Lietuvos radijuje ir televizijoje dirbantys žurnalistai neigia kaltinimus esą pasikeitus administracijai visuomeninio transliuotojo veikloje atsirado cenzūros požymių.

Taip jie reagavo į praėjusią savaitę Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininko Andriaus Kubiliaus išplatintą pareiškimą, kad „Lietuvos radijuje ir televizijoje pradedama įvedinėti cenzūra, žurnalistai baudžiami dėl kritiškos nuomonės apie pačios LRT veiklą. Taip kuriama baimės atmosfera tarp žurnalistų ir laidos vedančiųjų. Tai galų gale veda ir į pavojingą cenzūros reiškinį“.

Pirmadienį A. Kubilius pakartojo, kad „visuomeninis radijas ir televizija tampa paprasčiausiu valdžios ruporu, o demokratinę įvairių nuomonių sklaidą vis tvirčiau keičia Vyriausybės ir atskirų ministerijų užpirktų laidų tariama įvairovė“.

Taip pat kelios pilietinės organizacijos kreipėsi į LRT tarybą, prašydamos paaiškinti „kodėl, pasikeitus LRT administracijai, šiurkščiai pažeidžiamos Lietuvos piliečių teisės gauti įvairiapusę informaciją“ bei reikalaujama grąžinti į eterį Dariaus Kuolio laidas.

Pirmadienį išplatintame pareiškime LRT žurnalistai nori viešai patikinti, kad žodžio laisvė visuomeniname transliuotojuje nėra varžoma.

„Mes, žemiau pasirašiusieji LRT žurnalistai, norime viešai patikinti, kad tiek dirbant ankstesnei, tiek naujajai administracijai, mūsų kūrybos laisvė nebuvo ir nėra varžoma, savo rengiamose laidose galime atspindėti pačias įvairiausias nuomones, – rašoma viešame laiške. – […] Taip pat manome esant būtinybę pabrėžti, jog Lietuvos radijo programų direktorė Guoda Litvaitienė yra savo srities profesionalė, ne kartą apgynusi visuomenės teisę gauti įvairiapusę informaciją ir žurnalistus, įvairioms interesų grupėms bandant kištis į jų laidų turinį.“

Abejones dėl jos garbingumo ir profesionalumo, galėjusias iškilti po tikrovės neatitinkančių atsistatydinusio LRT tarybos pirmininko Valentino Milaknio pasisakymų žiniasklaidoje.

„Tikrovės neatitinka nei A. Kubiliaus viešai išsakyti teiginiai apie tariamai įvedinėjamą cenzūrą ir „baimės atmosferą“ LRT, nei kai kurių pilietinių organizacijų nuogąstavimai apie „šiurkščiai pažeidžiamas piliečių teises gauti įvairiapusę informaciją“, – rašoma žurnalistų pareiškime, kurį pasirašo per pusę šimto LRT žurnalistų.

Tačiau ne visi LRT dirbantys žurnalistai sutiko pasirašyti šį pareiškimą. Vienas iš jų – laidos „Be pykčio“ vedėjas Leonidas Donskis. Jis Alfa.lt pirmadienį sakė, kad ir anksčiau visuomeninėje televizijoje būta „tam tikro cenzūravimo elementų ar tam tikro keisto požiūrio į tarpusavio kritinius pasisakymus“. Dar ankstesnės sudėties LRT taryba svarstė patį L. Donskį už tai, kad jis neva kritikavo kai kurias Lietuvos televizijos laidas, LTV politiką, pavyzdžiui, muzikos atžvilgiu.

„Jeigu tokia diskusija buvo įmanoma, jeigu apie tai buvo rimtai kalbama, ką aš tikrai žinau, kad buvo, leiskite paklausti, kaip tie žmonės supranta visuomeninę televiziją? Ir kaip jie supranta atsakomybę? Ar mes esame koks nors UAB, kur nelojalumas direktoriui ar dar kam nors baigiasi privalomu atsistatydinimu? Tokių simptomų buvo, ir pabrėžiu, jų buvo pirma. Noro pasakyti kas turėtų kur dalyvauti ir noro pasidomėti, ar teisingi žmonės kviečiami į laidas, būta anksčiau. Tai anaiptol nėra tik dabartinės vadovybės problema“, – kalbėjo L. Donskis.

Jis pabrėžė su Audriaus Siaurusevičiaus atėjimu į LRT siejąs nemažai vilčių – kad visuomeninėje TV įvyks rimtų permaimų.

„Bet dabartinę situaciją, susijusią su Dariumi Kuoliu, deja, turiu įvertinti, kaip jau įvertinau – kad buvo padaryta klaida, – sakė laidos vedėjas. – Kadangi D. Kuolio atžvilgiu padaryta klaida, netoleruota kita nuomonė, turiu pagrindo galvoti, jog vis dėlto tam tikra minties ir intelektualinės bei politinės saviraiškos laisvė buvo pažeista. Štai kodėl pasirašyti tokio dokumento negaliu.“

Diskusija dėl cenzūros LRT prasidėjo po to, kai LRT taryba A. Siaurusevičiaus prašymu svarstė, ar D. Kuolys, savo laidoje kritikuodamas LTV laidą „Panorama“, nenusižengė žurnalistinei etikai. Po šio posėdžio A. Siaurusevičius pažadėjo imtis ryžtingų priemonių, kad daugiau „savų“ žurnalistų kritikos nacionaliniame transliuotojuje nebūtų. D. Kuolys savo ruožtu išsiuntė laišką LRT tarybos nariams, kuriame išdėstė, kaip jis suvokia LRT misiją ir teigė esąs įsitikinęs, kad jo laidoje nebuvo nusižengta žurnalistinei etikai.

Vėliau LRT tarybos pirmininkas V. Milaknis atsistatydino iš užimamų pareigų. Taip pat jis atsisakė ir Tarybos nario vietos.

„Ką tik išsiunčiau pareiškimą apie savo atsistatydinimą. Pasitraukiu dėl dviejų priežasčių. Pirma, todėl, kad nesugebėjau apginti Dariaus Kuolio laidos. Antra, nes nepasitikiu dabartiniu LRT generaliniu direktoriumi (Audriumi Siaurusevičiumi – Alfa.lt). Taip pat nusprendžiau nebedirbti LRT taryboje“, – Alfa.lt sakė V. Milaknis.

Views All Time
Views All Time
1040
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!