Jungtinių Valstijų vyriausybė kuria itin sudėtingomis technologijomis paremtus prietaisus, kurie padės sekti žmones, pranešė „BBC News”. Šie prietaisai leis atpažinti žmogų vien iš eisenos, pastatuose aptikti mirusius arba priešiškai nusiteikusius žmones, o netolimoje ateityje – galbūt ir skaityti mintis.

Po Rugsėjo 11-osios kai kurie mokslininkai, dirbantys gynybos srityje, savo dėmesį sutelkė ne į branduolinius ginklus, o žmonių, pavyzdžiui, galimų savižudžių sprogdintojų, stebėjimą.

Žmonėms sekti skirtas technologijas šiuo metu tobulina Merilendo universiteto, įsikūrusio netoli Vašingtono, mokslininkai ir studentai. Pas juos apsilankęs BBC žurnalistas Humphrey’is Hawksley’is buvo paprašytas pavaikščioti po susitikimų kambarį.

To pakako, kad kompiuteriai apdorotų kamerų perduotą vaizdą ir sukurtų tam tikrą žmogaus eisenos kodą.

Mokslininkai stengiasi sukurti sistemą, kuri veido atvaizdą susietų su eisena, ūgiu, svoriu bei dar beveik 30 kitų savybių, kad po to kompiuteris iš karto atpažintų asmenį. Anot profesoriaus Ramos Challapos, tai leistų mašinoms identifikuoti net minioje esantį asmenį.

Panašios sistemos kuriamos ir Pentagone. Pažangių gynybos tyrimų projektų agentūra (Defence Advanced Research Projects Agency – DARPA) turi vieną specialią misiją – užtikrinti, kad atsiradus naujai technologijai JAV visada būtų žingsniu priekyje.

Šios agentūros pasiekimai negali nekelti susižavėjimo. Aštuntajame dešimtmetyje, kai dar naudojome spausdinimo mašinėles ir kalkinį popierių, DARPA tobulino internetą. Dešimtajame dešimtmetyje, kol buvome palinkę virš žemėlapių, DARBA sukūrė palydovinę navigacijos sistemą, kurią dabar galima rasti daugelyje mašinų.

Anot agentūros vadovo Tony Tethero, šiuo metu specialistai dirba su kalba. Kadangi kiekvieną JAV pilietį ir karį sunku išmokyti keliolikos kalbų, norima sukurti technologiją, kuri padėtų jiems suprasti, kas vyksta aplink, kad ir kokioje šalyje atsidurtų.

„Tikiuosi, kad ateityje bus galima net palaikyti pokalbius. Sakykime, prancūziškai ir angliškai kalbančio žmogaus pašnekesys atrodys visiškai natūraliai. Vertimą atliks kompiuteriai”, – pasakojo T. Tetheris.

Jis pripažino, kad visuotinis gyventojų sekimas nėra mokslinės fantastikos autorių išmonė. Šiuo metu kuriamas nepilotuojamas lėktuvas, kuris galės ore išbūti iki penkerių metų ir specialių kamerų pagalba stebėti vieną ar kitą teritoriją. Panašus jau naudojamas Bagdade.

H. Hawksley atkreipė dėmesį, kad visuomenė į tai kreipia nedidelį dėmesį. JAV ir Didžiojoje Britanijoje atliktos visuomenės apklausos parodė, kad trys iš keturių gyventojų norėtų dar aktyvesnio stebėjimo. Kai kurie Amerikos miestai, pavyzdžiui, Niujorkas ir Čikaga, ketina pasekti britų pavyzdžiu.

Jungtinėje Karalystėje kiekvieną žmogaus judesį viešoje vietoje ištisą parą stebi 4 mln. kamerų. Kol kas jos „nesižvalgo” į būstus, tačiau ir apie tai galvojama.

Ianas Kitajima iš Havajų žurnalistųi pademonstravo technologiją, padedančią stebėti už sienos esantį vaizdą. Pakanka nedidelį stačiakampį prietaisą, primenantį distancinio valdymo pultą, nukreipti į sieną ir jis, naudodamas radijo bangas, nustatys, ar patalpoje yra žmonių.

Teigiama, esą prietaisas reaguoja net į kvėpavimą ir širdies dūžius. Tai gali ne tik padėti nustatyti, ar po antpuolio žmogus liko gyvas, bet ir įspėti apie priešiškai nusiteikusius asmenis. Mat tokiu atveju žmogaus širdis pradeda plakti smarkiau.

Havajiečio kompanija „Oceanit” rengiasi šią technologiją kitąmet išbandyti Irake. O po dešimtmečio, manoma, prietaisai gali net atskleisti, ką žmogus galvoja. „Suprantu, kad tai panašu į „Žvaigždžių karus”, bet tai tikrai mūsų laukia ateityje”, – tvirtina I. Kitajima.

Views All Time
Views All Time
2011
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!