Izraelyje rastas osuarijus – ne Jėzaus brolio
Izraelio archeologai pareiškė, kad užrašas ant osuarijaus, kur neva buvo Jėzaus brolio Jokūbo palaikai, iš tikrųjų yra klastotė. Osuarijus (archeologijoje šitaip vadinami indai mirusiųjų kaulams laikyti) ir ant jo išgraviruotas užrašas “Jokūbas, Juozapo sūnus ir Jėzaus brolis” davė pagrindą manyti, kad tai apčiuopiamas įrodymas apie Jėzaus egzistavimą.
Tačiau Izraelio kultūros paveldo apsaugos tarnybos atstovas Shuka Dorfmanas (Šuka Dorfmanas) šį atradimą vadina apgaule. “Osuarijus yra tikras, tačiau užrašas ant jo yra klastotė. Kažkas paėmė tikrą urną ir išgraviravo užrašą, norėdamas šiam objektui suteikti religinę svarbą”, – Reuters agentūrai teigė S.Dorfmanas.
Jokūbas, kuris buvo užmėtytas akmenimis 62 mūsų eros metais, yra minimas Evangelijoje kaip Jėzaus brolis. Tačiau katalikai laiko jį tik Jėzaus pusbroliu.
Gideonas Avni, vienas iš archeologų, kurie nuo kovo mėnesio tyrė radinio autentiškumą, sakė, kad specialistų nuomonė yra vieninga. Tyrimo ataskaitose taip pat rašoma, kad nors osuarijus yra autentiškas, nėra pagrindo manyti, kad jame buvo Jėzaus brolio palaikai. Be to, akmuo, iš kurio padarytas karstas, labiau būdingas Kiprui ir Šiaurės Sirijai negu Izraeliui.
Karstą 1970 metais nusipirko vienas Izraelio senienų kolekcininkas, tačiau nenumanė tikrosios jo vertės. Praėjusiais metais jis pakvietė žinomą senovinių tekstų ekspertą Andre Lemairą (Lemerą), kurio teigimu, užrašas ant karsto yra autentiškas.
Tokius karstus žydai naudojo Jeruzalėje nuo 10 amžiaus prieš Kristų iki 70 mūsų eros metų. Mirusieji juose buvo laikomi šalia olų, nes buvo tikima, kad Mesijui atėjus jie prisikels. Tik ant kelių šimtų osuarijų buvo rasti užrašai, liudiję apie aukštą mirusiųjų statusą.