Neįtikėtinas paprastumas, arba šių dienų mini-vobleriai (3 dalis)
Megabass
Apie šią Japonų firmą vienu metu mes girdėjome viena ausimi, dėl žemos kokybės kiniečių gamybos klastočių. O juk kinų klastotės niekada neturėjo nieko bendra su tikruoju Megabass. Ir kaip nustebo piliečiai, kai pasirodė tikroji Megabass produkcija. Tiesa ir kainos nustebino, bet jau nemaloniai. Taip, žingsnis po žingsnio Megabass išsikovojo stabilią, nors ir nelabai plačią, paklausą. Kol kas aprašysiu tik vieną modelį, nors dabar sostinėje ir kituose regionuose, jų jau galima įsigyti.
X-30 Marukin
Labai įdomus vobleris. Anksčiau buvo pardavinėjamas tik skęstančio tipo 1,5g svorio. Šiame sezone žada plaukiančią modifikaciją 1,2g. apie naujieną aišku nieko negaliu pasakyti, o apie skęstantį – yra ką. Visų pirma jis imituoja vabzdį, todėl spalvinimo įvairovėje yra daugiau tamsių, neryškiai blizgančių, atspalvių. Man stebint juo buvo sugauta šapalai, salačiai, ešeriai ir net aukšlės, kas gaudant mažais masalais visai nestebina, ir rodiklis yra tai, kad žuvis užkibo traukiant masalą, t.y. užkibo prisivijusi. Tai mums svarbu, nes aukšlė, užkimba iš karto tik masalui nusileidus į vandenį, arba jam beplaukiant. Su dvišakiu. Skęsta tiesiai žemyn galva. Pasikartosiu – labai įdomus vobleris. Bet ne visiems sekasi juo gaudyti. Tame tarpe ir man, aš vis dar nesutariu su juo. Pasiekimų turiu, bet aš jo niekaip negaliu suprasti, taip pat kaip ir negaliu jam rasti optimaliausio žaidimo. Supratau viena: pravedimas būtinai turi būti su pauzėmis ir pastoviais trūkčiojimais, siekiant išnaudoti jo skendimo padėties privalumus.
Aš vis galvoju: o jeigu tolygiai pravesti šį vobleriuką? Gal būt mes veltui prigalvojame visokiu pravedimo būdų? Dvišakį reikėtų pakeisti trišakiu, kad būti labiau užtikrintam…
Lucky Craft
Firma rimtai užsiima masalų gamyba, turi platų žūklės vobleriais (ir ne tik) asortimentą. Mūsų rinkoje jos UL masalai atsirado tik 2004/05 metų žiemos pradžioje, ir tai ne visi. Apie jos produkciją kažką galiu pasakyti tik todėl, kad keletą modelių paėmiau ruošdamasis būsimam sezonui.
Snacky-S
Skęstantis modelis, neturintis jokio žaidimo, nes tikriausiai skirtas gaudyti pravedant trumpais trūkčiojimais. Taip pravedant juda įdomiai, tarytum iš tikrųjų gyvas organizmas. Aš nežinau kaip voleriukas pasirodys srovėje, bet stovinčiame vandenyje (nebūtinai tai ežeras ar tvenkinys, gali būti ir upės užutėkis silpna ar visai be silpnos srovės) pilnai realūs tikėtini rezultatai. Perspektyvus masalas. Svoris 1,7g, ilgis 33mm. Minnow su dvišakiu. Ir vis tiek – ant vieno iš įsigytų, uždėsiu trišakiuką.
Cra-Pea
Gerokai perdėjus, šį masalą galima sulyginti su Smith Camion. Tiesa Smith šiek tiek mažesnis ir geresnės kokybės. Tiesiog įprastas fat‘as. Turi tris modifikacijas: Deep, Shallow ir Medium. Medium‘o prekyboje dar nebuvo. Žaidimas gerokai aukšto dažnio, bet vidutinės amplitudės. Aišku gaudys, o juk mums to ir reikia. Shallow ir Deep svoriai 2,8 ir 2,9 g atitinkamai. Vienintelis nepatikęs dalykas, tai kad užmetant kabinėsis kabliukai – nes, esant tokiam mažam dydžiui, jie kaba per žemai.
