Mokslininkai mėgina išmatuoti meilę
Meilės fiziologiją tiriantys mokslininkai padarė neįtikėtinų atradimų, praneša „The Los Angeles Times“. Atlikęs įsimylėjusių žmonių smegenų tomografiją, Niujorko psichologas Arthuras Aronas nustatė, kad įsimylėjimo pradžia smegenis veikia tarsi kokaino dozė, praneša žurnalsitė Jessica Pauline Ogilvie.
„Kai eksperimento dalyviai žiūrėjo į savo mylimųjų nuotraukas, smegenų dalis, atsakinga už motyvaciją ir apdovanojimą, prisipildydavo dopamino – medžiagos, kuri išsiskiria į kraują patiriant malonius pojūčius, tokius kaip seksas“, – rašo leidinys.
Po to į kraują išsiskiria hormonai oksitocinas ir vazopresinas, skatinantys įsimylėjėlių emocinių ryšių kūrimąsi. „Oksitocinas išsiskiria artimo kontakto metu – tai gali būti ilgas abipusis žvilgsnis, apsikabinimas ar lytinis aktas. Būtent šis hormonas formuoja motinos emocinį ryšį su naujagimiu“ , – rašo laikraštis. Vazopresinas atsakingas už vyrų emocinių ryšių formavimąsi.
Tradiciškai buvo manoma, kad daugumos porų aistringą meilę ir hormonų audras ilgainiui pakeičia ramesnė meilė, labiau primenanti brolio ir sesers jausmus. Tačiau neseniai Santa Barbaros universiteto tyrėja Bianca Acevedo ištyrė sutuoktinių, tvirtinančių, jog yra beprotiškai įsimylėję vienas kitą net ir praėjus 20 m. po vestuvių, tomografijos rezultatus.
Paaiškėjo, kad šių laimingųjų smegenų reakcija lygiai tokia pati, kaip ir ką tik įsimylėjusių porų – tik nebėra nerimo ir įkyrių minčių.
„Preliminarių tyrimų duomenimis, tokią ilgalaikę aistrą jaučia apytikriai 30 proc. JAV sutuoktinių porų“, – teigiama straipsnyje. Oksitocinas ir vazopresinas aktyvuoja smegenų dalis, atsakingas už vidinę ramybę ir net už skausmo malšinimą, teigia B. Acevedo.
Mokslininkai siūlo poroms aktyvinti hormoninį foną, užsiimant bendra malonia veikla, kuri skatina dopamino išsiskyrimą. „Pradėkite kartu mokytis ką nors naujo, nueikite į teatrą ar hipodromą“, – siūlo A. Aronas.
Specialistai mano, kad laimingoje santuokoje gyvenančių porų gyvenimo trukmė ilgesnė, o imunitetas geresnis.