Pavydas: pliusai ir minusai

Pavydas: pliusai ir minusai

Viena mano pažįstama, santūri ir valinga asmenybė, papasakojo, kaip svečiuose susitiko buvusį meilužį su nauja mylimąja. Moteris segėjo auskarus, apie kuriuos ji seniai svajojo, tačiau veltui prašė meilužio dovanoti juos. Ji taip įsiuto, kad čiupo varžovės auskarus ir išplėšė jos ausies lezgelį.

Trečdalis į psichiatrus besikreipiančių sutuoktinių porų rimčiausia bėda įvardija būtent pavydą. Tai suprantama: mylimuosius siejantys saitai – intymiausi iš visų, kurie jungia du žmones. Čia svarbu ne tiek seksas, kiek emocijos. Meilės santykiuose mes esame visiškai kitokie, nei draugiškuose ar šeimyniniuose. Ne veltui garsusis britų dramaturgas Viljamas Kongrivas dar 1697 metais rašė: „Šiame pasaulyje nėra didesnės neapykantos už tą, kurią pagimdo meilė. Ir nėra baisesnio pragaro už tą, kurį sukuria pažemintos moters įniršis”.

Emocinė neištikimybė

Straipsniai 1 reklama

202 vyrų ir moterų paklausė, kas juos labiau liūdina:

a) kai jų partneris su kuo nors užmezga seksualinį ryšį;

b) kai kam nors jaučia didesnį emocinį prieraišumą.

Dauguma moterų (85 proc.) pasirinko b variantą.

„Moterys labiau pavydi, kai vyras „neištikimas emociškai”, nes jų pačių gyvenime itin stinga dvasinio artumo su mylimuoju: nuoširdžių pokalbių, palaikymo, simpatijos, draugiškumo, – sako knygos „Mylėti jį ir neprarasti savęs” autorė Karolina Bušong. – O vyrai tai vertina kitaip. Kai žmonos ir draugės užmezga romaną, juos domina tik viena: „Ar jis lovoje geresnis už mane?”. Žurnalo „New York Observer” surengta apklausa parodė, kad labiausiai pavydi 18-24 metų žmonės. Kodėl? Psichologai mano, kad pavydas užvaldo tuos, kurie asmeniniuose santykiuose jaučiasi neapsaugoti, pažeidžiami. O tai pirmiausia pasakytina apie jaunimą. Be to, pavydas suliepsnoja aistrų įkarštyje, kuris taip pat būdingas jaunystei.

Ne vien ardo

Akivaizdu: jeigu kiekvienas vyro žingsnis atrodo įtartinas, tai nepagerina jūsų fizinės būsenos. Meilužių paieškos nepalieka laiko kitiems svarbesniems reikalams. Vis dėlto pavyde slypi ne tik ardomasis pradas. Kai kada jis padeda išsaugoti meilės ryšį. „Kai Greta, Ryčio bičiulė dar iš mokyklinių laikų Kaune, pradėjo nuolat sukinėtis greta jo, man viskas krito iš rankų, – pasakojo 28 metų pardavėja. – Ji neseniai persikėlė į Klaipėdą, čia neturėjo draugų, todėl atrodė natūralu, kad nuolat prašo Ryčio patarimų, klausinėja, kur jai vakare nueiti ir kt.

Tačiau ėmiau pastebėti: kaskart, kai susitinkame trise, ji pradeda kalbėti apie man nežinomus įvykius, kurie atsitiko tada, kai mes su Ryčiu dar nebuvome pažįstami. Visi šie prisiminimai – su seksualine potekste. Puikiai supratau, ko ji siekia. O Rytis ne – šiuo atveju vyrai nenuovokūs. Teko jam atverti akis. „Jai reikalingas tu, Ryti, – pasakiau. – Barakuda pradėjo medžioklę.” Jis nusijuokė ir gūžtelėjo pečiais, tačiau pajutau, jog susinervino. „Aš labai pavydi, pasakiau. – Daugiau nebebus jaukių pasisėdėjimų trise. Jeigu sužinosiu, kad susitikinėji su ja, prikulsiu. Supratai?” Nežinau, ar jis man nusileido, ar išties išsigando, bet su Greta viskas buvo baigta.”

Pavyduliavimas greta

Dažniausiai pavydas yra apsauginė reakcija į pavojų, gresiantį vyro ir moters santykiams, – jis sergsti jų sąjungą. Pavydas ir pavyduliavimas neretai būna susiję. Moteris, užmezgusi romaną su vedusiu vyru, gali jo žmonai ne tik pavydėti, bet ir pavyduliauti. „Blogiausiai būdavo per šventes, ypač – Naujuosius metus, – prisiminė viena pažįstama. – Likdavau viena savo kambarėlyje ir regėdavau ją: sėdi prie stalo su degančiomis žvakėmis, aplink linksmybės, bėgioja vaikai, o šalia – jis.”

Kalbėkitės

Geriausias būdas išbristi iš krizės – išsiaiškinti, kas verčia kentėti, ir pasikalbėti su partneriu. Nemažai moterų taip ir elgiasi. Vienoje apklausoje 568 respodentams pasiūlyta pasirinkti vieną iš septynių elgesio variantų, prasidėjus pavydo kančioms. Paaiškėjo, kad situacija dažniausiai aptariama su drauge, rečiausiai – griebiamasi prievartos. Todėl pajutę, kad apniko pavydas, nesibaiminkite, kad jis privers griebtis išskirtinių priemonių.

Pagaliau nepamirškite, kad šį jausmą galima panaudoti ne tik tarpusavio santykiams išsaugoti, bet ir jiems praturtinti. Pavydas padeda atsikratyti pernelyg didelio pasitikėjimo savimi (jau įpratote jo prisirišimą laikyti savaime suprantamu dalyku, o tai nieko gero neduoda), verčia iš naujo įvertinti meilės santykius, netgi… suteikia pikantiškumo seksualiniams santykiams.

Ne veltui sakoma, kad pavydas – meilės palydovas. Jeigu nenorite pavydėti, vienintelis būdas – nemylėti taip stipriai, kaip esate mylimi. Arba apskritai prie nieko neprisirišti. Tačiau tai, kad visiškai nepavydite, rodo ne „dvasinę brandą”, bet abejingumą.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *