Spalvų pasirinkimas
Kokių spalvų spiningo masalus naudoti. Čia pateiksiu pagrindines taisykles, kaip ir kokias spalvas mato žuvys.
Šias taisykles galima pritaikyti visiems masalams – sukrėms, vobleriams, guminukams ar vartiklėms.
Kokių spalvų spiningo masalus naudoti. Čia pateiksiu pagrindines taisykles, kaip ir kokias spalvas mato žuvys. Šias taisykles galima pritaikyti visiems masalams – sukrėms, vobleriams, guminukams ar vartiklėms.
Skirtingos žuvys mato skirtingas spalvas. Dugninės žuvys (šamai) gali matyti tik pilkus atspalvius – jos gali atskirti objekto šviesumą, bet ne jo spalvą. Daugelis seklių vandenų ar paviršinių žuvų (upėtakiai, aukšlės, karpiai) gali matyti visą spalvų spektrą, net ir ultravioletines spalvas, kurių nemato žmogus. Kitų žuvų spalvų matymas ribojamas iki juodos, rudos, žalios ir raudonos ir geltonos. Nors žuvys sugeba skirti kai kuriuos atspalvius, tai labai neįtakoja kibimo, nes jas vienodai traukia raudonas ir tamsiai raudonas masalas. Jei renkatės dviejų spalvų masalą, reikia kreipti dėmesį ne į spalvas, o į jų kontrastą. 1 pav. pateikiamas pavyzdys, kaip skirtingos žuvys mato raudonos ir mėlynos spalvos masalą.
Kaip vanduo filtruoja spalvas
Vanduo, kaip žinia filtruoja šviesą – kuo giliau jos patenka mažiau. O spalva matoma pagal tai, kiek šviesios atspindi paviršius. Jei į didesnius gylius patenka mažiau šviesos, reiškia, kad kai kurios spalvos gali būti nematomos. Tai labai priklauso nuo vandens skaidrumo – kuo skaidresnis vanduo, tuo giliau patenka šviesa. Taip pat daug priklauso nuo bangavimo – banguotas vandens paviršius labiau išsklaido šviesą. Taigi, drumstame vandenyje, vėjuotą dieną, ar vakare masalų spalvų spektras yra labai smarkiai apribotas.
Jei vanduo labai skaidrus, diena saulėta ir rami, giliausiai (apie 30 metrų) yra matoma mėlyna spalva, kiek anksčiau – apie 20 metrų – dingsta žalia, apie 10 metrų dingsta oranžinė, apie 3 metrų gylyje dingsta raudona. Giliau nei 30 metrų yra matomos tik ultravioletinės spalvos. Šios taisyklės galioja tik super skaidriam vandeniui, jei vanduo drumstesnis – spalvos dingsta dar anksčiau. Visa tai negalioja fluorescentinėms spalvoms – jos nedingsta giliame vandenyje, taigi, jei gautote giliai, galite drąsiai naudoti ryškius masalus – jie bus matomi itin giliai.
Kaip dingsta spalvos, priklausomai nuo gylio
Štai keletas patarimų, kokių spalvų blizges naudoti skirtingame vandenyje: super švarus – balta, visos spalvos matomos 3 m. gylio. Švarus – geriausia matoma mėlyna. Visos spalvos sunkiai matosi iki 3 metrų gylio. Žalias (žydintis) vanduo – geriausiai matosi žalia spalva ir jos atspalviai. Drumstas vanduo – geriausiai matoma oranžinė, žalia ir ryškiai žalia. Raudonos beveik nelieka. Dumblėtas vanduo – geriausiai matoma raudona.
Štai keletas patarimų, kokias blizges naudoti, atsižvelgiant į apšvietimą: Prietema – mėlyna, purpurinė ar juoda, kombinuojama su sidabrine. Vidutinis apšvietimas – raudona ir oranžinė tinka geriausiai. Labai geras apšvietimas – ruda ar pilka, su fluorescentiniais akcentais.