| |

„Sandros” virusas skirtas ir slaptažodžiams vogti

Programišių išplatintas klastingas virusas „sandra.scr” pastarąsias kelias dienas buvo sutrikdęs tūkstančių šalies kompiuterių darbą. Specialistų teigimu, pats virusas galėjo būti sukurtas užsienyje, o specialiai mūsų šaliai jį pritaikė lietuviai. Ir pritaikė labai sumaniai, rašoma „Lietuvos ryte”. Lietuvoje tarp internetinių pokalbių programos „Skype” vartotojų paskleistu vienu kompiuteriniu virusu buvo mėginama pasiekti iškart trijų tikslų – pavogti banko slaptažodžius, padidinti savo tinklalapių lankomumą ir išvesti iš rikiuotės populiarias interneto svetaines. Spėjama, kad šiai viruso atakai buvo rengiamasi iš anksto, o ją surengė grupė kompiuterių įsilaužėlių, siekiančių finansinės naudos. Jie panaudojo vadinamąjį socialinės inžinerijos principą. „Skype” vartotojams buvo siunčiama žinutė, siūlanti pasižiūrėti Sandros nuotrauką. Paspaudus nuorodą, į kompiuterį atsiunčiama byla „sandra.scr”. Aktyvavus šią bylą (paspaudus „Run”), atidaromas paveikslėlis, o kompiuteris apkrečiamas virusu. Siūlymas „Skype” vartotojams pažiūrėti Sandros nuotraukas buvo gerai užmaskuota išpuolio pradžia. Vakar Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) specialistai nustatė, kad virusas buvo skirtas ir šnipinėjimui. Pasak RRT tinklų ir informacijos saugumo skyriaus vedėjo Ryčio Rainio, virusas kėlė didžiulį pavojų, kad iš kompiuterių vartotojų bus pavogti ir prisijungimo prie internetinės bankininkystės sistemos slaptažodžiai.

| |

PandaLabs įspėja apie „SafetyBar“, naują „adware“ programą, kuri apgaudinėja vartotojus

Panda Software įspėja apie naują adware programą, vadinamą ProtectionBar, kuri stengiasi apgauti vartotojus, instaliuodama tariamas apsaugos programas į jų kompiuterius. Šios programos informuoja vartotojus, kad jų kompiuteris yra apkrėstas grėsmių, kurios realiai net neegzistuoja. Tada jos grasina ir įtikinėja vartotojus nusipirkti licencijas tariamai aptiktų grėsmių pašalinimui. Šios sistemos tikslas yra uždirbti pinigus minėtų programų kūrėjams, kurie atitinkamai pasidalins pelną su ProtectionBar kūrėjais. Tokia pinigų uždirbimo sistema nėra nauja. Tariamų antispyware programų jau buvo aptikta ir praeityje. Galima paminėti RazeSpyware ar SpySheriff, maloniai siūlančias išvalyti vartotojų kompiuterius nuo spyware, kurie realiai net neegzistuoja arba buvo instaliuoti pačios programos be paklausimo. Neabejojant galima teigti, kad visos šios taikomosios programos priklausė tam pačiam kūrėjui. Pasak Luis Corrons, PandaLabs direktoriaus, ”didžiausia rizika naudojantis internetu yra galimybė būti apgautiems įvairių programų, kurios stengiasi įtikinti vartotojus, kad nori jiems padėti arba net gąsdina rimtomis pasekmėmis kompiuteriui, jei vartotojas nenusipirks tariamų apsaugos sprendimų.

Saugumas internete
| |

Saugumas internete

Virusai tai nuodai. Tokia tikroji šio žodžio lotyniškoji kilmė. Užtenka pagalvoti apie pasėkmes, kurias virusas sukelia kompiuteryje, ir tuomet visiškai sutiksite, kad tai pats tinkamiausias pavadinimas. Kas yra kompiuteriniai virusai? Blogiau negu gripas… Jie vadinami virusais dėl savo panašumo į biologinius virusus, ypač pagal paplitimą organizmuose, į kuriuos jie patenka. Kompiuteriniai virusai yra programos. Dažniausiai jos yra paslėptos kitose programose, elektroniniuose laiškuose, internetiniuose puslapiuose ir pan. Virusais užsikrečiama automatiškai, nes šie save nukopijuoja į kitas programas ir jas užkrečia. Dėl tokios dauginimosi sąvybės jie labai greitai plinta ir trukdo užkrėstam kompiuteriui įprastai funkcionuoti. Virusai nėra vieniši, jie turi artimų giminaičių, kurie ne mažiau, ir dažnai net daugiau kenkia. Tai kirminai, trojanai ir paslėptieji trojanai. Tiesa, jie visi vadinami virusais, tačiau jų padaroma žala bei naudojama technologija labai skirtinga. Be to, dauguma šiandieninių virusų naudojasi kelių virusų technologijų kombinacija ir todėl žala dar daugiau padidėja. Jie vadinami suderintomis grėsmėmis.

