Kauniečiai kratosi karšto vandens skaitiklio mokesčio

Kauniečiai kratosi karšto vandens skaitiklio mokesčio

„Kauno energijos” susitikimas su daugiabučių namų atstovais dėl karšto vandens skaitiklio mokesčio baigėsi chaosu – energetikams nepavyko įtikinti miestiečių, kad mokesčio dydis pagrįstas.

Susirinko pilna salė

Prieš „Kauno energijoje” vykusį susirinkimą prie energetikų pastato pastatyti automobilį buvo keblu. Tolėliau vietą radusiems kauniečiams teko geroką atkarpą paėjėti. Tuo metu prie pastato būriavęsi žmonės svarstė, ko tikėtis iš centralizuotos šilumos tiekimo bendrovės suorganizuoto susirinkimo su daugiabučių namų gyventojais.

Straipsniai 1 reklama

„Nežinau, ar ką nors pasieksime”, – pesimistiškai prieš  susirinkimą kalbėjo Šančių gyventojas Raimundas. Jauna moteris solidaus amžiaus vyriškiui atkirto, jeigu žmonės patys nekovos, kasmet už komunalines paslaugas teks mokėti daugiau.

Kieme diskutavusių gyventojų nuomonės dėl skaitiklio mokesčio išsiskyrė: vieni svarstė, koks mokesčio dydis būtų teisingiausias, kiti abejojo, ar iš viso toks mokestis yra teisėtas.

Susirikimas prasidėjo laiku, o laisvų vietų didžiojoje „Kauno energijos” aktų salėje nebuvo likę. Iš pradžių jame dalyvavo ir bendrovės generalinis direktorius Rimantas Bakas. Tiesa, jis po dvidešimties minučių iš salės išėjo.

Suteikė teorinių žinių

Į susirinkimą buvo kviesti daugiabučių namų gyventojų atstovai, tačiau iš kiekvienos bendrijos atvyko ne po vieną atstovą, bet po kelis.

„Sąskaitos už šildymą sudaro didžiausią naštą gyventojams, todėl labai svarbu viską išsiaiškinti, pasirūpinti, kad, jeigu galime, apgintume savo teises mokėti mažiau”, – sakė kaunietė Janina.

Pirmiausia „Kauno energijos” atstovai pristatė gyventojams pranešimą apie šilumos ūkį, paaiškino kainų sudedamąsias dalis bei pateikė argumentus, dėl ko reikia įvesti skaitiklio mokestį. Pranešėjui kalbant penkioliktąją minutę salėje kilo šurmulys, susirinkusieji ragino kalbėti konkrečiau, piktinosi, kad „Kauno energijos” atstovai kalba tai, kas šilumos ūkiu besidomintiems gyventojams žinoma.

„Jeigu jūs norite diskutuoti apie tai, kas buvo prieš šimtą metų ir kaip keitėsi apmokėjimo tvarka, tai diskutuokite kad ir iki ryto, bet čia yra ir laiką taupančių žmonių, todėl malonėkite pereiti prie skaitiklio temos, o vėliau aptarkite kitus klausimus”, – iš salės replikavo moteris.

Nuomonių įvairovė

Aktyviam visuomenės veikėjui Viktorui Morozovui atrėmus kai kuriuos „Kauno energijos” specialistų pateiktus argumentus salėje pasigirdo pritariamų šūksnių. V.Morozovas, kuris yra ir Jungtinio demokratinio judėjimo narys, drąsino gyventojus kovoti prieš neteisėtus mokesčius. Jis pabrėžė, kad naujasis, planuojamas įvesti mokestis yra nepagrįstas ir pažeidžia visuomenės interesą.

Jam nesuprantama, kodėl „Kauno vandenys” skaitiklius prižiūri ir keičia už 3,93 lito per mėnesį mokestį, o „Kauno energija” tą pačią paslaugą planuoja teikti už gerokai didesnę kainą.
Tačiau kai kurie daugiabučių namų atstovai įsitikinę, kad skaitiklio mokestis yra pagrįstas. Viena iš jų – Kauno pilietinės bendruomenės „Dainava” pirmininkė Daiva Valentaitė.

