Vaidmenų žaidimai (angl. RPG – Role Playing Games) – keleto žaidėjų pagal nustatytas taisykles žaidžiami ažidimai, kur vienas žaidėjas dažniausiai tampa žaidimo vadovu (meistru), o kiti susikuria savo veikėją ir žaidimo metu turi vaidinti sukurtą veikėją kaip galima įtikinamiau.

Žaidimo meistras kuria įsivaizduojamą žaidimo pasaulį su visais ten tvyrančiais pavojais bei tikslais. Priklausomai nuo pasirinktų taisyklių ir bendro sutarimo tarp žaidėjų pasaulis gali būti panašus į tam tikros epochos tikrą pasaulį (pavyzdžiui, viduramžių Anglija, Vytauto Lietuva, dabartinis Irakas ar pan.), arba tai gali būti visiškai išgalvotas pasaulis (tolima planeta su nestuburiniais gyvūnais, tolima ateitis ar pan.).
Žaidimo meistras taip pat kuo objektyviau valdo pasaulyje esančius padarus (tiek veikėjų priešus, tiek ir draugus). Taip pat jis stebi, kad būtų laikomasi iš anksto nustatytų taisyklių.

Dažnai vaidmenų žaidimuose naudojami lošimo kauliukai, dažnai ne tik šešiabriauniai, bet ir su 4, 8, 10, 12, 20 ar net 100 briaunų. Tai priklauso nuo pasirinktų taisyklių.

Istorija

Vienos pirmųjų vaidmenų žaidimų taisyklių buvo pavadintas “Dungeons & Dragons” (“Požemiai ir Drakonai”, 1974), vėliau jis buvo patobulintas ir tapo AD&D – “Advanced Dungeons & Dragons”. Gan sparčiai šios taisyklės tapo labai populiariomis visame pasaulyje (taip pat ir Lietuvoje). Jų pagrindu buvo sukurta nemažai vaidmenų žaidimų kompiuteriui ('Neverwinter Nights', …).

Šios taisyklės buvo pritaikytos tam tikram pasauliui (šiek tiek panašiam į Tolkieno Viduržemį) su įvairiomis fantastinėmis būtybėmis.

Tikroviškesnių pasaulių mėgėjams, o ypač mokslinės fantastikoms fanatams reikėjo kitokių taisyklių, taigi buvo sugalvota nemažai kitų taisyklių – tiek universalių (pvz.: GURPS), tiek skirtų tam tikriems žaidimų tipams (burtininkų pasauliui – kaip Ars Magica; planetų užkariavimui; siaubo žanro žaidimams – kaip Vampire: The Masquerade ir pan.).

Vaidmenų žaidimų populiarumas ženkliai sumažėjo XX a. paskutinio dešimtmečio viduryje pasirodžius kolekcionuojamų kortų žaidimams (Magic: The Gathering, vėliau gausybei kitų).

Vaidmenų žaidimai Lietuvoje

Lietuvoje vaidmenų žaidimai fantastų klubuose populiarūs jau ne pirmą dešimtį metų. Vilniuje (klube Dorado) rengiami vaidmenų žaidimų turnyrai, taip pat tokie turnyrai rengiami kasmetiniuose fantastų susibūrimuose – “Lituanicon'uose”.

Views All Time
Views All Time
2766
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!