2005 vasario-kovo virusų aktyvumo apžvalga
| |

2005 vasario-kovo virusų aktyvumo apžvalga

Neakivaizdus priešinimasis penkių “šeimų” pašto virusams ( Bagle, Netsky. Mydoom, Zafi, Lovgate ) tęsiasi jau keletą mėnesių. 2005 metų kovo mėnesį vėl pasikeitė sudėtis lyderiaujančio trejetuko – šį kartą lyderio pozicija atiteko Netsky, su pačiu skvarbiausiu 2004 metų virusu – Netsky.q. Netikėtai į ginčus įsitraukė atstovas naujo, bet labai aktyviai plintančios virusų “šeimos” Mytob atstovas. Mytob.c variantas, užtiktas kovo 1, jau atsidūrė ketvirtoje vietoje ir pagal paskutinių mėnesio dienų statistiką, jis labai sparčiai plečiasi. Faktiškai jis pasirodo esąs lyderis, bent jau pastaruoju metu. Jo fone kolkas ne itin pastebimi kiti šios “šeimos” virusai. Mytob’o analizė rodo, kad jo kūrime buvo panaudotas pradinis kodas kito žinomo viruso – Mydoom.a, ir ir jam buvo pridėta funkcija, įgalinanti viruso plėtimąsi tinklais su LSASS ( analogiškas virusui Sasser ) augimo pagalba. Tokiu būdu, šis hibridas išnaudoja du dauginimosi būdus, kas ir daro jį kenkėju.

Naujas mobilusis virusas blokuoja skambučius
| |

Naujas mobilusis virusas blokuoja skambučius

Antivirusinė kompanija Sim Works pranešė, kad aptiktas naujas mobiliųjų telefonų virusas Symbian platformoje. Šis virusas atima mobiliųjų telefonų galimybę skambinti. Viruso atsiradimą specialistai vertina kaip labai reikšmingą įvykį, juk ankščiau atsiradę virusai, įskaitant ir trojaną Skulls, buvo mažiau pavojingesni. Virusas, labai nemaloniu pavadinimu Gavno.a (vien jau tai gali sukelti mintis apie galimą jo tėvynę) išsikeroja rinkmenos patch.sis pagalba. Turėdama pakankamai rimtas galimybes, ši rinkmena užima tiktai 2 Kb, tai reiškia, kad šis naikinantis virusas yra pats mažiausias Symbian – trojanas. Kaip kalba Slim Works valdytojas, Aronas Deividsonas, nauja kenksminga programa blokuoja telefono darbą, naudodamasis deformuota rinkmena pažeidžia vidinių procesų Simbian darbą.

Nauji virusai prisidengę “kepinto viščiuko su bikiniu” vardu
| |

Nauji virusai prisidengę “kepinto viščiuko su bikiniu” vardu

PandalLabs laboratorija užfiksavo kenksmingų kodų Bropia.E ir Gaotbot.CTX atsiradimą, kurie plinta visi kartu. Bropia. E išsisiunčia, naudodami programą, kai greitai pasikeičiama pranešimais MSN Messenger, išsisiunčia apsimesdamas rinkmena, kuri įvardijama kaip keptas viščiukas su bikiniu, vardas yra besikeičiantis, jis renkamas iš didžiulio variantų sąrašo, išplatinto .pif arba .scr. Kai kurie šio failo pavadinimų pavyzdžiai: bedroom_thongs.pif, LMAO.pif ir LOL.scr. Jeigu vartotojas paleidžia elektroninį paštą, ekrane pamato atvaizdą. Tačiau atvaizdas – viso labo priedanga, kuri slepia tikruosius veiksmus, kuriuos atlieka virusas. Klaidingas kodas išsisiunčia po visus kontaktinius MSN Messenger ir sukuria kompiuteryje skirtingus failus, įskaitant failą pavadinimu winhost.exe, kuris realiai turi virusą Gaotbot.CTX.

Savaitinis pranešimas apie virusus
| |

Savaitinis pranešimas apie virusus

Pateiktame pranešime peržvelgiami trys virusai “kirmėlės”: Bropia.A, Mydoom.AE ir Globot.batch failas. Bropia.A plinta per MNS Messenger. Jis įgyvendina tai, įjungus paiešką priedų klasės’ IMWindowClass’, ir jeigu jį randa, išsiunčia (išplatina) save su vienu iš vardų: Drunk_lol.pif, Webcam_ 004.pif, sexy_bedroom.pif, naked_party.pif ir love_me.pif. Kai pasileidžia Bropia.A jis ieško % systemidir % failų su kitais pavadinimais: adaware.exe, VB6.EXE, lexplore.exe ir Win32.exe. Jeigu jie neegzistuoja, jis sukuria failą, išlaikantį savyje kopiją Gaotbot versijos. Bropia.A generuoja kai kuriuos tuščius failus kelyje % sistemidir % ir atidaro juos, kad išvengtų procesų taskmgr. exe ir cmd. exe paleidimo. Taip pat Bropia.A atjungia klavišų CTRL+ ALT + Del kombinaciją ir gali išjungti pelės dešiniojo mygtuko veikimą.

