Petrikas uždarytas į areštinę
Ketvirtadienį į Lietuvą pargabentas buvęs EBSW prezidentas Gintaras Petrikas. Tai Alfa.lt patvirtino Generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausioji prokurorė Laima Čekelienė.
„Galiu patvirtinti, kad jis Lietuvoje. G. Petrikas pargabentas ketvirtadienį”, – sakė L. Čekelienė.
Ketvirtadienio pavakare G. Petrikas buvo atvežtas į Vilniaus antrąjį aplinkės teismą, kur ikiteisminio tyrimo teisėjas jam turėjo paskirti kardomąją priemonę.
Teismo posėdis vyko kelias valandas. Prokurorai teismo koridoriuje laukiančius žurnalistus informavo, kad tyrimo interesais teismo prašoma G. Petriką leisti suimti iki spalio 30 d.
Tačiau kelios minutės po 19 val. G. Petrikas buvo išvestas iš teismo posėdžių salės, įsodintas į automobilį ir nuvežtas į Generalinę prokuratūrą. Paaiškėjo, kad teisėjas atsisakė svarstyti jo suėmimo klausimą, motyvuodamas tuo, kad buvęs koncerno EBSW vadovas suimtas išbuvo daug ilgiau, nei leidžia Lietuvos įstatymai.
„Manau, kad jis turi būti paleistas. Teismas nepriėmė jokio sprendimo”, – žurnalistams sakė G. Petriko advokatas Kazimieras Motieka.
Į klausimą koks yra G. Petriko statusas iš karto po teismo posėdžio negalėjo atsakyti ir prokurorai.
Klausimą dėl G. Petriko statuso prokurorai kelias valandas sprendė ir Generalinėje prokuratūroje. Kelios minutės po pusės devynių vakaro iš Generalinės prokuratūros išėję G. Petriko advokatai žurnalistus informavo, kad G. Petriką norima sulaikyti 48 val. Per tą laiką prokurorai žada kreiptis į Vilniaus apygardos teismą ir prašyti panaikinti pirmos instancijos teismo sprendimą net nesvarstyti G. Petriko suėmimo klausimo.
Prokūratūros planus G. Petriką sulaikyti 48 val. advokatai vertina kaip neteisėtą laisvės atėmimą. Antra vertus, jie pripažįsta, kad susidarė teisinis kazusas, kokio Lietuvoje dar nėra buvę. Išėję iš Generealinės prokuratūros advokatai nuvyko į areštinę ir sieks ten įrodyti, kad prokuratūros prašymas G. Petriką sulaikyti 48 val. prieštarauja Lietuvos įstatymams. Tuo tarpu G. Petrikas kol kas lieka Generalinės prokuratūros patalpose.
21:05 val. G. Petrikas buvo išvestas iš Generalinės prokuratūros pastato, įsodintas į automobilį ir išvežtas į areštinę. Prokurorų teigimu, jie turi teisę įtariamąjį sulaikyti 48 val. nepaisant to, kad teismas atsisakė svarstyti jų prašymą dėl suėmimo. Prokurorai tvirtina, kad į teismą kreiptąsi buvo tik dėl vienos bylos, kurioje G. Petrikas yra įtariamasis. Dėl kitos bylos į teismą kol kas nesikreipta. Ką daryti toliau, prokurorai žada spręsti penktadienį.
Jau po 22 val. iš Vilniaus policijos areštinės išėjęs G. Petriko advokatas Gintaras Černiauskas žurnalistams pranešė, kad jo klientas šią naktį praleis daboklėje. Pasak advokato, G. Petrikas patalpintas į vienutę, jis jau susitaikė su mintimi, kad dar kurį laiką jam teks praleisti už grotų.
Advokatas teigė, kad prokuratūra, kreipdamasi į teismą dėl G. Petriko suėmimo, padarė kelias klaidas. Pasak advokato, prokurorai kreipėsi ne į tą teismą, G. Petrikas išbuvo suimtas jau 2,5 karto ilgiau, nei numato Lietuvos įstatymai. Be to, jis pats savanoriškai pasiprašė grąžinamas į Lietuvą ir teismas, atsisakydamas svarstyti prokurorų prašymą, į šiuos niuansus atsižvelgė.
Advokato manymu, laikydama G. Petriką už grotų, prokuratūra daro grubius pažeidimus. G. Černiausko teigimu, teisme G. Petrikas bandys įrodyti, jog koncernas EBSW bankrutavo. Žurnalistų paklaustas, kodėl G. Petrikas pabėgo į Ameriką, advokatas atsakė, kad jo kliento gyvybei buvo iškilęs pavojus.
„Jau sėdėdamas Kauno areštinėje G. Petrikas buvo žiauriai sumuštas, jo gyvybei buvo iškilęs pavojus. Dabar jis savanoriškai pasiprašė grąžinamas į Lietuvą ir tai patvirtino raštu. Reikia į tai atsižvelgti. Jis tikisi, kad pagaliau visa tai baigsis”, – sakė advokatas.
G. Petriką JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai sulaikė 2004 m. pavasarį. Septynerius metus nuo teisėsaugos slapstęsis G. Petrikas kaltinamas iššvaistęs EBSW koncerno turtą ir pasisavinęs apie 80 mln. Lietuvos gyventojų indėlių.
Nuo 1992 iki 1995 metų EBSW koncerno bendrovė Kauno holdingo kompanija iš gyventojų surinko daugiau nei 344 mln. litų. Investicinei bendrovei savo santaupas patikėjo 15,6 tūkst. žmonių, kuriems ji liko skolinga apie 80 mln. litų. Iš Lietuvos valstybinio komercinio banko, kurio valdymu rūpinosi EBSW, buvo iššvaistyta apie 111 mln. litų.
Iš šalies įmonių, susijusių su EBSW, valstybė nesusigrąžino apie 144 mln. litų paskolų, su Paskolų komisijos rekomendacija garantuotų valstybės.