Beavy-Minnow 40 SP
Minnow. Net nežinau kaip jį apibūdinti – vėl nieko naujo. Svoris 2g. gaudyti srovėje aišku galima, bet kam? Tam reikalui yra kitų, tokioms sąlygoms labiau tinkančių masalų. Stovinčiame vandenyje visai patenkinamas, bet tokioje, tų pačių minnow, įvairovėje tikslingai pirkti šį masalą tampa beprasmiška, kam jums dar vienas, niekuo neypatingas vobleriukas, kurį greitai pamiršite, nes jis ant tiek paprastas – bet kainuoja solidžiai. Kam bereikalingos išlaidos? Ir jeigu jūs sumanytumėte jį pakeisti į bassday, aš jūsų neatkalbinėčiau. Tai būtų teisingas sprendimas.
Tango 45 SP
Tipinis shad‘as, pagamintas pagal geriausias japonų tradicijas. Čia jums ir holograminis mailiaus spalvinimas, kokybiški kabliukai, puikus dizainas ir lako danga. Dydis jau „ant ribos“, bet mus tenkina. Svoris 3,8g. Dėl viduje esančių šratukų – labai triukšmingas vobleris. Man labai patiko. Rezultatai bus, tikiuosi, pavasarį, vasarą, rudenį – pažiūrėsim.
Ken International
Visiems mums žinoma firma: šios „organizacijos“ gaminamų spininginių ričių, privalumų ir trūkumų, aptarinėjimas krečia kaip „drugys“ kai kuriuos tinklapių forumus. Apie spiningus žino mažiau, nekalbant jau apie masalus. Vis dėlto pavyko įsigyti keletą vobleriukų.
Bee-Wee Slimer
Storuliukas-fat‘as. Kiek keistos formos – uodegėlė nulenkta į apačią, juk japonai mėgsta stebinti vartotoją. Vienas trišakis ant pilvo. Aukšto dažnio vidutinės amplitudės žaidimas. Nieko ypatingo, ne geresnis už kitų gamintojų fat‘us. Pagavau nedaug ešerių, paskui su juo kažkas atsitiko. Taip ir tampausi jį masalų dėžutėje. Galbūt kažkada ir iššaus, o kol kas tik vietą užima, bet vis tiek tikiuosi, kad atsiras galimybė vėl jį išbandyti. 30mm ilgis ir 2,5g svoris suteikia masalui gerą užmetimą. Bet ne daugiau, nes tai paprasčiausias vidutiniokas.
Luise Creek Minnow 4SP
Klasikinių proporcijų neišsiskiriantis minnow. Teko išbandyti vieną. Jokių naujovių nėra, o ir modelis tikrai ne naujiena, kad iš jo kažko reikalauti. 1,8g svoriu skrenda nelabai, net naudojant atitinkamus įrankius. Pravedimas kaip ir kitiems minnow: nori – tvičinguok, nori – tiesiog trauk su pauzėmis, arba be jų tiesiog tolygiai. Ešeriukai ir lydekaitės – štai ir visas mano laimikis. Jei turite galimybę rinktis, geriau jau tas pats BassDay, nors ir šiek tiek brangesnis ir kokybiškesnis spalvinime ir išpildyme. Atminkite, kad estetika pas mus – ne paskutinėje vietoje.
Sport Saurus
Nusimanantys žmonės sako, kad šios firmos užsibrėžtas tikslas ilgalaikis gyvavimas. Tačiau jos originalius masalus vis dar pardavinėja. Gaminių kokybė labai aukšta. Iš viso, mums tinkančių, modelių asortimento, norėčiau pristatyti kelis.
Piglla
Iš esmės tai gana paprasti, nedideli vobleriukai, turintys vieną pikantišką detalę, dėl kurios išsiskiria iš visų kitų. Tai – judantis liežuvėlis, galintis šiek tiek vertikliai kilotis!!! Ir tai konstrukciškai numatyta! Retas derinys, ar ne? Tai visai netrukdo vobleriukui sklandžiai dirbti srovėje, be klasikinių judesių dar mėtosi į šonus. Skęstantis. Ilgis 40mm ir 3g svoris leidžia neblogai užmesti. Galiu pabrėžti, kad kaina bus aukšta, bet kokia pasakyti nesiryšiu.
Molla
Klasikinis, gerai pagamintas, vobleris. Originali kuprota kūno forma, 35mm svoris 2,5g, skęstantis. Darbas pakankamai plaučiais mostais, bet stabilus. Kol kas dar nenaudotas „kovoje“- nes retas modelis, ir pabandyti neteko, nes jo turėtojas neleido, motyvuodamas šio voblerio retumu. Galbūt pavyks kolegoms ir Sankt-Peterburgo.
