Informacija apie Žemaitukų arklių veislę
“Ištvermingas, nelepus, stiprus, sumanus, sveikas, darbštus, tarnaująs iki 30 metų amžiaus, tikęs ne per sunkius žemės ūkio įrankius traukti; greitas, galįs pavaduoti dar nebuvusį traukinį, automobilį, darydamas per dieną 80-100 km, žemaitukas savo šeimininko ne tik nebuvo ignoruojamas, bet didžiai vertinamas”, – taip apie žemaitukus rašė Z. Mockus 1927 metais.
Žemaitukai – viena seniausių veislių Europoje, žinoma jau nuo VI-VII amžiaus, – padėjo lietuviams karų ir priespaudų metais.
Apie 1241 m. lietuvių mūšį su mongolais J. Kraševskis rašė: “… šis mūšis sustabdė totorių invaziją Vakarų link, tad Europa yra skolinga Lietuvai, kad ji nebuvo sunaikinta”. Šie ir kiti mūšiai, staigūs manevrai, tolimi žygiai buvo galimi tik turint daug greitų, tvirtų ir ištvermingų žirgų. Todėl garsas apie žemaitukus buvo plačiai pasklidęs.
Dabar žemaitukų likę labai mažai. Žemaitukų arklių augintojų asociacijos nariai stengiasi pagausinti šią veislę, kad žemaitukai sugrįžtų į lietuvių gyvenimą ne vien priminti apie garbingą Lietuvos praeitį ir nacionalinio genofondo savitumą, bet būti ir viena iš labiausiai naudojamų arklių veislių vaikų sportui, pramogai, eksportui, šeimos ūkiui, hipoterapijai, turizmui ir t.t.
2003 spalio 1 d. Lietuvoje buvo 154 žemaitukų veislės arkliai, iš jų:
* eržilų – 30 (licencijuotų – 22)
* kumelių – 67
* kumeliukų – 57
Asociacijos nariams priklauso 140 įvairaus amžiaus žemaitukų veislės arkliai.
Žemaitukai labai gerai perduoda palikuonims per šimtmečius genuose įsitvirtinusias savybes: nereiklumą, ištvermę, tvirtą konstituciją, universalų darbingumą, energingą temperamentą, dailų eksterjerą, todėl yra neįkainojamas Lietuvos arklininkystės genetinis fondas. FAO organizacija žemaitukus pripažino kaip saugotiną veislę ir įtraukė į Pasaulio žemės ūkio gyvūnų katalogą.
Žemaitukai ilgą laiką buvo įrašomi į bendras valstybines arklių kilmės knygas. Nuo įsikūrimo pradžios (1997 m.) žemaitukų veisimo programą vykdo ir kilmės knygas veda Žemaitukų arklių augintojų asociacija. Žemaitukų skaičius ėmė didėti, tačiau veislė vis dar tebėra dideliam išnykimo pavojuje.