Meilės jausmų natūralioji atranka
Kadangi žmogaus gyvenimas labai trumpas, tai suprantamas buvo protėvių noras „įsiamžinti” per palikuonis. Kuo buvo vadovaujamasi, ieškant tinkamo partnerio?
Žmogaus išvaizda ir genų kokybė
Žinoma, kad kuo simetriškesnis žmogaus kūnas, tuo didesnė tikimybė, kad jo genai bus perduoti palikuonims. Kyla klausimas: ar žmonės tikrai ieškodavo simetriškesnių partnerių? Psichologas Steve Gangestad ir biologas Randy Thornhill išmatavo įvairias tiriamųjų kūno dalis, pradedant kojų ir rankų platumu ir baigiant ausų ilgumu bei nustatė kiekvieno kūno simetriškumo koeficientą. Po to tyrinėtojai paprašė savanorių, kad šie įvertintų tiriamųjų patrauklumą. Rezultatai patvirtino, kad tarp žmogaus patrauklumo ir jo kūno simetriškumo egzistuoja tamprus ryšys – simetriškesni žmonės buvo laikomi patrauklesni. Negana to, pastarasis teiginys pasirodė esantis universalus – visiškai nesvarbu, kokiai kultūrai priklauso žmonės.
Kodėl vyrams patinka klasikinės moterų figūros?
Yra žinoma, kad vyrai teikia pirmenybę klasikinėms moterų figūroms. Nors skirtingų kultūrų žmonės, vertindami moters patrauklumą, nesutaria moterų svorio klausimu, psichologas Devendra Singh nustatė, kad idealus talijos-klubų santykis išlieka visuomet toks pat – vyrai visame pasaulyje laiko 7/10 santykį idealiu. Tai klasikinė smėlio laikrodžio figūra.
Kodėl natūralioji atranka apdovanojo vyrus simpatijomis minėtoms moterų figūroms? Ogi todėl, kad talijos-klubų santykis yra geras vaisingumo rodiklis. Moterys, kurių minėtas santykis idealus, yra vaisingesnės už tas, kurių šis santykis didesnis arba mažesnis už idealųjį. Tokį vyrų grožio supratimą suformavo natūralioji atranka. Vadinasi, protėviai vyrai, kurie pirmenybę teikdavo moterims, turinčioms tokią figūrą, buvo linkę poruotis su vaisingomis moterimis ir turėti daugiau vaikų. Tokių vyrų grožio kriterijai persiduodavo jų palikuonims. Panašiai kaip natūralioji atranka padovanojo mums apetitą, verčiantį ieškoti maistingiausių valgių, ji dovanojo mums ir grožio jausmą, verčiantį ieškoti partnerio, turinčio kokybiškus genus.
Kaip atspėti tikruosius vyro ketinimus?
Jeigu partneriai siekia ilgalaikių santykių, ketina kartu auginti vaikus, tai abiejų partnerių poreikiai maždaug vienodi. Kiekvienam jų svarbu, kad partneris būtų gerų genų savininkas ir galėtų prisidėti prie vaiko priežiūros. Tačiau ieškodami trumpalaikių santykių vyrai ir moterys vadovaujasi skirtingais partnerio pasirinkimo kriterijais. Šiuo atveju abiejų lyčių problemos skiriasi. Vyrai siekia sekso su moterimis, bet vaiką auginti palieka joms. Moterims tai nepriimtina. Skirtumai tarp vyrų ir moterų vertė senųjų laikų moteris ieškoti sprendimo. Jos turėjo rasti būdų atskirti vyrą, ieškantį ilgalaikių santykių, nuo vyro, ieškančio trumpalaikių santykių. Nesugebančios atskirti moterys rizikuodavo tapti vienišomis motinomis, o tai menkindavo šansus „įsiamžinti”. Natūralioji atranka sukūrė mechanizmus, padedančius išvengti tokio likimo. Vienas jų – laukimas. Linkusios būti atsargesnės moterys neskuba turėti lytinių santykių. Senaisiais laikais laukimas padėdavo joms įsitikinti, kad vyrui tikrai svarbūs ilgalaikiai santykiai, o ne atsitiktiniai seksualiniai ryšiai.
