Laisvės gynėjų dienos proga prezidentas Rolandas Paksas daugiau šimtą Lietuvos piliečių apdovanojo Sausio 13-osios atminimo medaliais, tačiau iškilmingoje ceremonijoje neišvengė ir vieno iš apdovanotųjų demaršo. Prezidento dekretu medaliai iš viso suteikti 127 asmenims, dviem iš jų po mirties, 1991 m. sausio-rugsėjo mėnesiais aktyviai gynusiems Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Per apdovanojimų įteikimo ceremoniją Prezidentūroje paskelbus kauniečio Viktoro Kaminsko pavardę, šis, atsistojęs iš savo vietos, pareiškė, kad apdovanojimas “yra per daug garbingas, kad galėčiau paimti jį iš apsimelavusio ir meluojančio prezidento rankų”.

“Manęs žuvusieji nesuprastų”, – sakė V.Kaminskas ir pridūrė paimsiantis medalį bendra tvarka. Ceremoniją vedęs Prezidentūros kanceliarijos vadovas Andrius Meškauskas replikavo, kad tokiu atveju reikėjo neateiti į apdovanojimų ceremoniją.

Vėliau elektriku ir konservatoriumi žurnalistams prisistatęs V.Kaminskas teigė, kad nemažai apdovanotųjų nepasirodė ceremonijoje, protestuodami prieš R.Paksą. Į medalių įteikimo ceremoniją Prezidentūroje neatvyko 26 asmenys.

Tarp apdovanotųjų yra apie tris dešimtis tuometinių Policijos akademijos kursantų, kurie saugojo Seimą, dabartinių Vadovybės apsaugos departamento, Krašto apsaugos ministerijos, Krašto apsaugos savanoriškųjų pajėgų pareigūnų, sausio naktimis budėjusių gydytojų, barikadų statytojų.

Tarp apdovanotųjų – ir buvęs Generalinės prokuratūros prokuroras Juozas Gaudutis, buvęs Karinių oro pajėgų vadas Zenonas Vegelevičius, dainininkė Lidija Milda Ablėnaitė.

“Tragiškų metinių dieną nusilenkiame savo didvyriams, 1991-ųjų sausio naktį sudėjusiems didžią auką Lietuvos laisvei. Ta diena visada turi išlikti kaip laisvės, tautos susitelkimo ir jos valios simbolis”, – medalių įteikimo ceremonijoje sakė R.Paksas.

Žurnalistų paklaustas, kaip vertina Prezidentūroje ir anksčiau antradienį Seime surengtus demaršus prieš jį, R.Paksas teigė, jog “tai nepadeda susivienyti”, ir apgailestavo, kad “į politinius žaidimus įtraukiami Sausio 13-osios įvykių aukų artimieji”.

Iškilmingame Seimo posėdyje antradienį ryte, R.Paksui atėjus į Seimo tribūną, posėdžių salę paliko opozicinių Tėvynės sąjungos – konservatorių bei Liberalų ir centro frakcijų atstovai.

1991 metų sausio 13-ąją prie Vilniaus televizijos bokšto žuvusios Loretos Asanavičiūtės motina Stasė Asanavičienė Lietuvos radijui išvakarėse pareiškė, kad “mūsų prezidentas išdavė mūsų vaikus”.

Views All Time
Views All Time
1200
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!