ADSL technologija

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line – Asimetrinė skaitmeninė abonentinė linija) šios technologijos pagalba duomenys gali būti perduodami labai dideliu greičiu, kitos šios technologijos rūšys paplitusios kaip DSL (Digital Subscriber Line – Skaitmeninė abonentinė linija), xDSL, HDSL (High data rate Digital Subscriber Line), VDSL (Very high data rate Digital Subscriber Line) ir kitos.

DSL technologijos įdėja iškilo dar 1989 metais, kada buvo sugalvota naudoti vytos poros (šiuo atveju telefono laidus), duomenų perdavimui naudojamas dažnių ruožas nuo 20KHz iki 1MHz, todėl balso ir duomenų signalai gali būti perduodami paraleliai, netrukdydami vieni kitiems.

Taigi kas yra ADSL? Visu pirma ADSL tai tokia technologija, kuri įgalina vytos poros telefono laidais greitai perduoti informaciją. ADSL linija sujungia du ADSL modemus, kurie sujungti kiekvieno vytos poros kabelio gale. Taip susidaro tys informaciniai kanalai – išeinamasis, įeinamasis (naudojami duomenų perdavimui) ir telefoninio ryšio kanalas (POTS). Telefoninio ryšio kanalas susidaro dažnių skirstytuvo pagalba, tai garantuoja jūsų telefono ryšį net sutrikus ADSL duomenų perdavimui.

Straipsniai 1 reklama

ADSL yra asimetrinė technologija – jos priemimo sparta yra didėsnė už siuntimo spartą.

Tam kad perduoti didelį kiekį duomenų per vytos poros telefoninius kabelius, ADSL technologijose naudojami specialūs algoritmai ir skaitmeninis duomenų apdorojimas. Telefono linijos gali silpninti perduodamą signalą (pavyzdžiui, esant 1 Khz dažniui, tai yra įprastas duomenų perdavimas ADSL tecnologija). Iš pirmo žvilgsnio ADSL sistema paprasta – susidaro kanalai dideliam greičio perdavimui per įprasta telefono kabelį. Tačiau žvelgiant giliau, galima suprasti, jog ši duomenų perdavimo technologija yra šiuolaikinė.

Technologija ADSL naudoja varinės telefono linijos praleidžiamos juostos padalinimo metodą į keleta dažnio juostų.Tai leidžia vienu metu perduoti keletą signalų per vieną liniją. Toks pat principas veikia kabelinėse televizijose, kada kiekvienas vartotojas turi specialų keitiklį, dekoduojantį signalą ir leidžiantį žiūrėti papildomus programų paketus. Naudojant ADSL įvairūs nešėjai vienu metu perneša įvairias dalis perduodamų duomenų. Šis procesas žinomas kaip dažnių sutankinimas ryšių linijose (Frequency Division Multiplexing – FDM) Esant FDM vienas depazonas išskiriamas perdavimui „krintančio” kitas „kylančio” duomenų srautams. Diapazonas „krintančio” srauto taip pat skirstomas į vieną ar keleta didelio greičio kanalų. Diapazonas „kylančio” srauto taip pat skirstomas į vieną ar keleta žemo greičio kanalų. Be to gali būti naudojama aido kompensacijos technologija (Echo Cancellation), kurią naudojant diapazonai „kylančio” ir „krintančio” srautų perdengiami ir išskiriami vietinės aido kompensacijos būdais.

Būtent tokiu principu ADSL gali, pavyzdžiui, vienu metu greitai perduoti duomenis, videosignalą ir faksą. Ir visa tai galima daryti netrikdant įprasto telefoninio ryšio. Technologija numato rezervavimą nustatytos dažnio juostos paprastai telefono linijai (arba POTS – Plain Old Telephone Service). Taip kad naujų tecnologijų kūrėjai vis delto paliko telefonų abonentam siaurą dažnių juostą gyvam bendravimui. Tuo pačiu galima šnekėtis ir perdavinėti duomenų srautus nesirenkat tik vieną iš jų. Netgi jei pas jus dings elektra telefono linija dirbs kaip ir anksčiau ir turėsite galimybę paskambinti. Tokios galimybės turėjimas įėjo į ADSL kūrėjų planus. Vien tik ši galimybė suteikia pirmenybę ADSL sistemai prieš ISDN.

Viena iš svarbiausių ADSL esamų pirmenybių prieš kitas didelio greičio perdavimo technologijas yra paprasčiausių telefoninių linijų sudarytų iš varinių vytų porų panaudojimas. Suprantama ,kad vytų porų yra daug daugiau negu pvz. kabelių paklotų specialiai kabeliniams modemams. ADSL sukuria, taip sakant „dengiantį tinklą”. Ir tai nereikalauja brangios ir trunkančios ilgą laiką rekonstrukcijos (kaip reikalauja ISDN) .

