Spirit marsaeigis Raudonojoje Planetoje: rastas mįslingas akmuo
Marsaeigis Spirit, jau trylika mėnesių žvalgantis Raudonosios planetos dykynes, mokslininkams pateikė naują siurprizą – netoli nuo meteorito išmalto Gusevo kraterio aptiktas akmuo, savo vidinėse porose turintis neįprastai didelį sieros ir magnio kiekį.
Kaip praneša New Scientist žurnalas, Spirit marsaeigis ir anksčiau tyrinėjo paviršinių sieros pėdsakų turinčius riedulius, tačiau nė vieno iš jų sudėtyje siera aptikta nebuvo. Tyrinėtojų nuomone, aukšta procentinė aukščiau minimų elementų išraiška rastajame akmenyje rodo, kad jame yra didelis magnio sulfato kiekis, o tai, savo ruožtu, gali liudyti tai, kad kadaise riedulys patyrė vandens poveikį.
Tyrinėtojai numano du galimus magnio sulfato buvimo ištirtojo pavyzdžio viduje priežastis: pirma, ši druska galėjo susidaryti Marso atmosferoje esančios sieros rūgšties su jau akmenyje esančiu magniu sąveikos metu, antra, riedulį galėjo skalauti vanduo su jame ištirpusiu magnio sulfatu. Kai visas skystą pavidalą turintis vanduo Marse išgaravo, druska pasiliko poringame akmens viduje, kur ją ir aptiko Spirit aparatas. Artimiausiu metu mokslininkai nusiteikę padaryti galutines išvadas dėl mįslingo riedulio viduje esančios druskos prigimties.
Antrasis – Opportunity marsaeigis užbaigė savo nuosavo šiluminio apsauginio gaubto, kuris buvo numestas nusileidimo metu, analizę. Manoma, kad surinkti duomenys inžinieriams leis patobulinti būsimųjų marsaeigių konstrukciją, dėl ko jie taps patikimesni.