Nelaiminga meilė? – Ieškok laimingos
Psichoterapeutas Raimundas Alekna įsitikinęs, kad tik nemeilės bėdos neleidžia išnykti jo profesijai. “Kai žmonės jaučiasi mylintys ir mylimi, jų net su šautuvu pas mus neatvarysi,” – juokiasi gydytojas. Gydytojas psichoterapeutas atsakoį svarbiausius klausimus apie “meilės reikalus”.
– Kuo skiriasi meilė nuo įsimylėjimo?
– Meilė – stabilesnis jausmas nei įsimylėjimas. Įsimylėjimą galime įvardyti kaip aistrą, kai žmogus nelabai susigaudo, kas su juo vyksta. Esant meilei, neišvengiamai atsiranda atsakomybė, įsipareigojimai. Tai labiau apibrėžti santykiai.
– Ar gali išlikti meilė po ilgo bendro gyvenimo kartu?
– Tai visiškai įmanoma. Porų bendras gyvenimas praeina tam tikrus etapus. Pirmąjį galima pavadinti simbiotiniu ryšiu. Du žmonės mato vienas kitą kaip vienetą, panašiai galvoja, nemini savęs kaip asmenybės ar atskiro objekto. Antras etapas – defirenciacijos. Iškyla klausimas: kur mano interesai, kodėl viskas tik tau? Vėliau seka eksperimentavimo stadija, kai bandoma elgtis taip, kaip norisi, neatsižvelgiant į kito individo interesus. Dar viena stadija – suartėjimo. Pradedama toleruoti trūkumus ir priimti žmogų tokį, koks jis yra. Paskutinė stadija – sinergijos. Jaučiamasi visiškai gerai su kitu žmogumi. Priimami jo interesai, pomėgiai, tikslai, kurie gali būti ir visiškai kitokie. Kita asmenybė ne tik toleruojama, bet ir gerbiama. Dažniausiai kyla klausimas, ar žmogus pajėgus praeiti visus etapus.
– Nuo ko priklauso, ar žmogus praeis šias stadijas?
– Nuo asmenybės praeities, kokį įsivaizdavimą apie jausmus jis turi gavęs iš savo šeimos. Dažnai žmonės, kurie kreipiasi į psichoterapeutus, įsivaizduoja kad kažkur yra gražūs santykiai, bet tik ne jų šeimoje. Paprašius pateikti gerų santykių pavyzdžių, jų nesuranda. Tuomet suvokiama, kad galbūt santykiai šeimoje nėra tokie prasti, labiau įprasti. Šeima yra gyvas organizmas, kuris nuolat keičiasi. Santykių kaita yra natūralus procesas.
– Ką patariate žmonėms, kurių santykiai su mylimu žmogumi nutrūko?
– Nesustoti. Eiti toliau, tik į priekį! Ir ieškoti laimingos meilės. Jeigu kažkas rado, vadinasi, gali ir tu.