Iš masažo istorijos pasaulyje ir Lietuvoje
| |

Iš masažo istorijos pasaulyje ir Lietuvoje

Masažo pradžia siekia gilią senovę. Išsamesnių žinių apie masažo taikymą senovėje yra išlikę iki mūsų laikų literatūriniuose šaltiniuose. Remiantis paskutinių dviejų dešimtmečių duomenimis, paaiškėjo, kad masažas senovės Kinijoje jau yra žinomas 2500 metų prieš mūsų erą. Seniausioje kiniečių knygoje – manu skripte, kuris yra datuojamas 2698 m. iki mūsų eros „Kong-FU” („Žmogaus menas”) ne tiktai smulkiai aprašyti masažo būdai, bet ir mėginimai atskleisti jų gydomąjį poveikį, kokiais atvejais geriau taikyti paviršutinį glostymą, kokiais – gilųjį, arba išspaudimą. Vėliau rašytame rankraštyje „Ne-czin” („Knyga apie vidinį žmogų”) nurodomos ligos, kurių metu reikia ne tik gydyti vaistais, bet galima ir masažuoti. VI a. pr. m. e. Kinijoje pirmą kartą pasaulyje buvo įsteigtas valstybinis institutas, kur studentams buvo dėstomas masažas kaip privaloma disciplina. Senovės Kinijoje daugelyje provincijų veikė gydymo-gimnastikos mokyklos, kur buvo ruošiami specialūs gydytojai taosse, praktikuojantys akupunktūras, masažą ir gydomąją gimnastiką. XVI a. Kinijoje buvo išleista 64 tomų enciklopedija, kurioje buvo smulkiai aprašyti visi masažavimo būdai, kurie yra taikomi iki šiol. Indijoje jau 1800 metais pr. m. e. medicininiuose traktatuose, kurie turi bendrą pavadinimą „Ajurvedos” („Gyvenimo pažinimas”) smulkiai aprašyti masažo būdai ir techniniai variantai, skirti atskiroms kūno dalims masažuoti.

Iš masažavimo aparatais istorijos
| |

Iš masažavimo aparatais istorijos

Jau gilioje senovėje masažuotojai, norėdami palengvinti savo darbą, tiksliau dozuoti masažo intensyvumą, pradėjo naudoti įvairius prietaisus. Vieni pirmųjų juos panaudojo senovės graikai ir romėnai. Jau Hipokratas taikė vibracinį masažą. Skausmų malšinimui jis naudodavo kamertoną. XVI a. Japonijoje ir Kinijoje buvo naudojamas masažas aparatais. Japonijoje masažui buvo taikomas kastuvėlio-grandiklio tipo įtaisas ilgomis rankenėlėmis. Jis buvo pagamintas iš lengvo medžio. Kitas prietaisas – tai 10-12 cm lanku išlenktas medžio gabalas, kurio galuose buvo ratukai bei specialios lazdelės su plaukų maišeliais. To paties amžiaus Kinijos rankraščiuose randame piešinių, kuriuose pavaizduotas masažas daužymu ir virpinimu. Šio masažo tikslas buvo pašalinti nuovargį. Įvairias vandens procedūras žmonės naudojo nuo seniausių laikų. Prausdamasis ar plaukiodamas vandenyje, suprasdamas tai ar nesuprasdamas, žmogus masažavosi. Vėliau žmogus pastebėjo, kad greta šilto ar karšto vandens procedūrų kūno braukymas, maigymas, sąnarių tempimas ir kiti pratimai malšina skausmą, gerina savijautą, gydo. Kaire demonstruojamos iškaltos akmenyje vonios-kušetės masažui ir pirties procedūroms, kuriomis naudojosi Egipto faraonai. Masažuojamasis buvo guldomas į pašildytą kušete, kurią pakaitom apliedavo šiltu, karštu ir šaltu vandeniu, o masažuotojas įvairiais būdais trindamas, maigydamas masažuodavo gulintįjį.

