Įsigaliojo naujos Mėgėjiškos žūklės taisyklės
Lietuvoje įsigaliojo naujos Mėgėjiškos žūklės taisyklės (paskelbtos liepos 14 d. „Valstybės žiniose“). Jos numato, kad mėgėjiška žūklė leidžiama visus metus beveik visuose vandens telkiniuose, išskyrus esančius valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose, taip pat žuvų susikaupimo vietas prie užtvankų, nustatytus Jūros bei Nemuno upių ir Kuršių marių ruožus, Krokų ir Kniaupo įlankas Kuršių mariose. Šios Taisyklės netaikomos privatiems tvenkiniams ir kūdroms, o kitiems privatiems vandens telkiniams taikomos tiek, kiek tai numato Žvejybos privačiuose vandens telkiniuose tvarkos aprašas.
Naujosios Taisyklės, pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktoriaus Laimučio Budrio, palyginti su iki šiol galiojusiomis, yra gerokai trumpesnės, paprastesnės ir liberalesnės. Jose neberasime upių, kuriose vienu ar kitu laikotarpiu draudžiama žvejoti tam tikrais žūklės įrankiais ar masalais, ilgų sąrašų. Daugeliu atvejų žvejui palikta teisė pačiam pasirinkti tokius įrankius ir masalus, kuriais tikimybė sugauti žuvis, kurias tuo metu draudžiama žvejoti, būtų mažiausia.
Atskirai nebeaprašomi ir žūklės įrankiai bei būdai. Todėl atitinkamai pasikeitė ir žūklės reglamentavimas – dažniau draudžiami masalai, o ne žūklės įrankiai. Kiršlių ir margųjų upėtakių nebegalima gaudyti naudojant sliekus ar kitus natūralios kilmės masalus. Siekiant išsaugoti ir pagausinti lydekų išteklius, nuo sausio 1 d. iki balandžio 20 d. visuose vidaus vandens telkiniuose, išskyrus Kuršių marias, draudžiama žvejoti masalui naudojant gyvą žuvelę.
Žvejai mėgėjai turėtų įsidėmėti terminus, kai draudžiama žvejoti Taisyklių nurodytas žuvis. Pavyzdžiui, pailgintas draudimo žvejoti sterkus laikas – jų negalima gaudyti nuo kovo 1 d. iki gegužės 20 d. Salačius, kaip ir kiršlius, draudžiama žvejoti nuo balandžio 1 d. iki gegužės 15 d., lydekas – nuo vasario 1 d. iki balandžio 20 d., marguosius upėtakius ir sykus– nuo spalio 1 d. iki gruodžio 31 d., otus – nuo gegužės 1 d. iki liepos 31 d., plačiažnyplius ir siauražnyplius vėžius – nuo spalio 15 d. iki liepos 15 d. Taisyklės draudžia gaudyti ir mažesnes nei nustatyto dydžio žuvis. Pavyzdžiui, menkė turi būti ne mažesnė kaip 35 cm, lynas – kaip 25 cm, lydeka – kaip 45 cm, plačiažnyplis ir siauražnyplis vėžys – kaip 10 cm.
Nustatytas ir platesnis valstybinių vandens telkinių, kuriuose leidžiama povandeninė žūklė, sąrašas. Į jį įrašyti Alaušo, Asvejos, Baltųjų Lakajų, Didžiulio, Drūkšių, Galuonų, Sartų, Siesarčio ir Vištyčio ežerai, Antalieptės HE tvenkinys ir Baltijos jūros priekrantė, išskyrus šių telkinių rekreacines zonas.
Pagal Taisyklių reikalavimus žvejodami žvejai mėgėjai privalo su savimi turėti nustatytos formos leidimą arba teisę nemokamai žvejoti patvirtinantį dokumentą ir juos pateikti, jeigu pareikalauja aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai, neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai ar kiti pareigūnai, kuriems suteikta teisė vykdyti aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę.
Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 36 60