Beisbolo istorija
Atsiradimas. Kaip žaidimas beisbolas atsirado prieš daugiau kaip 160 metų. Beisbolo kilmė neaiški. Kai kurie šaltiniai teigia, kad beisbolas yra kilęs iš seno anglų žaidimo “rounders”, kurio įvairios variacijos buvo žaidžiamos Amerikoje anglų kolonizacijos laikotarpiu. Kiti šaltiniai teigia, kad beisbolo panašumas į anglų žaidimą yra atsitiktinis, ir, kad beisbolo šaknys Jungtinėse Amerikos Valstijose, tikriausiai Cooperstown, New York, 1839 metais, kai Abner Doubleday (vėliau JAV armijos generolas) sugalvojo žaidimo schemą. Apie XIX a. pradžią žaidimas, žinomas “Vienos senos katės” pavadinimu (“One Old Cat”), tapo populiarus tarp moksleivių. Šiaurės Atlanto valstijose žaidimą žaisdavo trys berniukai. Kiekvienas gaudydavo ir atmušdavo kamuoliuką paeiliui. Atmušėjas pelnydavo tašką, kai nubėgdavo iki vienos bazės ir grįždavo atgal, neišmuštas iš žaidimo. “Dvi senos katės” (Two Old Cat”), “Trys senos katės” (Three Old Cat”), “Keturios senos katės” (Four Old Cat”) buvo šio žaidimo modifikacijos, kai žaisdavo atitinkamai 4, 6 ar 8 žaidėjai.
Beisbolo plitimas ir tobulėjimas. Pirmosios rungtynės tarp organizuotų beisbolo klubų buvo žaidžiamos New York kaimynystėje, kur buvo 1833 metais įkurtas “Washington Baseball Club”. 1845 metais “Knickerbocker” beisbolo klube (Niujorke) parašytos pirmosios beisbolo taisyklės. Kuriantis naujiems beisbolo klubams, žaidimas tuo metu sparčiai populiarėjo. Į beisbolo rungtynes susirinkdavo iki 40000 žiūrovų. Tais laikas tai buvo fantastiškas skaičius. 1858 m. JAV įkurta pirma nacionalinė beisbolo asociacija.
Pirmasis visiškai profesionalus beisbolo klubas – “Cincinnati Red Stockings” įkurtas 1868 metais. 1876 metais
8 profesionalūs beisbolo klubai susijungė į Nacionalinė lygą (National League), kiek vėliau įkurta Amerikos lyga (American League). Antra valstybė po JAV, kurioje paplito beisbolas buvo Kuba. Čia jis pradėtas žaisti 1865 metais. Japonijoje pirmosios beisbolo rungtynės buvo sužaistos 1869-aisiais. Gana greitai beisbolas paplito Lotynų Amerikos šalyse: 1895 metais – Venesueloje, 1897 m. – Puerto Rike, 1903 m. – Kolumbijoje, 1904 m. – Panamoje. XX a. pradžioje amerikiečių kareiviai atvežė žaidimą į Europą. Kiek vėliau jis paplito Afrikoje, Azijoje, Australijoje.
1938 metais įkurta Tarptautinė beisbolo federacija (IBAF – International Baseball Federation), kuri šiuo metu vienija 112 šalių nacionalines beisbolo federacijas. IBAF organizuoja Pasaulio taurės, Tarpkontinentinės taurės, Olimpinių žaidynių beisbolo turnyrus, taip pat Pasaulio jaunių ir jaunučių čempionatus. Pirmosios Pasaulio taurės varžybos įvyko 1938 metais Didžiojoje Britanijoje.
1986 m. spalio mėnesį TOK 91-ojoje sesijoje, vykusioje Lozanoje, beisbolas priimtas į olimpinių sporto šakų tarpą. Nors parodomosios beisbolo varžybos Olimpiadose vykdavo ir anksčiau, pirmasis olimpinis beisbolo turnyras įvyko 1992 m. Barselonoje. Olimpinėse žaidynėse dalyvauja 8 komandos. Dvi vietos skirtos Europai.
Pasaulio taurės ir Olimpinių žaidynių turnyrai šiuo metu vyksta kas 4 metus lyginiais metais, o Tarpkontinentinės taurė – kas 2 metus nelyginiais. Tokiu būdu pasauliniuose beisbolo turnyruose rinktinės susitinka kasmet. IBAF rengiamose varžybose dėl susikertančių grafikų JAV ir kitų komandų sudėtyse dar nedalyvauja stipriausios pasaulyje profesionalų beisbolo lygos MLB (Major League Baseball) žaidėjai.
1953 metais įkurtas IBAF padalinys Europai – Europos beisbolo konfederacija (CEB – European Baseball Confederation), kurios nariais šiuo metu yra 39 šalys. Pirmasis Europos čempionatas įvyko 1954 metais Belgijoje.
Jaunųjų beisbolininkų ruošimui JAV buvo įkurta Mažoji beisbolo lyga (Little League Baseball), kuri greitai apėmė visą pasaulį. Šiuo metu lygos varžybose dalyvauja milijonai jaunųjų beisbolininkų, suskirstytų į skirtingas amžiaus grupes. Kad patekti į kiekvienais metais JAV vykstančias finalines varžybas (kur dalyvauja 4 komandos iš JAV, po vieną iš Europos, Azijos, Afrikos ir Pietų Amerikos) komanda turi laimėti iš pradžių savo rajono, miesto, šalies, o po to ir regiono (pvz., Europos) varžybas.
Beisbolas Lietuvoje. Lietuvoje beisbolas pradėtas žaisti 1922 metais įžymiojo transatlantinio lakūno ir sportininko Stepono Dariaus dėka. Pirmosiose rungtynėse Kaune LFLS (Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga), kurios žaidžiančiu treneriu buvo S.Darius, įveikė „Aviaciją“ 3:1. 1933 m. liepos 8 d., likus vos septynetui dienų iki išskridimo iš Niujorko į Kauną, jį aplankiusiam draugui S.Darius pasakė: “Jei pavyks Lietuvos vardu nugalėti Atlantą, tai kitu mano tikslu bus suartinti Amerikos lietuvių ir Lietuvos jaunimą per beisbolo sportą”.
Sovietų okupuotoje Lietuvoje iki 1987 m. beisbolas nebuvo žaidžiamas. Vyko šaltasis karas tarp JAV ir buvusios SSRS. Propaganda bandė žmonėms įteigti, kad viskas, kas amerikietiška (ar vakarietiška) sovietų liaudžiai nepriimtina. Todėl į uždraustų sporto šakų sąrašą pateko ir beisbolas.
Lietuvos beisbolas atgimė tik 1987 metų pavasarį Kaune. Pirmoji komanda įkurta buvusio LVKKI (dabar LKKA) bazėje. 1992 metais Lietuvos beisbolo asociacija (LBA) tapo CEB ir IBAF nare. Lietuvos jaunųjų beisbolininkų komandos į pasaulinę Mažąją beisbolo lygą priimtos 1990 metais.Nuo tų metų Lietuvos klubai bei įvairių amžiaus grupių rinktinės nuolat dalyvauja šių organizacijų rengiamuose turnyruose.