Masažo terapija – ypatingas lengvumo pojūtis
| |

Masažo terapija – ypatingas lengvumo pojūtis

Žmogui sugrįžti į savo vidinius namus iš tiesų reikia labai nedaug – tik labiau mylėti, įsiklausyti ir girdėti save. Masažo terapijos, kaip pirmosios gydomosios priemonės, poveikis žmogaus organizmui žinomas nuo senų laikų. Pirmieji aprašymai, kaip atliekamas masažas, aptikti dar senovės Indijoje. Išsamiai aprašyta masažo technika, gydomasis poveikis esant įvairiems negalavimams. Senovės Kinijoje, Egipte masažas padėjo gydant reumatines ligas, šalinant nuovargį, kovotojus rengiant mūšiui ar grįžus iš jo. Masažas buvo prieinamas visų sluoksnių atstovams. Diduomenė juo mėgavosi norėdama jutimiškai pasitenkinti, o paprasti žmonės – stiprybei ir jėgoms po sunkių darbų atgauti. Masažo terapijos procedūros buvo plačiai taikomos ir pirtyse – tokio malonumo retas atsisakydavo. Kūno procedūrų specialistas Mantas Totoro teigia, kad mūsų šalyje kinta požiūris į pačią masažo kultūrą. Greitas gyvenimo tempas, nuolatinė įtampa keičia mūsų gyvenimo įpročius. Kūnas alinamas ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Manualinės terapijos istorija byloja, kad įvairių šalių kultūrose masažas yra vienas pagrindinių sveiko gyvenimo būdo elementų. Lytėjimo reikšmė – svarbi mūsų fizinei, emocinei savijautai gerinti, o masažo technika vis tobulėja. Kiekvieno masažo poveikis yra skirtingas. Vienas tonizuoja, suteikia energijos, kitas – atpalaiduoja, gydo, gražina ir lygina odą. Todėl išmanyti masažo subtilybes, juolab kad kartais jis gali būti ir žalingas, reikėtų kiekvienam.

| |

Masažo istorija

Masažas yra labai seniai išbandyta priemonė, kuri gerina sveikatą, atstato darbingumą, fizines ir psichines žmogaus jėgas. Masažas atsirado gilioje senovėje ir formavosi kartu su kitais liaudies medicinos metodais. Jį mokėjo beveik visos tautos ir gentys. Išsamesnių žinių apie masažo taikymą senovėje yra išlikę iki mūsų laikų literatūriniuose šaltiniuose. Seniausioje kiniečių knygoje – manuskriptoje,kuri yra datuojama 2698 m. iki mūsų eros „Kong-FU“ („Žmogaus menas“) smulkiai aprašyti masažo būdai ir mėginama atskleisti jų gydomąjį poveikį. Veliau rašytame rankraštyje „Neczin“ („Knyga apie vidinį žmogų“) nurodomos ligos, kurių metu reikia ne tik gydyti vaistais, bet galima ir masažuoti. XVI a. Kinijoje buvo išleista 64 tomų enciklopedija, kurioje buvo smulkiai aprašyti visi masažavimo būdai, kurie taikomi yra iki šiol. VI a. prieš m.e. Kinijoje pirmą kartą pasaulyje buvo įsteigtas valstybinis institutas, kur studentams buvo dėstomas masažas, kaip privaloma disciplina. Daugelyje provincijų veikė gydymo-gimnastikos mokykla, kur buvo ruošiami specialūs gydytojai- taosse, praktikuojantis akupunktūras, masažą ir gydomąją gimnastiką. Indijoje jau 1800 metais pr. m.e. medicininiuose traktatuose, kurie turi bendrą pavadinimą „Ajurvedos“ („Gyvenimo pažinimas“) smulkiai aprašomi masažo būdai. Indijoje masažas buvo taikomas visais atvėjais: susirgus, įkandus gyvatei, nuvargus, po traumų. Nepaprastas susidomėjimas masažu Indijoje yra ir dabar.