Virusų skaičius sparčiai didėja
| |

Virusų skaičius sparčiai didėja

Šiais metais Pietų Korėjoje buvo užregistruota daugiau nei 4000 naujų virusų. Pati garsiausia ir galingiausia Korėjoje yra kompanija AhnLab, kuri tiria antivirusinį PO, ši kompanija pateikė visus 1988 – 2004 metų duomenis. Metų bėgyje kompiuterinių virusų skaičius pasiekė didelį skaičių – 4406, o 1988 – 2003 metų bėgyje užfiksuotas skaičius 3389. Kyla klausimas – tai kas bus 2005 metais? Tai sunku įsivaizduoti. “2004 įsimins mums, kaip patys sunkiausi metai, kuomet kibererdvė grimzdo į grėsmingus programuotojų – hakerių kodus”, pasakė Čiu Ki – chium (Cho Ki – heum), kompanijos AhnLab vadovas. Šios kompanijos istorija siekia 1988 metus, tuomet, kaip prisimena Čiu Ki – chiumas, su kiekvienais metais virusų skaičius padvigubėjo iki 1994 metų.

Naujasis Assiral kirmėliukas dangstosi tyros meilės laiškais
| |

Naujasis Assiral kirmėliukas dangstosi tyros meilės laiškais

Šį metodą dar prieš penkis metus naudojo VBS/Lovelet kirminas (taip pat žinomas I_love_you arba The Love Bug pavadinimais). W32/Assiral-A kirminas, kaip ir jo pirmtakas, plinta el. paštu. Laiško temoje yra frazė Re: LOV YA! [„Myliu Tave“], laiško tekste – „Kindly read and reply to my LOVE LETTER in the attachments :-)“ Prie laiško prisegtas priedas pavadintas LOVE_LETTER.TXT.exe, taigi, standartiškai įdiegtų Windows sistemų vartotojai vietoj Exe mato Txt failiuką. Per žioplumą paleidus virusą, kirminėlis bando save perkelti ir į kitus kompiuterius bei atverti Geocities serveryje esančios svetainės puslapį. Lyg to dar būtų maža, užkrėstame kompiuteryje paliekamas failas su tekstiniu pranešimu, prasidedančiu žodžiais: Greetz from LARISSA.B!

| |

RRT informuoja apie priemones, skirtas išvengti vasario 3 d. internetinio viruso keliamo pavojaus

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), atsižvelgdama į šiomis dienomis visuomenėje ir spaudoje pasirodžiusius pranešimus, kad vasario 3 d. vartotojų kompiuteriai bus puolami internetinio viruso BlackWorm (dar kitaip vadinamo Blackmal, Tearec.A, Nyxem, Kama Sutra bei kitais vardais), teikia paaiškinimus ir konkrečius sprendimus, kaip išvengti galimo pavojaus. RRT informuoja, kad šis virusas yra aukšto pavojingumo lygio, tačiau nėra taip sparčiai plintantis, kaip praneša įvairūs informacijos šaltiniai. Internetinis kirminas (kompiuterinio viruso atmaina) BlackWorm buvo sukurtas 2006 m. sausio 16 d. ir išplito po vartotojų kompiuterius, kaip elektroninio pašto laiškų priedai, suintriguojantys laiško gavėją erotiniu žinutės turiniu. Atidarytas priedas apkrečia kompiuterius virusu, kuris yra užprogramuotas aktyvuotis kiekvieno mėnesio 3 dieną (praėjus apytikriai 30 minučių po kompiuterio įjungimo). Tai reiškia, kad pirmą kartą jis suaktyvės š. m. vasario 3 dieną. Šią dieną virusas gali sugadinti Word, Excel, Access, PowerPoint ir kitų bylų (t.y. bylų su plėtiniais .DMP, .DOC, .MDB, .MDE, .PDF, .PPS, .PPT, .PSD, .RAR, .XLS ir .ZIP) turinius, paversdamas juos nenaudingais. Be to, veikdamas virusas gali sustabdyti ir ištrinti kai kurias antivirusines bei bylų apsikeitimo (angl. peer to peer) programas, stebėti duomenų srautą tinkle ir bandyti perimti prisijungimo prie elektroninio pašto tarnybinės stoties slaptažodžius, kad išsisiuntinėtų savo kopijas.