Bamijano Budos sunaikinimas – 2001 m.

2001 m. pavasarį “Talibano” judėjimo dvasinis lyderis Muchamedas Omaras paskelbė, kad Afganistane bus sunaikinti visi kultūros paminklai, sukurti iki islamo periodo pradžios ir kurie neatitinka islamo keliamų reikalavimų apie žmogaus atvaizdo vaizdavimą. Kabulo ir kitų stambesnių Afganistano miestų muziejuose buvo saugomos ankstyvojo budizmo materialinės kultūros pavyzdžių kolekcijos, įskaitant unikalias akmenines heleninės kultūros įtakoje pagamintas statulas, kelias dešimtis medinių ir molinių Budų. Prieš šį barbarizmo aktą protestavo Jungtinių Tautų Organizacija, UNESCO; Niujorko muziejaus “Metropiliten” direktorius prašė talibų leidimo išgabenti iš šalies bent dalį paminklų, jeigu jie nepriimtini islamiškoje valstybėje, Indijos vyriausybė taip pat bandė susitarti su talibais dėl jiems nereikalingų kultūros vertybių saugojimo savo šalies teritorijoje. Tačiau nepripažinto judėjimo užsienio reikalų “ministras” Vakilis Achmedas Mutavakilis Islamabade (Pakistanas) sakė, kad Budų sunaikinimas yra religinis klausimas, todėl tai šalies vidaus reikalas ir jokių susitarimų būti negali. Kartu su muziejų rinkiniais buvo nutarta sunaikinti ir Bamijano mieste esančias dvi gigantiškas Budų statulas, garsiausią Afganistano kultūrinį paminklą. 20 dienų trukusiam statulų apšaudymui iš granatsvaidžių ir patrankų vadovavo talibų gynybos “ministras” Mula Obajdula. Galiausiai paminklai buvo sunaikinti panaudojus sprogmenis ir parodyti žurnalistams. Didesnioji Budos statula susprogdinta visiškai, o mažesniosios keli fragmentai išlikę.

Šri Lankos budistai pranešė, kad bus bandoma atstatyti tikslią Bamijano Budos kopiją jų šalyje, naudojant tam gyventojų paaukotas lėšas, o Šri Lankos vyriausybė tarėsi su talibais dėl paminklo išlikusių gabalų ir likučių pirkimo. Šiuo metu nėra žinoma kiek Bamijano Budos fragmentų išliko.

Foto: http://www.asia.cnn.com/ http://www.cbsnews.com/ http://www.cbsnews.com/

Straipsniai 1 reklama

Pagal:

bbc, cnn, abc network, cbs news tv, the kathmandu post, time, asia today, the hindustan time, nezavisimaja gazeta, km ezednevnaja gazeta ir kt.

“Talibano” judėjimas-Koalicinė Rabanio Burha-nudino vyriausybė, atėjusi į valdžią Afganistane devintojo dešimtmečio viduryje, nesugebėjo suvienyti afganų,nesurado nacionalinių mažumų, sudariusių daugumą naujojoje vyriausybėje, ir puštunų-dominuojančios etninės grupės šalyje priešpriešos sumažinimo būdo. Iki tol Afganistaną beveik 200 metų valdė puštunų genčių atstovai, todėl kardinalios permainos valdžioje sukėlė pilietinį karą ir puikią galimybę plisti nacionalistiniam puštunų judėjimui –“Talibanui”, įgavusiam galiausiai fundamentalistinio-religinio “ordino” bruožų. Jo idėja paimta iš kolonialinėje Indijoje egzistavusio deobandizmo-judėjimo, siekusio atkurti “viduramžišką” islamą, paskelbiant džihadą-šventą karą. Tokiu būdu, naudodami islamo tikėjimą bei remiami Pakistane gyvenančių puštunų pabėgėlių (pasitraukusių ten per prezidento Rabanio valdymo laiką), talibai bandė sukurti bendrą visiems afganams idėją, suvienijančią šalį.

Tarp visų egzistuojančių ekstremistinių judėjimų ir totalitarinių sistemų talibai išsiskyrė savo fanatizmu ir žiaurumu. Mirties bausme baudžiami ne tik ateistai ar krikščionys, bet ir kitų islamo krypčių musulmonai, kasdieninis afganų gyvenimas reguliuojamas griežtomis šarijato normomis, kurių nesilaikymas baudžiamas: uždrausti šachmatai, muzika, kinas, televizija, beveik visos meno rūšys, mobilūs telefonai, žmonių fotografavimas, moterims draudžiama palikti namus be palydovo-vyro, naudotis kosmetika, vairuoti automobilį, dirbti ne namuose-toks buvo kasdieninis Afganistano gyvenimas.

Nepaisant to, talibus rėmė nemaža dalis gyventojų, nuvargusių nuo begalinių pilietinių karų, religinės ir gentinės nesantaikos, svajojusių apie vieningą islamišką šalį.

http://www.cbsnews.com/
http://www.guardian.co.uk/

NUORODOS, KUR RASITE DAUGIAU INFORMACIJOS APIE BAMIJANO BUDĄ

UNESCO

http://www.afghan.rawa.org/rawa/bamyan.htm
http://www.sino-sv3.sino.uni-heidelberg.de/FULLTEXT/JR-ENG/hac.htm
http://www.stringer.it/Stringer%20Photo/bamiyan.html

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *