Sostinė: Madridas
Santvarka: karalystė
Gyventojų skaičius: 40 mln.
Plotas: 504 750 km2
Valstybinė kalba: ispanų
ES narė nuo:1986.

Ispanija yra trečia šalis ES pagal dydį ir penkta pagal gyventojų skaičių.

Ispanija – viena kalnuočiausių valstybių Europoje (pirmoje vietoje yra Šveicarija).

Madridas yra vienintelė Europos sostinė įkurta ne prie upės.

99% gyventojų yra katalikai.

Palyginti su kitomis Europos šalimis, gyvenimas Ispanijoje yra vienas pigiausių.

Ispanų požiūris į užsieniečius imigrantus yra vienas tolerantiškiausių Europoje.

Nacionalinė Ispanijos šventė yra spalio 12 – oji. Tą dieną 1492 metais Christopheris Columbas atrado Ameriką.
Kiparisų alėjos, apelsinmedžiai, žydintys gėlynai, amžinuoju sniegu apdengtos kalnų viršūnės – būdingas Ispanijos kraštovaizdis.

Ispanija – vyno kraštas. Be vyno nesėda prie stalo nė vienas ispanas. Vynas čia pigesnis už pieną ar alų. Ispanija yra viena iš vyno gamybos lyderių pasaulyje, kasmet jo gamybai sunaudojama 3 mln. tonų vynuogių

300 mln. Planetos gyventojų kalba ispaniškai, o pačioje Ispanijoje – tik 13 %

Fiesta – neatsiejama Ispanijos kultūros dalis. Kasmet švenčiama apie 200 įvairių švenčių. Pamplonoje kasmet vyksta Bulių bėgimo fiesta, Valensijos Bunolio mieste – La Tamatina, pomidorų karas.

Tradicinė bulių kova, arba korida, Ispanijoje išpopuliarėjo XVI a. pabaigoje. Korida simbolizuoja paprasto žmogaus (toreadoro) triumfą prieš feodalinį riterį (pikadorą). Bulių kautynių pasaulio sostine laikoma Sevilija, tačiau didžiausia arena yra Madride.

Gera ar bloga žudyti bulių, ispanai nesuka galvos. Aistra koridai įsigėrusi ispanams į kraują ir sielą. Arena – tai varžybų aikštelė, kurioje žmogus demonstruoja drąsą. Net berniukų populiariausias žaislas yra toreadoro špaga ir plastmasinė buliaus galva.

Italijos gamtos stebuklas – Altamyros urvas. Šis urvas tęsiasi daugiau kaip 280 m ir yra sudarytas iš daugybės salių. Archeologai čia rado akmeninių instrumentų, elnio ragų, kaulų liekanose matyti figūriniai atvaizdai. Altamyros urvo tapyba laikoma viena svarbiausių neolito meno paminklų. Čia pavaizduotas priešistorinis bizonas buvo sukurtas tarp 21 000 ir 13 000 metų pr. Kr.

Andalūzija – didžiausia ir romantiškiausia Ispanijos provincija. Tai skambančių gitarų, grakščių flamenko šokėjų, juodas mantilijas dėvinčių sinjorų su raudonais gvazdikais plaukuose miestas Sevilija, kur įsimylėjėliai po langais traukia serenadas.

Flamenkas – improvizacija, solinis šokis. Daugelis, kurie stebėjo flamenką, mano, kad tai ne tik muzika, šokis, bet ir ištisa gyvenimo filosofija.

Ispanai – paprasti, darbštūs, kultūringi žmonės. Jie mėgsta dirbti vėlai vakare ir naktimis. Mat dieną labai karšta. Dėl šios priežasties jie ir kitaip maitinasi. Didžiausią maisto dalį suvalgo vėlai vakare, nes vėlai, tiksliau anksti rytą, eina miegoti.

Ispanijos virtuvei būdinga daug kiaulienos (keptos, troškintos) ir lašinių. Tradicinėje virtuvėje dominuoja alyvuogių aliejus, alyvuogės, aštrūs prieskoniai iš pomidorų bei česnakų.

Ispanija davė pasauliui nemažai žymių menininkų – tai Miguelis de Servantesas, Salvadoras Dali, Pablas Picassos.

Parengta pagal:
Europa – mūsų žemynas.- K.,2002
Mes! Mes ir ES? Mes ir Europos Sąjunga! / A. Paleckis. A. Ikamas .- V., 2002

Views All Time
Views All Time
8938
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!