„Patį skaitiklio mokestį gal ir reikėtų mokėti, bet tikrai ne „Kauno energijai”, – sakė ji. – Kodėl mes turime išlaikyti tarpininkus? Kodėl neatiduodama skaitiklių priežiūra „Kauno vandenims”? Būtų daug paprasčiau, jeigu tais reikalais rūpintųsi viena įmonė”.

Ji pabrėžė, kad idealiausia būtų, jeigu už vandenį kauniečiai mokėtų „Kauno vandenims”, o už suteiktą šilumą – „Kauno energijai”. Esą nelogiška karšto vandens tiekėju pasirikti šilumos tiekėją. Gyventojus ypač papiktino „Kauno energijos” specialistų pareiškimas, kad neva jeigu nebus įdiegti skaitikliai su nuotolinio duomenų nuskaitymo sistema, teks samdyti 400 darbuotojų, kurie kartą per mėnesį eitų į butus surinkti duomenų.

„Ar krizės metu galime leisti sau tokią prabangą? Gal dabar geriau būtų ieškoti racionalesnio sprendimo?”, – klausė D.Valentaitė. Jos atstovaujamo judėjimo „Dainava” iniciatyva dar vienas gyventojų ir energetikų susitikimas turėtų įvyktį Kauno Ąžuolo katalikiškoje mokykloje vasario 4 dieną.

Gyventojai pasirašė rezoliuciją

Gruodžio pabaigoje Kauno miesto savivaldybėje vykęs gyventojų susirinkimas pasirašė rezoliuciją, kuria įpareigojo susirinkimo atstovus kreiptis į Vyriausiąją Tarnybinės Etikos Komisiją (VTEK) dėl Kauno miesto atsakingų darbuotojų veiksmų, pažeidusių Valstybės tarnybos įstatymą.

Planuota prašyti savivaldybės antikorupcinės komisijos ištirti Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimo projekto dėl apskaitos prietaisų mokesčio rengimą. Be to, prašoma Prokuratūros viešo intereso gynimo tvarka ištirti, ar „Kauno vandenų” ir „Kauno energijos” veiksmai, įvedant naują pardavimo mokestį, nepažeidė galiojusių ir dabar pakeistų teisės aktų.

Rezoliucijoje nurodyta, kad bus kreipiamasi ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), kuri galėtų ištirti, kieno iniciatyva buvo pakeistas Šilumos ūkio įstatymas. Gyventojų atstovai reikalauja sustabdyti „Kauno energijos” priimto sprendimo dėl šilumos kainų didinimo nuo 2010 m. sausio galiojimą, nes jis neparemtas jokiais ekonominiais motyvais.

Gyventojų atstovai įpareigojo savivaldybę per mėnesį surengti bendrijų pirmininkų ir kitų gyventojų susirinkimą, kuriame būtų aptarta situacija dėl šilumos apskaitos prietaisų mokesčio. Pastarąjį reikalavimą „Kauno energija” išpildė.

Specialisto komentaras

Kauno miesto savivaldybės Energetikos skyriaus vedėjas Algirdas Vaitiekūnas

Karšto vandens apskaitos prietaisų mokesčio klausimą šiuo metu nagrinėja Energetikos skyrius. Rengiame tris galimus variantus, iš kurių, svarstydama šį klausimą, miesto taryba galėtų pasirinkti. Kol kas negaliu paaiškinti, kokie variantai svarstomi, nes nieko konkretaus nėra nuspręsta. Kai specialistai išanalizuos klausimą, bus galima kalbėti. Neketiname teikti klausimo sausio 28 d. vyksiančiam miesto tarybos posėdžiui, nes dar nespėsime jo parengti. Be to, vasario 4 d. planuojame dalyvauti susitikime su bendruomene, bendrijų pirmininkais. Kartu aptarsime šį klausimą ir bandysime rasti tinkamiausią sprendimą. Greičiausiai miesto taryba klausimą svarstys vasarį.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *