Kasdien girdime žinias apie tarptautinių bankų bankrotus, dolerio kurso kritimą ir nestabilias naftos kainas. Ką tai reiškia meno rinkai? Pateiksiu vieno bankrutavusio investicinio banko pavyzdį. Prieš pora savaičių buvo paskelbta apie 158 metus gyvavusio didžiausio JAV investicinio banko Lehman Brothers bankrotą. Kuo tai įdomu meno pasauliui? Yra keletas priežasčių.

Pirmoji – Lehman Brothers buvo vienas didžiausių meno projektų mecenatų pasaulyje. 2007 m. šis bankas išleido 39 mln. JAV dolerių paremti menui.  Į jo remiamų muziejų sąrašą įeina ne tik MoMA ir kiti Niujorko didieji meno muziejai,  bet ir Luvras, Tate Modern, Tate Britain, Victoria & Albert bei Tokijo Mori meno muziejus. Žinoma, nepaisant Lehman Brothers bankroto, šie muziejai ir toliau sėkmingai gyvuos, bet net ir meno gigantams tenka šiek tiek susiveržti diržus.

Antra priežastis – Lehman Brothers 3500 meno kūrinių kolekcija, kurią sudaro tokių autorių kaip Takashi Murakami, Andreas Gursky, Jasper John kūriniai. Kolekcija buvo eksponuojama visame pasaulyje įsikūrusiuose banko filialuose. Pati kolekcija priklauso Lehman Brothers turto valdymo įmonei, kuri vis dar pelningai dirba, bet dėl didelių įmonių grupės skolų turi būti parduota. Galime tik spėti, koks kolekcijos likimas: ar ji bus parduoda kartu su įmone ar meno aukcione prieš tai. Didieji aukcionai jau turi patirties parduodant įmonių meno kolekcijas: Sotheby‘s pardavinėjo dalį IBM meno kolekcijos, Christie‘s pardavė bankrutavusios Refco Inc meno kolekciją. Šiuo metu Lehman Brothers meno kolekcija susidomėjimą išreiškė finansinė konsultantė Neuberger Berman, Abramovičiaus draugė Daria Žukova bei Deimienas Hirstas (kokios meno naujienos be šios pavardės).

Galiausiai, pats Lehman Brothers vadovas Dick Fuld yra aistringas meno kolekcionierius. Fulds šeimos kolekciją sudaro apie 900 meno kūrinių. Didžioji kolekcijos dalis yra  garsių menininkų piešiniai ant popieriaus. Fuld šeima įeina į TOP 200 pasaulio meno kolekcionierių sąrašą. Prieš keletą dienų Lehman Brothers vadovo žmona Kathleen Fuld (ji yra MoMA valdybos narė) paskelbė, jog lapkričio mėn. 12 d.  Christie‘s aukcione parduos 16 itin retų abstraktaus ekspresionizmo piešinių. Prabangų piešinių rinkinį sudaro William de Kooning, Barnett Newman, Arshile Gorky ir Agnes Martins darbai. Bendra kūrinių vertė turėtų siekti apie 20 mln. JAV dolerių. Katheleen Fuld teigimu, piešinių pardavimas nesusijęs su finansinėmis problemomis, gauti pinigai bus naudojami meno kolekcijos papildymui gyvų menininkų darbais.

Kaip matome, net  ir milžiniški bankrotai neleidžia užmiršti aistros menui, o pasaulinė finansinė krizė ne tik priverčia susiveržti diržus meno institucijas,  bet meno rinkai suteikia daugiau dinamiškumo ir kūrinių persiskirstymo visame pasaulyje.

Views All Time
Views All Time
2241
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!