Masažo rūšys
| |

Masažo rūšys

Švediškas masažas. Jį sukūrė Henrikas Linda XIX amžiaus pradžioje. Jis laikomas klasikine masažo rūšimi, nes tai yra daugelio sudėtingesnių masažo rūšių pagringas. Čia naudojami visi pagrindiniai masažavimo būdai (glostymas, gnaibymas, trynimas, vibravimas ir perkusija) veikiantys viršutinius raumenis ir skatina kraujo tekėjimą minkštaisiais audiniais. Aromaterapinis masažas yra švediškas masažas, kurio metu naudojami eteriniai aliejai, dėl kirių kvapo poveikio, ar dėl tiesioginio įtrynimo sustiprėja gydomasis, atpalaiduojamasis poveikis, pasiekiama emocinė ir hormoninė pusiausvyra. Giluminių audinių masažas apima švedišką masažą, specivinėse probleminėse zonose siekiant pašalinti chronišką arba ūmų mėšlungį, skausmą. Tai didesne jėga atliekamas švediškas masažas. Toks gilus raumenų ir raiščių veikimas atlaisvina toksinus ir pagerina kraujotaką, aprūpinimą deguonimi. Merketo masažas panašus į giluminį masažą, tačiau čia naudojama daug papildomų technikų įtampai mažinti, toksinams šalinti, energijos pusiausvyrai sugrąžinti bei maitinamųjų medžiagų ir deguonies patekimui į specifines zonas palengvinti. Ši masažo rūšis jungia kontaktinio ir energetinio masažo elementus. Hidroterapijos masažas – tai masažavimas vandeniu. Pagrindinis jo tikslas yra relaksacija, kūno tonuso pakėlimas, virškinimo, kraujotakos, imuninės sistemos skatinimas, skausmo mažinimas.

Masažo stebuklą patirkite ir namuose
| |

Masažo stebuklą patirkite ir namuose

Senovės kinų išmintis byloja: norint nesirgti ir kuo ilgiau išlikti jaunam, energingam ir gražiam, reikia 365 masažų per metus. Daugoka? O gal tai tiesa?.. Juk šiandien viena maloniausių ir veiksmingiausių grožio ir geros savijautos procedūrų, ko gero, yra masažas. O jei neturite laiko ir galimybių dažnai lankytis pas specialistą, pabandykite masažu pasilepinti namų sąlygomis. Manoma, kad žodis „masažas“ kilo iš prancūziško veiksmažodžio masser, kuris reiškia trinti, kitomis kalbomis – liesti, čiupinėti, prilipti prie pirštų, spausti rankomis, apčiuopti, čiuopti, čiupinėti. Taigi daugeliu kalbų žodis „masažas“ skamba labai panašiai ir turi analogišką reikšmę, bet… kiekviena tauta saugo savą masažo istoriją ir savas tradicijas. Ką gali masažas? Pasirodo, labai daug. Stipriam žmogui jis pailgina gyvenimą, o silpnam padeda įveikti ligas, stiprina organizmą. Suteikia kūnui energijos, slopina skausmą, padeda gražinti kūno formas, šalina poodinį riebalų sluoksnį, suteikia raumenims elastingumo, o odai stangrumo, gerina raumenų tonusą, sąnarių judrumą, atpalaiduoja įsitempusius raumenis. Akivaizdu, kad masažo poveikis – kompleksinis, ši procedūra itin veiksmingai šalina ankstyvos senatvės požymius, padeda greitai atsigauti po patirto streso, pakelia nuotaiką, užkerta kelią ligoms, atsirandančioms dėl nuolatinės nervinės įtampos. Anot kosmetikės Astos Koncevičienės, masažuoti pačiai save ir vien tik rankomis gana sunku.