Trumpalaikių santykių ieško ir moterys
Jeigu senųjų laikų moterys nebūtų sutikusios intymiai bendrauti, kol nesutiks įsipareigojančio vyro, natūralioji atranka būtų „išnaikinusi” vyrus, nelinkusius įsipareigoti. Tikriausiai kai kurie vyrai tapdavo apgavikais, suviliodami moteris tariamu įsipareigojimu ir po to pabėgdami. Jeigu natūralioji atranka būtų palanki moterims, kurios moka atpažinti melagius, melagiai išnyktų. Kadangi vyrų polinkis ieškoti atsitiktinių ryšių nemirė, vadinasi, senųjų laikų moterys nebuvo visiškai monogamiškos. Vadinasi, abi lytys ieško tiek ilgalaikių, tiek trumpalaikių santykių.
Atsitiktinių santykių evoliucija
Kadangi senaisiais laikais moteris neturėjo galimybės palikti vyrui auginti vaiką, tai kyla klausimas, kokią naudą ji gaudavo iš atsitiktinių lytinių santykių? Galimi du variantai. Ji mainydavo seksą į maistą – taip elgiasi šiuolaikinių šimpanzių patelės. Kita galimybė – sudariusi su partneriu ilgalaikę sąjungą moteris galėdavo intymiai bendrauti ir su kitais vyrais, o dėl tokio bendravimo atsirandančius vaikus laikyti savo pastovaus partnerio vaikais. Viena problema – turėjo saugotis akivaizdžių neištikimybės įrodymų (vaizdžiai tariant, juodo vaiko gimimo baltųjų žmonių šeimoje ir pan.).
Vis dėlto atsitiktinis seksas buvo labiau rizikingas senųjų laikų moteriai nei vyrui. Neturinčios ilgalaikio partnerio moterys galėjo likti vienos su vaiku, o gyvenančios su pastoviu partneriu rizikuodavo būti išaiškintos ir nubaustos. Dėl minėtų priežasčių natūralioji atranka buvo palankesnė toms moterims, kurios buvo atsargesnės negu vyrai.
Vyrai būdavo labiau linkę ieškoti trumpalaikių santykių negu moterys, kadangi tokie santykiai mažiau kainuoja, o nauda žymiai didesnė. Turintis tūkstantį moterų vyras teoriškai galėdavo turėti tūkstantį vaikų. Antra vertus, moteris gyvenime tegali turėti vos keletą vaikų, nesvarbu, su kiek vyrų būtų intymiai bendravusi.
Reakcija į neištikimybę
Ilgalaikius santykius vertinantys vyrai ir moterys ieškodavo ištikimo partnerio. Vyrams seksualinė ištikimybė būdavo svarbesnė negu moterims, kadangi jie daugiau rizikuodavo. Jeigu vyras intymiai bendraudavo su kita moterimi, tai keldavo pavojų jo nuolatinei partnerei, kadangi dalį savo resursų galėdavo nukreipti kitai moteriai. Tačiau jeigu vyro nuolatinė partnerė turėdavo intymių santykių su kitu vyru, tai keldavo kur kas didesnį pavojų jos nuolatiniam partneriui. Moteris gali pastoti, ir jos pastovus partneris būtų priverstas investuoti daug laiko ir energijos augindamas svetimo vyro vaiką.
Kadangi moters neištikimybė keldavo didesnį pavojų vyro reprodukcinei sėkmei negu moters, seksualinė ištikimybė labiau rūpėdavo vyrams, negu moterims. Eksperimentai parodė, kad pavyduliaujančioms moterims labiau rūpi jų partnerio jausmai kitai moteriai. Vyrams gi labiau rūpi, ar jų partnerės turi seksualinius ryšius su kokiu nors kitu vyru. Tai neprieštarauja evoliucijos teorijai, kuri skelbia, kad moterims labiau rūpi, ar jų partnerio lėšos bus nukreiptos kitai moteriai, o vyrai labiau jaudinasi dėl to, kad nebūtų apgauti augindami ir rūpindamiesi ne savo vaiku.
Parengta pagal Dylan Evans knygą „Introducing evolutionary psychology”