Neištikimybė – kokių klaidų reikia vengti?
Kasdien milijonai žmonių pergyvena panašią situaciją – šoką sužinojus, kad sutuoktinis turi meilužę(-į)… Neištikimybės šmėkla aplanko, deja, ir laimingas šeimas. Daugelis porų po tokių sukrėtimų nesugeba išsaugoti šeimos… Psichologų nuomone, neištikimybė yra pagrindinė šeimų iširimo priežastis. Nors kai kuriais atvejais skyrybų galima išvengti. Pykčio akimirkomis sutuoktiniai padaro daug nepataisomų klaidų, kurios nebeleidžia atstatyti pašlijusių santykių.
Taigi, kaip elgtis, sužinojus apie partnerio neištikimybę? Psichologai pataria vengti šių klaidų:
Pirmoji klaida: kirsti iš peties.
Apgautas ir pažemintas sutuoktinis jaučia, kad turi teisę ryžtingiems veiksmams. Bet kas padaryta, to neatitaisysi. Jūs darote didelę klaidą, jeigu, sužinoję apie savo partnerio neištikimybę, puolate skambinti savo advokatui, kad pasitartumėte dėl skyrybų arba puolate guostis visiems draugams iš eilės.
Jeigu apie savo vyro neištikimybę apskelbsite visai giminei, nors vis dar gyvenate kartu, susidursite su dviguba problema: jūsų tarpusavio santykiai bus viešai aptarinėjami ir visąlaik dėmesio centre, be to, pašlis vyro santykiai su jūsų šeimos nariais, kurie jam negalės atleisti tokio poelgio.
Šiuo periodu apgautai moteriai geriau susilaikyti nuo neapgalvotų poelgių. Žinoma, be galo sunku tokioje situacijoje išlikti ramiai, tačiau, jeigu norite santuoką išsaugoti, geriausia yra palaukti, kol jūsų galva “atauš”.
Antroji klaida: alyvos pylimas į ugnį.
Be galo kvailas ir sunkiai pataisomas poelgis šiuo metu yra “atsakas tuo pačiu”, t.y. meilužio susiradimas, nors jums ir atrodo priimtiniausias. Jūs manote, kad tai leis jums pasijausti ne tokia pažeminta, o naujo objekto atsiradimas tarsi įrodys, kad tebesate patraukli ir geidžiama. Suprantama, jūs jaučiatės ypatingai šlykščiai ir esate kamuojama begalės klausimų: kodėl, kaip, kada…
Ryšys pašonėje kerštaujant neištikimam sutuoktiniui tikrai neduoda nieko gero. O svarbiausia, jūs prieštaraujate savo principams. Argi jūsų nesukrėtė vyro išdavystė? Ir jūs žadate tęsti tais pačiais metodais? Būkite protinga!
Tačiau būna ir atvirkščiai. Išduotasis partneris mėgaujasi savo pranašumu ir teisumu. Kai kurios moterys pradeda vėl ir vėl kalbėti apie vyro neištikimybę, nors nuo to praėjo jau 10 metų. Idėja maždaug tokia – “Aš tiesiog šventoji, jeigu gyvenu su juo po to, ką jis padarė”.
Pasakyti būtų galima kitaip: tikrai kvaila yra gyventi kartu, jeigu nesugebi atleisti žmogui. Na, o jeigu sugebi atleisti, nes myli, vadinasi, pasirinkai tą sprendimą, kuris tau atrodė geriausias. Tai kur ta auka ir kam jos reikia? Juo labiau, tokia praktika visiškai nestiprina šeimos saitų.
Trečioji klaida: tikėtis, kad “bus taip, kaip anksčiau”.
Kada išdavystė išaiškinta, nėra ko tikėtis, kad jūsų ankstesnės šeimos vizija liks ta pati. Jeigu anksčiau jūs buvote linkę idealizuoti santykius, tai dabar, deja, jums teks į juos pažiūrėti kiek realiau ir pripažinti savo ir artimo žmogaus trūkumus.
Ketvirtoji klaida: tebesaugoti paslaptį.
Jeigu išdavystė atskleista ir iš jūsų reikalaujama smulkmenų, būkite atviri iki galo. Bet pagailėkite ir kito žmogaus jausmų. Jūsų kantrybė šiuo periodu bus lemiamas faktorius tolimesnių šeimyninių santykių, jeigu nusprendėte juos išsaugoti.
Penktoji klaida: nenoras pripažinti savo kaltę.
Savo kaltę pripažinti tikrai yra sunku. Juo labiau, kad tokiam žingsniui dažnai pastūmėja abiejų sutuoktinių poelgiai. Dauguma porų moraliai pavargsta ir susvetimėja po tokių įvykių. Vienintelis vaistas, realiai pradedantis gydyti žaizda – savo kaltės pripažinimas ir paprašymas atleidimo. Kitaip įžeidimas nepraeis, o partneris ir toliau jus įtarinės.
Šeštoji klaida: pratęsti santykius su meiluže (-iu).
Kad atsinaujintų ankstesnieji santuokiniai ryšiai, būtina nutraukti įsiliepsnojusį romaną. Kai kuriems žmonėms tai būna labai sunku, nes meilės romanas suteikia emocinį pakilimą ir atrodo tarsi greitas iškilusių problemų sprendimo būdas. Tai seksas be jokios atsakomybės. Jūs pakeičiate partnerį vietoje to, kad keistumėte aplinkybes ir spręstumėte problemas.
Santuokinės neištikimybės žaizdų, deja, neišgydo laikas. Romantiški idealizuojami santykiai, paremti iliuzijomis, pasmerkti žlugti. Išdavęs partneris meilužėje ieško tų bruožų, kurių neturi jo žmona. Bet tikras artumas yra pagrįstas tarpusavio supratimu ir sugebėjimu priimti žmogų tokį, koks jis yra, su visais trūkumais ir privalumais. Kai santuoka po išdavystės tampa tvirtesnė, tai reiškia, kad visos iliuzijos dėl savo partnerio išgaravo. Daugiau nebereikia stengtis atrodyti idealiems vienam prieš kitą.
Šiuo metu jums labai reikia pasikalbėti apie savo problemas. Nuvežkite vaikus pas draugus ir pasilikite vieni. Nespręskite savo problemų restorane – tai ne pati tinkamiausia vieta. Daugelis porų savo pokalbius užbaigia audringomis scenomis, ir tai suprantama. Jeigu pastebėjote, kad galite nebesusivaldyti, palaukite, kol jausmai aprims.
Kai jūsų skausmas truputį aprims, paklauskite savo partnerio, kas jį paskatino tam ryšiui. Ir kodėl jis nusprendė pasilikti su jumis. Ir linkime jums kantrybės. Tai pačios sunkiausios jūsų dienos, bet būkite stiprios. Jeigu jums brangi jūsų santuoka, jeigu jūs mylite savo vyrą ir jaučiate, kad sugebėsite jam atleisti, verta pabandyti…