Masažas ir jo paskirtis
| |

Masažas ir jo paskirtis

Šiuolaikiniame pavidale šis žodis atėjo į rusų kalbą iš Prancūzijos ir kilo iš prancūziško veiksmažodžio “masser” – trinti, o prancūziškas veiksmažodis atėjo iš arabų kalbos, arabiškai “la mass” – liesti, čiupinėti. Lotynų kalboje “massa” – prilipti prie pirštų, o graikiškame “masso” – spausti rankomis. Senovės žydų kalboje “maschesh” apčiuopti, o sanskrite “makh” – čiupinėti. Europoje, Azijoje, Amerikoje, Afrikoje, Australijoje ir visose salose, kur buvo įžengusi žmogaus koja, masažas žinomas nuo neatmenamų laikų ir kiekvienoje tautoje egzistuoja savo masažo istorija ir savos tradicijos. Galingos pramonės ir technikos amžiuje, spartėjant mūsų gyvenimo ritmui, daugėja ligų, kurių didumą lemia įtampa. Todėl vėl prisimenami tradiciniai būdai ir įsitikinama, kad jie veiksmingi. Šie būdai vertinami vis labiau ir labiau, jie papildo šiuolaikinę moderniąją mediciną. Žmonėms jau nuo pirmykščio būvio laikų giliai įaugęs poreikis lytėti ir būti liečiamiems. Mes nevalingai triname sopamą vietą, glostome vienas kitą, norėdami nuraminti. Daugeliu atvejų jį pakeičia masažas. Masažo metu atsiranda ryšys tarp duodančiojo ir imančiojo, hipnotizuojamas judesių ritmas ir atsipalaidavimas suteikia ramybę tiek vienam, tiek kitam. Šiandien daugelis įsitikina, kad kartais pašalinti negalią galima, atgaivinant savo natūralų gyvybingumą, glūdintį mumyse. Trokšdami sveikatos mes tikrai galime padėti sau ir kitiems.

Tradicinis tajų masažas. Masažai
| |

Tradicinis tajų masažas. Masažai

Tailandietiškas masažas vadinamas Nuad Phaen Boran – išvertus iš tajų kalbos „senovinis masažas“. Nuad Phaen Boran kilo iš karališkųjų rūmų, senovėje jis buvo prieinamas tik karališkajai šeimai ir dvariškiams. Vėliau šis masažas buvo naudojamas Tailando vienuolynuose kaip gydymo metodas, padedantis subalansuoti kūną, protą ir emocijas. Vienuoliai patys vienuolynų soduose augindavo gydomąsias žoleles masažui. Pirmasis šio masažo technikos su gydomosiomis žolelėmis aprašymas randamas iškaltas ant žymaus Bankoko vienuolyno Wat Po sienų. Dabartinis Tailando karalius atgaivino senas masažo tradicijas ir padarė jį prieinamą visiems. Tajų masažas plačiai paplito ir yra garsus visame pasaulyje. Šis masažas apima įvairius metodus: ir galūnių tempimą bei lenkimą, ir kūno energetinių linijų ir taškų spaudimą, masažuojant naudojami įvairūs žolelių mišiniai ir aromatiniai aliejai. Senovinis tajų masažas Nuad Phaen Boran. Šis masažas – tai tarsi pasyvi treniruotė, kurią už Jus atlieka meistras. Senovinis tajų masažas dar vadinamas „jogos masažu“. Jis atliekamas apsirengus patogiais drabužiais, aliejus nenaudojamas. Meistras masažuodamas ne tik rankomis, bet ir alkūnėmis, keliais ir pėdomis ritmiškai tempia, suka ir mankština Jūsų kūną, spaudžia energetinius taškus ir linijas. Seanso metu atkuriama visų kūno sistemų pusiausvyra ir harmonija, pagerėja kūno lankstumas ir kraujo apytaka. Šis unikalus masažas maloniai atpalaiduoja ir suteikia energijos, didina organizmo tonusą.

