Skverbtis į pasąmonę rizikinga ir visai nebūtina
“Skverbtis į pasąmonę rizikinga ir visai nebūtina”, – sako psichiatras A. Slatvickis
“Hipnozė apipinta įvairiais mitais ir prietarais. Manoma, kad seanso metu žmogui galima padaryti bet ką, išpešti bet kokią informaciją, įlįsti į pasąmonę…
– paklaustas, kas per daiktas yra hipnozė, iš tolo pradeda psichiatras Aleksandras Slatvickis, jau trisdešimtį metų pacientams rengiantis individualius hipnozės seansus. – Hipnoterpija yra vienas iš psichikos poveikio metodų. Mano galva, naudoti jį estradai neetiška, be to, ne visus tai gali paveikti sveikai.”
Prisiminkime Kašpirovskį. Ar išties hipnozės galia tokia milžiniška, kad gali sukelti masinę psichozę?
Poveikis gali būti ir nedidelis, tačiau – neigiamas. Hipnozės negalima naudoti didelei auditorijai, per televiziją. Mes nežinome, kas sėdi salėje ir prie TV ekranų. Per tą Kašpirovskio bumą mokslo leidiniuose būta psichiatrų straipsnių apie tai, kad po jo seansų padaugėjo psichikos sutrikimų. Jeigu žmogus serga rimta psichikos liga, toks dalykas gali išprovokuoti paūmėjimus.
Kodėl lietuviai taip linkę tikėti stebuklingais pagijimais?
Tai ne nacionalinis bruožas. Visose šalyse yra žmonių, kurie tiki stebuklais ir mėgsta avantiūras.
O ką jūs pats manote apie stebuklus?
Na, nebūna didelių stebuklų, pasitaiko tik malonių siurprizų, – šypsosi. – Yra žmonių, kurie laukia stebuklo ir yra pasiryžę už tai sumokėti. Todėl visuomet atsiras ir tų, kurie pasirengę tuos pinigus paimti. Kam stebukladariai padeda? Jei kalbėsime psichiatrų terminais, – žmonėms, turintiems neurotinio pobūdžio sutrikimų. Šie vadinamieji “paribiniai” žmonės šventai tiki, kad jiems padėjo kreidos milteliai arba tualetinis popierius, arba televizijos šou.
Tai ką visgi gali hipnozė?
Hipnozė yra paprastas psichoterapijos būdas. Su jos pagalba neatauginsi plaukų nei nupjautų kojų, nepanaikinsi randų. Tiesa, potenciją galima pagerinti, jeigu nėra organinių sutrikimų ir problema yra ne žemiau juosmens, bet galvoje.
Hipnozė efektyvi gydant neurotines būsenas, taip pat priklausomybes, ypač nuo svaigalų ir tabako. Esu išgydęs rūkalių, per dieną sutraukdavusį tris pakelius cigarečių. Taip pat iš savo patirties pasakysiu, jog tai padeda vaikui, nelaikančiam naktį šlapimo. Taip pat gydant nemigą (jeigu nėra organinių simptomų, traumų).
Kaip jūs nusprendžiate, kad šis psichoterapijos būdas geriausias pacientui?
Kai žmogus ateina į konsultaciją, pirmiausia išsiaiškinu, kokias problemas jis savyje slepia. Tuomet daromos išvados: skirti vaistus, pokalbį ar hipzozę. Kiekvienam pacientui paaiškinu, kad hipnoterapijos poveikis yra dviejų dalių: nespecifinis ir specifinis. Pirmasis – kaip ir masažas: taikomas ir sveikam žmogui organizmui pastiprinti, įtampai panaikinti, centrinės nervų sistemos veiklai pagerinti. O specifinis poveikis yra individualus. Tuomet kiekvienam kuriama individuali formulė.
Ar jūsų pacientai nebijo būti užhipnotizuoti?
Kai žmogus pirmą kartą gyvenime ateina į seansą, tai jam yra nauja, nežinoma, užtat jis nesijaučia tikras, nerimauja, ar nebus pažeista jo asmeninė erdvė, į kurią jis nieko nenori įleisti. Prieš seansą aš pasakau, kad būsena bus maloni – kaip dvasios masažas. Tačiau, nepaisant nuraminimo, pirmą kartą žmogus tarsi nyra į šaltą vandenį. Taigi keleto seansų adaptacijai reikia.
Ar galima hipnoze išgydyti depresiją, baimes, panaikinti menkavertiškumo kompleksą?
Madingas žodis “depresija” dažniau vartojamas blogai nuotaikai įvardyti. Iš tikro depresija gydoma medikamentais, tai žino kiekvienas psichiatras. Manyčiau, hipnozė gali padėti panaikinti tik tam tikrus komponentus arba sumažinti nerimą, baimės jausmą.
Panardinus į gilią hipnozę galima sukelti anksčiau patirtus išgyvenimus, grąžinti į vaikystę. Bet ar verta? Kas iš to? Tu sugrįši į vaikystę tik prisiminimais, tačiau nieko joje nepakeisi. Išeisi iš hipnotinės būsenos, bet kas tavo sielos šachtose buvo, tas ir liko.
Tai hipnozė negali ištrinti slogių prisiminimų?
Įsivaizduok, jei būtų įmanoma ištrinti… O jeigu ištrintum ne tai, ką reikia?
Tai kapstytis praeityje neverta?
Per daug – neverta. Be abejo, reikia išsiaiškinti, kas ten įvyko, kad atsirado būtent toks nerimas. Žmogus turi suvokti, kur šuo pakastas. Tačiau keisti reikia tai, kas yra dabar. Jeigu užtenka valios ir intelekto, žmogus gali pakeisti savo gyvenimą. O hipnozė šiuo atveju yra tik vienas įrankių, padedančių sumažinti baimę, nepasitikėjimą savimi siekiant tikslo. Po seanso atsipalaidavęs žmogus jaučiasi stipresnis, jis gali daugiau nuveikti.
Kiek pavojingi yra žaidimai su pasąmone?
Manau, kad giliai skverbtis į pasąmonę yra gana rizikinga. Ir visai nebūtina.
O įmanoma autohipnozė?
Autohipnoze žmonės dažniausiai vadina paprasčiausią saviįtaigą. Kai kurie apdovanoti tokia galinga saviįtaiga, jog gali išgyventi net įsišaldę lede…