti namuose.

Nusiauti ar ne? Jei šeiminkai namuose vaikšto be batų, visi kiti – taip pat.

Svečiuojantis būtina šeimininkams parodyti, kad laikas leidžiamas gerai. Net jei ir labai nuobodu, tai reikėtų slėpti.

Nereikia tikėtis, kad šeimininkai visą savo laiką skirs svečiui. Kartais jis turi pats susirasti ką veikti.

Nemandagu

Be šeimininkų leidimo nereikėtų naudotis jų laidiniu telefonu. Tačiau net ir jį gavus nereikia piknaudžiauti, gražu pasiūlyti už pokalbį susimokėti.

Vonios kambarį reikėtų palikti tokį, koks jis buvo. Jei svečias neatsivežė rankšluosčio, turi jo paprašyti, neimti bet kurio. Ar galima naudotis šeimininkų dantų pasta, muilu, šampūnu? Jeigu jie yra matomoje vietoje – taip, jei uždaryti spintelėje – ne (nedera jos net atverti). Reikėtu pasitikslinti, ar karštą vandenį galima naudotis neribotai, jei ne – praustis taip, kad jo liktų ir kitiems.

Nedera į svečius atsivežti šeimininkams nepažįstamo žmogaus, nebent su jais tai buvo aptarta iš anksto.

Jei šeimininkai, kviesdami į svečius, neužsiminė, kad sykiu laukia atvykstant ir vaikų, reikia suprasti, jog jie šį kartą nelaukiami. Su atžalomis patariama viešėti tik tuo atveju, jei šeimininkai taip pat turi vaikų arba tiksliai žinoma, kad jie šiuose namuose ypač laukiami.

Padėka

Atvykus į svečius dera šeiminkams įteikti dovaną (jei žinoma kokią, jos pirkimą ir įteikimą galima atidėti vėlesniam svečiavimosi laikui). Jei liekama svečiuose nakvoti, dovana turėtų būti didesnė – ne tik gėlės ar butelis vyno. Beje vazoninė gėlė šiuo atveju nelaikoma dovana. Jei šeimininkai pasiūlo paviešėti dar vieną dieną, vertėtų atsisakyti: geriau, kai svečias išvyksta, kol dar yra mielas, o ne spėjęs įkyrėti. Prieš išvykstant būtina nuoširdžiai ir aiškiai padėkoti. Patariama tai padaryti dar kartą – grįžus namo. Už viešnagę atsidėkoti ne pinigais, o dovana, tačiau visur kitur (kavinėje, ekskursijų metu ir pan.) svečias susimoka pats.

Views All Time
Views All Time
6673
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!