Akvariumai ir ju sandara
Akvariumais (lot. aqua -vanduo) vadinami dirbtiniai vandens telkiniai,
skirti vandens gyvūnų ir augmenijos laikymui, bei vanens floros ir faunos stebėjimui.
Akvariumai ir ju sandara.
Akvariumai būna įvairūs, tiek savo forma tiek savo dydžiu bei paskirtimi. Pastaruoju metu populiariausi yra bekarkasiai akvariumai, kuriuose metalinių kampainių funkcijas atlieka polimeriniai ir silikoniniai klijai . Akvariumo pasirinkimas priklauso nuo keleto faktorių, piniginės turinio, jūsų skonio, laikymo salygų, numatomo gyventojų kiekio bei jų rūšies.
Akvariumų forma:
Apvalūs akvariumai – paprastai skirti auksinių žuvelių laikymui, augalų auginimui ir iš esmės yra nepatogūs, nestabilūs, juos sunku išvalyti, ypač stiklus, dėl išgaubto stiklo iškreipiamas žuvų atvaizdas, dėl ko kartais žuvų gali nesimatyti arba matysis mažiau žuvų nei jų yra ištikrūju, pamėginkite į 3 litrų talpos stiklainį pripilti vandens ir ką nors smulkaus įdėti, sukinėdami stiklainį pastebėsite kaip iškreipiamas vaizadas, šie indai turi ir dar keletą minusų, nepatogus jų apšvietimas, šildymas.
Standartiniais laikomi stačiakampiai akvariumai kurių dviejų stiklų aukštis lygus pločiui. Šie akvariumai turi visus stačiakampių akvariumų privalumus išskyrus tai, kad jei jame veisite mailių, ką tik išsiritęs mailius gali nepasiekti paviršiaus per labai dideli vandens kiekį, mat pirmajį kartą mažyliui būtina praryti keletą oro burbuliukų oro pūslės užpildymui, vėliau oro takelis iš žarnyno užauga ir oro pūslės pripildymas vyksta per kraują, mailiui veisti geriau tinka žemi akvariumai, kurių aukštis mažesnis už plotį.
Dekoratyviniai akvariumai yra tie – kuriuose stiklų aukštis žymiai didesis už plotį. Šie akvariumai tinka daugumos žuvų laikymui, kiek mažiau jie tinka dugninėms ir paviršinėms žuvims, šamukams ir tt.. mat dėl akvariumo dugno ir paviršiaus ploto dydžio apribojamas ir žuvų gyvenamasis plotas.
Panoraminiai indai pasižymi efektinga ižvaizda ir yra puikus interjero elementas, šių akvariumų kraštinių kiekis skirtingas, dažnai tai 5 kraštinių akvariumai.
Keletas žodžių apie talpą, paprastai skaitoma, kad vienai 3-4 cm gėlavandenei žuvytei turi tekti 2 litrai vandens, tačiau akvariumuose su dirbtine aeracija šis kiekis gali svyruoti, pradedančiam akvariumistui patartina turėti ne mažesnį kaip 30 – 40 litrų akvariumą nes tokiame inde lengviau sudaryti biologinę vandens pusiausvyrą kurią įtakoja visi veiksniai (vanduo, apšvietimas, maistas, temperatūra ..) ir visi indo gyventojai ( mikroorganizmai, žuvys, sraigės, augalai ir tt ). Jūriniai akvariumai nepatartini pradedančiam, leistinas žuvų kiekis juose mažesnis, reikia pastoviai stebėti vandens būklę ir apskritai tai labai brangus malonumas ( reikia didelio biologinio filtro, 1 sūraus vandens litras su biologija kainuoja apie 2 – 3 Litus ).
Keli žodžiai apie akvariumo sujungimus. Karkasiniai akvariumai gaminami iš cinkuotų geležinių kampainių, tačiau vertėtu žinoti, kad jūsų augintiniai labai jautrūs rudims ir kitiems cheminiams junginiams. Bekarkasiai akvariumai klijuoti silikonu, eksploatacijos pradžioje vandenyje paskleidžia įvairių medžiagų kenksmingų florai ir faunai, dėl šios priežasties jei patys gaminsite indą stenkitės naudoti spacialiai akvariumams skirtus klijus arba silikonus kuriuose yra pažymėtas akvariumo arba žuvytės ženkals (taip išvengsite skausmingų praradimų), tačiau net panaudoję ir statybinius silikonus galėsite džiaugtis akvariumu, tik jums teks ilgokai vėdinti, o vėliau keisti vandenį ką tik sulipdytame akvariume ( kad ištirptu visos kenksmingos medžiagos ir po 2 – 3 savaičiu jis jau bus paruoštas gero vandens užpylimui). Silikonai taip pat tinka skilimų bei nesandarumų užtaisymams, bėje nepilkite šalto vandens į šiltą akvariumo vandenį palei stiklinę sienelę, temperatūrų skirtumai gali suskaldyti stiklą