Dabartinė ozono skylė, susidariusi virš Antarkties, prilygsta 2000 metais buvusiai rekordinei – jos plotas didesnis net už Šiaurės Ameriką, paskelbė penktadienį Pasaulinė meteorologijos organizacija (PMO)

Per pastarąsias dvi savaites skylės plotas išaugo nuo 25 milijonų kvadratinių kilometrų iki 28 milijonų, tačiau dar per anksti patikimai tvirtinti, kad jis jau didžiausias. Paprastai didžiausia skylė būna kaip tik rugsėjo viduryje.

“Jos plotas didesnis už Kanados, Meksikos ir Jungtinių Valstijų, kartu paėmus. Vaizdas visiškai priešingas negu pernai, kai skylė buvo itin maža”, – sakoma PMO pareiškime.

Ozono sluoksnis saugo Žemės gyvybę nuo kenksmingų ultravioletinių Saulės spindulių, kurie sukelia odos vėžį, kataraktą žmonėms, kenkia jūrų gyvūnijai.

Ozono skylės pakraštys siekia Pietų Amerikos pietinį kyšulį; čia Argentinos mieste Ušuajoje ozono reikšmės išmatuotos dvigubai mažesnės už 1964-1976 metų normą.

Pernai ozono skylė taip pat buvo padidėjusi – iki 20 milijonų kvadratinių kilometrų, nes virš Pietų ašigalio buvo neįprastai šilta.

Mokslininkai apie ozono sluoksnio mažėjimą pavojų paskelbė dar 1985 metais. Tuomet pasauliniu mastu buvo pradėta kampanija, kad būtų uždraustas ozono sluoksnį ardančių žmogaus pagamintų cheminių medžiagų (ypač chlorofluoro angliavandenilių) panaudojimas. Tiesa, pasak PMO, 2003 metų ozono skylės didėjimas nesiejamas su žmogaus veiklos cheminėmis medžiagomis, – manoma, jog virš Antarkties susidarė palankios ozonui nykti orų sąlygos.

Views All Time
Views All Time
2066
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!