Krupnikas
Krupnikas – 35-45% stiprumo lietuviškas medaus ir žolelių likeris. Geriamas mažomis taurelėmis, pašildytas iki 50 laipsnių temperatūros. Tai vienintelis pasaulyje likeris, kuris geriamas karštas.
Istorija
Krupnikas 1593 sukurtas Benediktinų vienuolių, apgyvendintų Radvilų dvare Nesvyžiuje. Likeris ilgą laiką buvo populiarus tik Lietuvoje, tačiau XIX a. ėmė plisti Lenkijoje, o vėliau – ir kitose pasaulio šalyse. XX a. pradžioje krupnikas tapo populiariausiu Lietuvos likeriu, maždaug tuo pat metu nekokybiškos krupniko imitacijos pradėtos gaminti Lenkijoje. Po Antrojo pasaulinio karo Tarybų Sąjungai okupavus Lietuvą, dauguma krupniką gaminusių gamyklų buvo uždarytos, likusios prarado galimybes gauti kokybiškas žaliavas. Tuo metu krupnikas dideliais kiekiais buvo gaminamas Lenkijoje, kur labai išpopuliarėjo, todėl dabar kartais net laikomas lenkišku gėrimu.
Gamyba
Šiuolaikinės krupniko receptūros skiriasi nuo senovinių (kuriose buvo naudota kelios dešimtys skirtingų žolelių), vietoje medaus neretai naudojami pakaitalai. XIX a. pabaigoje, bei, ypač, Tarpukario laikotarpiu buvo sukurta daugelis naujų krupniko receptūrų. Visoms joms būdingas didelis medaus kiekis, bei specifinis gamybos būdas: iš stiprios degtinės padaromas žolelių antpilas, kuris išlaikomas (neretai – ąžuolinėje statinėje), paskui maišomas su medumi, nukošiamas ir vėl kurį laiką brandinamas. Vieną geresnių krupnikų gamina Stumbro gamykla. Krupnikas neretai gaminamas namuose, ypač apie Kauną, savitą (daug prieskonių ir mažiau medaus turintį) krupniką daro Lietuvos karaimai.
Receptai
Vienas iš krupniko receptų:
Sudedamosios dalys:
- 10 kardamono sėklų,
- 1/2 muskato riešuto,
- 1 šaukštelis kmyno sėklų,
- 1/2 šaukštelio krapų sėklų,
- 10 gvazdikėlio sėklų,
- 10 meškauogių,
- 3 cinamono lazdelės,
- 1 šaukštelis pipirų,
- 1/4 šaukštelio šafrano (krokuso),
- 3-4 griežinėliai baltojo imbiero,
- 3-4 griežinėliai raudonojo imbiero,
- 4-5cm skersmens gabalėlis valytos apelsino žievelės,
6-7cm skersmens gabalėlis valytos citrinos žievelės,
3 vanilės lazdelės,
1 kilogramas medaus,
1,5 litro stiprios (60-70%) samanės arba 1 litras spirito.
Paruošimas:
Visi prieskoniai supilami į didelį uždarą indą, geriausiai – virdulį (atvirų puodų naudoti negalima, lengvai gali kilti gaisras!), užpilami samane ar spiritu ir kaitinami, neužverdant. Kai mišinys ima garuoti, jis nukeliamas nuo ugnies, nukošiamas per tankų (galima ir arbatinį) sietelį ir supilamas į didelį stiklinį indą ar statinaitę nusistoti. Išlaikius bent savaitę, skystis atsargiai nupilamas į kitą indą, kur sumaišomas su medumi, esant reikalui – nesmarkiai (iki 50-60 laipsnių) kaitinant. Gautas mišinys paliekamas stovėti stikliniame inde ar ąžuolinėje statinaitėje bent 3 mėnesiams, paskui išpilstomas į butelius.