Šiuo metu susidariusi situacija JAV rinkoje yra kreditų krizės padariniai, tačiau, kodėl ji įvyko, kas ją paskatino įvykti? Į šį klausimą atsakyti reikia pradėti ieškoti šaknų į 1995 metus. Šiais metais prasidėjo internetinių bendrovių pirkimo manija (vadinamas dot com boom), buvo įkurtos naujos interneto bendrovės, kurios ketino greitai monopolizuoti rinką, investuotojai buvo apimti optimizmo apie ateities revoliucija – internetines bendroves, manė, kad tai bus tokia pati revoliucija kaip elektros lemputės, mašinos ar kompiuterio išradimas ar kitų panašių “didžiujų” išradimų.

Tuo metu JAV rinkoje buvo mažos palūkanų normos, o tai skatino imti paskolas, to pasekoje visi ėmė paskolas ir bandė investuoti į ateitį -> internetines bendroves. Akcijų kainos kilo kiekvieną dieną, o tai labiausiai atsispindėjo NASDAQ (JAV elektronikos, naujų technologijų įmonių indeksas).

Visiems buvo gerai, visi jautėsi saugus dėl ateities, tačiau nuo 1999 m. iki 2000 m. pradžios FED didino bazinę palūkanų normą net 6 kartus, to pasekoje staigus ekonomikos augimas staigiai pradėjo letėti ir pasiekęs piką 2000 m. kovo 10 d. prasidėjo staigus akcijų išpardavinėjimas. Pradėjo kristi akcijų kainos investuotojai pradėjo trauktis iš šio rinkos segmento, nes jautė nelikvidumo buvimą ateityje, ko pasekoje įvyko vadinamojo burbulo sprogimas. JAV įsivyravo nepasitikėjimas ateities perspektyvomis, buvo pradėti masiniai darbuotojų atleidimai, patiriami didžiuliai nuostoliai, dar neužilgo įvykę teroristų išpuoliai (2001 m. 09 mėn. 11 d.), dar labiau nusmukdė vartotojų pasitikėjimo indeksą.

JAV valdžia ėmėsi aktyvios fiskalinės politikos: mažino mokesčius, gražino permokas, suteikė parama Niujorkui atstatyti, aviacijos pramonei, karui su terorizmu. FED vykdė aktyvią monetarine politiką per 2001 metus net 11 kartų mažino bazinę palūkanų normą, nuo 6,5% iki 1,75%, FED 2002 ir 2003 metais dar kartą mažino bazinę palūkanų normą. Į šiuos priimtus sprendimus staigiai sureagavo rinka ir iki 2004 m. JAV pilnai išbrido iš krizės padarinių.

Dot-com bumas nuo 2000 m. iki 2002 m. padaryta žala vertinama 5 trilijonais JAV dolerių. Kadangi FED sumažino palūkanų norma iki žemumų, žmonės pradėjo toliau skolintis, bankai ėmė išdavinėti paskolas visiems net ir žemas pajamas gaunantiems asmenims. Ypač didžiulė išduotų paskolų dalis keliavo į nekilnojamo turto sektorių (JAV net 25% BVP poveikio daro statybų sektorius), sparčiai didėjo bankų pelnai, bankai toliau išduodavo dar daugiau paskolų. 

Tačiau FED pamatęs jog ekonomika atsigavo ir kad bankai ir kitos kredito įstaigos pradėjo dalinti paskolas į visiems ėmėsi veiksmų ir po truputi kėlė bazinę palūkanų norma stengdamasi mažinti tokį neapdairų vartojimo augimą. Taip palūkanų normos kilo iki 2007 metų, padidėjusioms palūkanoms dalis gyventojų nebepajėgė gražinti išduotų paskolų, blogėjo situacija bendram paskolų portfeliui, o jau 2007 metų pabaigoje FED įvertinęs esamą situaciją šalyje pradėjo mažinti palūkanų normą. Toliau jau žinote, kas sekė.

Views All Time
Views All Time
2524
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!