Neteko išbandyti ir Felly 3 ir Felly 4,5. Jie labai panašūs į Batfee, tik liežuvėlis pas juos modeliai užlenktas į priešingą pusę. Skęstantys, 3 ir 4 g svorio atitinkamai. Verta paminėti Rex-minnow pavadinimo voblerį, skęstantį. 37mm, 2g svoris.
Maria
Palyginus retai sutinkami vobleriai. Nieko ypatingo, be jokių šiuolaikinių privalumų. Toks vidutiniokas. Rasti kažką klasikinės formos tinkamą UL‘ui masaliuko nepavyko, tačiau radau visai įdomius, du mums specializuotus, radau. Apie vieną jų – keletą žodžių.
Mar Amigo
Masalas pagamintas pagal rapalos rattlin principą. Šis pavadinimas prigijo ir pas mus, o jei išsireiškus teisingai, tai Rytuose ir Vakaruose tokie masalai vadinami Vibration arba VIB. Masalas originalus. 2g yra 30mm ilgio. Labai gerai užsimeta. Darbas tokio aukšto dažnio ir mažos amplitudės, kad pravedimo metu atrodo kad jin nedirba, bet taip nėra. Tiesa pasakius kol kas ant jo dar nieko nepagavau, bet, keletas ešerio ir šapalo išėjimų, mačiau. Tiesiog tose sąlygose tai nebuvo tinkamiausias masalas. Perspektyvus vobleris – laukiu pavasario.
Skagit Designs
Su šios firmos gaminiais susipažinau 2004 m. pavasarį. Pavyko išbandyti du modelius, t.y. vieno modelio, bet dviejų modifikacijų, besiskiriančios panėrimų gyliu. Gaminio kokybė ir padengimas – pagirtini. Tarp kitko norėčiau pažymėti, kad japonų įmonės beveik visada gamina aukščiausios kokybės produkciją.
Shallow Trank/Medium Trank
Pažvelgus į juos mano vyresnis sūnus pasakė, kad jie panašūs į „mažąsias sardeles“.
Ilgis 36mm. Darbas primena vandens organizmą, o ne mailių. Aukšto dažnio ir nedidelės amplitudės darbas. Po pirmųjų poros šapalų ir trijų ešerių pagavimo, atsargiai atgal įdėjau dėžutėn. Susitikimas su lydeka nebuvo planuojamas, o ten kur gaudžiau, ji buvo dažnas svetys. Puikiai metasi.
Vienintelio ko nesupratau, kodėl firmos tinklapyje ir ant pakelio nurodyti skirtingi svoriai:tinklapyje – Shallow 2,6g, Medium 3g, o iš tikrųjų 2,5 ir 2,8g. atitinkamai. Kodėl toks neatitikimas – neaišku. Bet tai mus nelabai jaudina, nes pagal masalo svorį pasirenkame optimalius įrankius ir kelių dešimtųjų gramų skirtumas vargu ar ką kardinaliai pakeis.
Tackle House
Įdomi firma. Artimiausiu metu plaunuojua debiutuoti mūsų rinkoje, jei pavyks derybos su Rusijos partneriais. Kol kas visokius šios firmos vabalų ir lervučių imitacijas palikime ateities straipsniams. O apie įprastus verta parašyti, nors mano patyrimas gaudant jais, nėra didelis, ir apsiriboja tik vienu modeliu, imituojančiu mailių, gaudant panašioje upėje kaip Maskva.
Elfin Fish 40F
Nedidelis, minnow tipo vobleriukus, turintis išstorėjimą pilvo zonoje. Užsimeta nelabai. Sveria 1,8g. trumpais rūkčiojimai traukiant neblogai į jį reagavo ešeriukai. Galima pravesti ir paprastai, su pauzėmis. Vangus darbas. Daug kartų vijosi kuojos, bet pagauti nepavyko. Tai viskas. Gaudant srovėje (anot vieno pažystamo žvejo, netikėti priežasčių neturiu) savęs neparodė. Bet seklioje atbulinėje Okos tėkmėje, Veligožo raj. gaudė šapalus, sterkiukus ir ešerius. Visai nedidelius. Pagal voblerį ir žuvis, nors…
Jackall Bros
Ši firma gamina puikius voblerius. Pasirinkimas labai ir labai plautus, tai tenkina net ir pačius išrankiausius žvejus. Kokybė ir panašūs rimtos firmos atributai akivaizdūs. Kol kas turiu tik vieną, FT spalvinimo modelį. Žinau, kad šios firmos pasirodymas mūsų rinkoje 2005m. pavasarį.
