Milijono vertas meilės laiškas
Aistringas airių rašytojo Džeimso Džoiso laiškas, kurį savo būsimai žmonai Norai Barnakl jis parašė 1909 metais, aukcione buvo parduotas už 240 800 svarų (1,204 mln. Lt). Ši suma net keturis kartus viršijo tą, kurios tikėjosi aukciono namai.
Laiškas, kuriame yra tokių meilių žodelių, kaip “mano brangioji mažoji nevidone” bei “mano pasileidėle keistomis akimis”, buvo aptiktas visai neseniai. Dž. Džoiso tyrinėtojai pripažino jį trūkstama to laikotarpio įsimylėjėlių korespondencijos dalimi. Laiškas buvo paslėptas tarp senos knygos puslapių ir buvo rastas visai atsitiktinai. Beje, meilės laišką įsigijęs pirkėjas pageidavo likti nežinomas.
Susirašinėti su Dž. Džoisu pradėjo N. Barnakl, kuri liko Austrijoje, kol rašytojas 1909 metų gruodį Dubline rūpinosi verslo planais, šiame mieste atidaryti kino teatrą. Dž. Džoisas aistringai atrašė savo mylimajai, erotiško laiško gale pasirašydamas “dangus atleis man mano beprotybę, Džimas”.
Kitą dieną jis vėl parašė būsimai sutuoktinei, užsimindamas apie “nepaprastą laišką, kurį parašė jai praėjusią naktį”. Mokslininkai, kruopščiai tyrinėję Dž. Džoiso korespondenciją, žinojo apie šį laišką, tačiau manė, kad jis buvo sunaikintas. Rašytojo tyrinėtojai jo laiškus laiko svarbiausiu šaltiniu, padedančiu atskleisti “Uliso” – vieno reikšmingiausių romanų anglų literatūroje – autoriaus mąstyseną.
Pirmasis poros pasimatymas, įvykęs 1904 metų birželį, įkvėpė Dž. Džoisą parašyti “Ulisą”, kuriame aprašomi tą dieną Dubline užfiksuoti kasdieniniai įvykiai. Pora susituokė 1931-aisiais, likus dešimčiai metų iki rašytojo mirties, tačiau daugiau jie niekada taip intensyviai ir karštai nesusirašinėjo, kaip 1909 metų gruodį.