Masažas namuose
| |

Masažas namuose

Masažas atpalaiduoja raumenis ir suteikia energijos. Bet ne visi žino, kad visai nebūtina laukti kito paskirto masažo procedūros laiko arba kol iš darbo grįš jūsų antroji pusė. Jūs galite greitai ir paprastai patys imtis darbo ir bet kada pasidaryti masažą. Jūs galite masažuoti skaudamas ar įtemptas kūno dalis, kad pagerintumėte kraujo apytaką ir paspartintumėte gijimo procesą. Jei jūsų sveikata gera, masažas padės išvengti įsitempimo. Masažą atlikite rankomis, masažo juosta ar kitomis paprastomis priemonėmis. Kūno aliejus ar losjonas sustiprins masažo poveikį. Pirmiausia nuspręskite, koks masažo tikslas. Lėti, atsargūs glostantys judesiai ramina ir mažina patinimą. Greiti, aktyvūs judesiai stimuliuoja organizmą ir suteikia energijos. Namų apyvokos reikmenys – puikios pagalbinės masažo priemonės. Pavyzdžiui, į medžiaginį maišelį įberti pusę kilogramo neapdorotų ryžių ir lėtai braukite juo galvos odą ir veidą. Malonaus atsipalaidavimo pojūtį suteiks su ryžiais sumaišytos sausos levandos. Masažas teniso kamuliukais atpalaiduos įsitempusius kaklo raumenis. Du teniso kamuoliukus įdėkite į kojinę ir suriškite mazgą kojinės gale bei per vidurį tarp abiejų kamuoliukų. Atsigulkite ir padėkite kojinę po kaklu. Laikydami už kojinės galų traukite ją pirmyn ir atgal. Kojinė su teniso kamuoliukais tinka ir nugaros masažui. Svarbu, kad tarp kamuoliukų užtektų vietos stuburui, kad jo nemasažuotų. Ypač įsitempusias vietas, masažuodami labiau paspauskite.

Masažai
| |

Masažai

Masažo istorija siekia amžių glūdumas. Praėjo tūkstantmečiai nuo pirmykščio žmogaus bandymo sumažinti skausmą patrinant sumuštą vietą iki šiuolaikinių masažo mokyklų atsiradimo. Šiandien viena žinomiausių Europoje ir Amerikoje masažo mokyklų INMASTER – manualinės terapijos institutas Barselonoje (Ispanija). Šią mokyklą įkūręs Enrike Kastells Garsija siūlo netradicines masažo schemas, kurios pakeičia visą supratimą apie masažo procedūrą. Chiromasažas – tai įvairių efektyvių europietiškų bei rytietiškų masažo sistemų, amerikietiškos chiro praktikos ir kineziologijos sintezė. Raumenų nuovargio problemos, toksinų šalinimas, raumenų sąstingis ir atonija (suglebimas), patinimai (pabrinkimai), nelankstumas, osteochondrozė, artritas, artrozė ir, aišku, celiulitas, antsvoris – tai dar ne visas problemų sąrašas, kurios, pritaikius unikalią metodiką, per palyginti trumpą laiką visiškai išsprendžiamos. Chiromasažas skirtas giluminiam raumenų atpalaidavimui. Padeda panaikinti veido bei kūno raumenų įtampą, užkirsti kelią naujų raukšlių susidarymui bei sumažinti esančias raukšles, atkurti veido kontūrą, panaudojant naujus masažo būdus ir juos derinant tarpusavyje, taip pat padeda klientui atsikratyti neigiamų emocijų. Priešraukšlinis veido chiromasažas skirtas darbui su mimikos ir senatvės raukšlėmis, veido ovalui atkurti. Standinamosios schemos duoda puikių rezultatų: užkerta kelią raumenų atrofijai, odos suglebimui, išties atjaunina visus veido ir kaklo audinius.