ADSL yra didelio greičio duomenų perdavimo technologija, na bet koks tai greitis? Raidė „A” pavadinime ADSL reiškia „asymmetric” (asimetrinė), galima daryti išvadą ,kad duomenys į vieną pusę perduodami greičiau, kaip į kitą. Todel tenka atkreipti dėmesį į du duomenų perdavimo greičius:”žeminantis” srautas (duomenų perdavimas iš tinklo į Jūsų kompiuterį) ir „kylantis” srautas (duomenų perdavimas nuo kompiuterio į tinklą).

Faktoriu, lemiančiu duomenų greičio perdavimą , yra telefono linijos stovis (t.y. laido diametras, atšakų buvimas ir t.t.) ir jos ilgis. Signalų slopimas linijoje didėja jai ilgėjant ir mažėja esant didesniam laido diametrui. Faktiškai ADSL turi funkcionuoti esant linijos ilgiui 3,5-5,5 km. Esant 0,5mm laido storiui. Šiuo metu ADSL sugeba palaikyti „krintančio” srauto duomenų perdavimą nuo 1,5 Mbit/s iki 8 Mbit/s. ir „kylančio” srauto nuo 640 Kbit/s. iki 1 Mbit/s. Bendra vystimosi šios technologijos tendencija žada ateityje padidinti duomenų perdavimo greičius, ypač „krintančioj” kryptį.

Tam, kad galėtume įvertinti duomenų perdavimo greitį ADSL reikia palyginti su kitomis technologijomis prieinamoms vartotojams.Analoginiai modemai leidžia pasiekti duomenų perdavimo greitį nuo 14,4 iki 56 Kbit/s. ISDN leidžia pasiekti 64 Kbit/s. kanalui (vartotojas dažniausiai turi du kanalus, kas sumoje yra 128 Kbit/s. Įvairios technologijos ADSL leidžia vartotojui perdavinėti duomenis 128 Kbit/s. (IDSL), 768 Kbit/s. (HDSL), „krintančiam” srautui 1,5 – 8 Mbit/s. „kylančiam” srautui 640 – 1000 Kbit/s. (ADSL), „krintančiam” srautui 13 – 52 Mbit/s. ir „kylančiam” srautui 1,5 – 2,3 Mbit/s. (VDSL) greičiu. Kabeliniai modemai duomenis perduoda nuo 500 Kbit/s. iki 10 Mbit/s. (Čia tenka atkreipti dėmesį, kad kabelinių modemų praleidimo juosta dalinama tarp visų vartotojų kartu pajungtų prie šios linijos. Todėl vartotojų skaičius dirbančių vienu metu turi realia įtaką duomenų perdavimo greičiui kiekvienam iš jų.) Skaitmeninės linijos E1 ir E3 turi duomenų perdavimo greitį, atitinkamai, 2,048 Mbit/s. ir 34 Mbit/s.

Naudojant ADSL technologiją duomenų perdavimo juosta kuria galinis vartotojas magistraline linija surištas su tinklu priklauso pilnai ir visada tik jam. Ar reikalinga ADSL linija? Spresti jums, bet, kad Jūs priimtumėte teisinga sprendimą, išanalizuosime kai kurias teigiamas ADSL savybes.

Ateinančiais metais galime sulaukti ir didesnių perdavimo greičių priėmimo spartos iki 52 Mb/s, o siuntimo iki 2 MB/s.

Kabeliniai modemai naudoja bendrus ryšio kanalus tarp visų vartotojų, tačiau technologija ADSL pritaikyta naudoti vieno vartotojo telefono linija duomenų perdavimui. Ji įgalina pilnai išnaudoti telefono linijos resursus. Telefoninio pokalbio metu linijos resursai išnaudojami tik apie 1%, tačiau ADSL tecnologija „ištaiso” šį trūkumą ir išnaudoja likusią 99% dalį resursų greitaeigiam duomenų perdavimui. Telefono pokalbiams naudojami patys žemiausi linjos dažniai (apie 4Khz), o visa kita naudojama duomenų perdavimui.

ADSL atveria visiškai naujas galimybės tose srityse, kuriose realiame laike neįmanoma padaryti. Tai videokonferencijos ir kt. ADSL technologijos pagalba interneto paslaugų tiekėjai, gali pasiulyti 100 kartų didesnį interneto greiti nei šiuo metų pačio greičiausio analoginio modemo (56 kb/s) ir 70 kartų greitesnį interneto greitį nei ISDN (128 kb/s).

ADSL technologija efektyvi ir iš ekonominės pusės todėl, kad nereikia tiesti naujų kabelių, nes naudojami telefono linijos kabeliai. Tai reiškia, kad jei pas jus yra telefono ryšys, jums nereikės tiesti naujų laidų tam, kad pasinaudoti ADSL paslauga.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *