Pietų Rusijos aviganis
Veislė Taurijos avių augintojų išvesta XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje kryžminant atvežtus iš Ispanijos Astūrijos aviganius su azijietiškos kilmės vietiniais bei Krymo kurtais, naudojamais avių kaimenėms ganyti bei apsaugoti. Šios veislės šunys gerai dresiruojami ir lengvai prisitaiko prie įvairių sąlygų. Tai tvirto ir tvirto sauso konstitucijos tipo šuo. Patinų aukštis ties ketera – ne mažiau kaip 65 cm, patelių – ne mažiau kaip 62 cm. Formato indeksas: 108 – 110. Kaulėtumo indeksas: patinų – 17 – 19, patelių – 16 – 18. Šie šunys stipraus, pusiausvyro, judraus nervinės veiklos tipo, aktyvios gynybinės reakcijos. Lytinis dimorfizmas ryškus. Kaulai stambūs, raumenys stiprūs. Oda laisva, elastinga be raukšlių ir nenukarusi. Plaukai ilgi, šiurkštūs, tankūs, truputį garbanoti, vienodo ilgio ant galvos, liemens, galūnių ir uodegos, poplaukis tankus, vešlus.
Pietų Rusijos aviganiai dažniausiai būna balti, balti su gelsvu atspalviu, palši, įvairių atspalvių pilki, balti ir pilki su neryškiomis dėmėmis, pilkai dėmėti.
Galva ilgoka, kaktos dalyje normalaus pločio, su ryškiu pakaušio gumburu ir žandikaulių įdubomis. Perėjimas iš kaktos į snukį neryškus, palaipsnis. Nosies veidrodėlis stambus, juodas. Ausys nedidelės, trikampio formos, nukarusios. Akys ovalios formos, tiesiog, tamsios, su sausais prigludusiais vokais. Dantys balti, stambūs, sukandimas žirklių principo. Kaklas sausas, raumeningas, normalaus ilgio, aukštoje padėtyje. Ketera pastebima, bet žema. Nugara tiesi, stipri. Juosmuo trumpas, platus, iškilęs. Strėnos didesnės nei ūgis ties ketera. Ramiai stovinčio šuns uodega nuleista žemyn, siekia kulnų sąnarius, o uodegos galiukas susuktas į pusę žiedo. Neretai paskutiniai 2 – 3 uodegos sąnariai suaugę. Pilvas normaliai įtrauktas.
Priekinės kojos, žiūrint iš priekio, tiesios ir lygiagrečios. Koja iki alkūnės truputį ilgesnė negu pusė ūgio ties ketera. Priešpečiai tiesūs. Plaštakos plačios, tvirtos, ilgos, truputį pasvirusios. Užpakalinės kojos, žiūrint iš užpakalio plačiai išskėstos, lygiagrečios. Blauzdos ilgos. Kulnų sąnariai sausi, plokšti, su ryškiais kampais. Slėsnos tvirtos, ilgos, truputį pasvirusios. Letenos ovalo formos, stambios, sugniaužtos, apaugusios ilgais plaukais. Judesiai laisvi, galingi, ramūs. Būdingas liūras – risčia ir šuoliai.