Tyni Fry 38SP
Šiek tie skirtingų, nei klasikinės formos, minnow. Šiek tiek storesnis, jei sąlyginai galime pasakyti apie 35mm dydį. Tai, kad jis gaminamas suspender tipo mums tik į naudą. Galimas tiesiog tolygus pravedimas retais trūktelėjimais, ar be jų, iš pradžių buvo bandomas upės Maskva tipo telkiniuose, nes leidžia padaryti šiokias tokias išvadas apie masalą, ten besiveisianti žuvis labai išranki ir kaprizinga, todėl sužadinti jos apetitą sunkoka. Ir jeigu, su žvejo pagalba, masalas sugebėjo suvilioti žuvį keletą kartų, tai man yra kaip kriterijus vertinant apie voblerio galimybes. Svoris tik 1,5g. apie tolimus metimus galima tik pasvajoti, bet tokio dydžio ir svorio masalas, su mono valu, lekia patenkinamai.
Tiemco
Mūsų šalyje ši įmonė žinoma kaip kabliukų gamintoja, ypač tie kas mėgsta muselinę, ir patys gaminasi muses ar panašias imitacijas. Daugybė vabzdžius imituojančių voblerių, t.y. su liežuvėliu ar kitaip originaliai pagaminti. Apie juos taip pat sekančiame straipsnyje. Sustosime ties keliais modeliais, gerai pasirodžiusiais žūklėje.
Trick Trout Minnow 35SP
Aš jį priskirčiau tarpiniam modelių tipui, o ne grynam minnow. Ir nors jis išsiskiria vangiu ir plačios amplitudės darbu, bet kabliuką sugebėjau pritaikyti tik rudenį, gaudant Okoje, kai sukrė jau nebebuvo aktuali. Žuvis tiesiog stojo į ‚eilę“. Teko pastatyti trumpą pavadėlį, nes mažieji lydekiukai siautėjo pakrantės linijoje. Dėl pavadėlio vobleris įgavo lėtai skęstančiojo savybes, ir tai jokiu būdu netrukdė. Neskaitant 15 vnt smulkiu lydekiokų buvo pagauta trys šapalai, daugybė ešerių, porą starkiokų, ir galiausiai 250-300g salačiukas. Top‘inis pravedimas buvo chaninis trūkčiojimas su neilgomis 2-3 sekundžių pauzėmis. Vandens temperatūra tada buvo juntamai mažiau nei 10oC. Garbingas 2004m. sezono uždarymas! Svoris 2g, užsimeta silpnokai. Gaila, kad 2004m. gamyba baigta, bet nusipirkti dar galima.
Trick Trout Jointed Minnow 35S
Taip pat įdomus vobleris. Skęstantis sudurtinis. Svoris 2g. Vietoje trišakių – vienakiai kabliukai. Nelabai vykęs modelis. Mano nuomone gerokai blogesnis už prieš tai buvusį. Didesniam kibimų realizavimui siūlau pakeisti į dvišakius ar trišakius kabliukus. Pagal judesiu kiek primena Rapalos Jointed. Kas susidūrė- supras. Dirba plačia amplitude, bet vat dažnis – didesnis už rapalos. Sugauti nepavyko nieko, bet prie manęs V. Tarasov, nors ir sunkiai, bet pagavo keletą ešerių. Jei rinktis – vienareikšmiškai Trick Trout Minnow 35SP.
Štai mes ir apžvelgėme keletą Japonijos korporacijų ir firmų voblerius. Kurie geri, o kurie – ne, turbūt galima tik spręsti tik realiai išbandžius VISUS čia paminėtus masalus, arba atidžiai juos apžiūrėjus. Ar verta tai daryti? Gal būt ne. Juk visada galima apsiriboti keletu „darbinių“ modelių, kurie atneša gerų rezultatų. Ar verta prie to sustoti, kai kiekvienais metais atsiranda vis daugiau naujų įdomių masalų ir galimybių juos išbandyti žūklės sąlygomis, o ne rinkti kolekcijas? Rinktis jums, bet kad pereiti į aukštesnį lygmenį, jau nebeužtenka sukauptos patirties ir žinių. Ir tikrasis žvejas – tas kuris nesustoja ties pasiektais tikslais, jis pasirengęs žengti žingsnį į priekį – link naujų perspektyvų, ne tik gaudant žuvį, bet ir įsisavinant ir praplečiant įrankių ir technikos panaudojimo metodus šiuolaikinėje, dažnai sudėtingų sąlygų, žūklėje. Bet juk tuo žūklė ir įdomi…
A.Vjunov
„Sportinė žūklė“ Nr.06 – 2005m.“