Asmenybės tipai (I dalis)

Asmenybės tipai (I dalis)

Siūlome paskaityti trijų dalių straipsnių ciklą apie asmenybės tipus. Šiandien – I dalis. Šis specialus straipsnių ciklas buvo rengiamas kartu su leidykla “Vaga”, kuri yra išleidusi vieną geriausių knygų apie asmenybės tipus –

“Skirtingos dovanos: asmenybės tipai”.

Visi žinome, jog kiekvienas žmogus tam tikrais aspektais yra savitas ir įdomus. Kiekvienas turime kažką unikalaus ir visiškai nesvarbu ar tai charakterio savybė, ar išvaizdos dalis. Tai gali priklausyti nuo daugelio dalykų, tačiau pagrindinis jų – asmenybės tipai.

Straipsniai 1 reklama

Taip jau susiklostė, jog kiekvienas iš gyvenimo gavome skirtingas dovanas. Žinoma, ne visi tai suprantame. Niekas nesistengia gilintis į savo klaidas ar atsižvelgti į kitų poreikius, kiekvienas gyvename sau, o juk mūsų tiek daug, ir nė vieno vienodo…

Nesenai perskaičiau Isabel Briggs Myers knygą, kurioje pristatomi visi asmenybės tipai bei pateikiama daugybė atsakymų į dažnam iš mūsų kylančius klausimus. Tad norėčiau pasidalinti pagrindinėmis knygos mintimis.

Rašytoja remiasi garsaus šveicarų psichologo Carlo Gustavo Jungo mintimis, kurios padeda atrasti sprendimus susidūrus su įvairiomis problemomis. Skaitydama knygą sugebėjau geriau pažinti savo vidinį pasaulį, supratau, kuriam asmenybės tipui priklausau ir kodėl kartais kyla problemų bendraujant.

Intravertas ar ekstravertas?

Pirmiausia, norint geriau pažinti save bei aplinkinius, turime suprasti, koks mūsų pačių požiūris į gyvenimą – ekstravertiškas (išorinis) ar introvertiškas (vidinis). Kaip taip sužinoti? Visai paprasta.

Jei esate tylūs, santūrūs, lėti, nesuvaržyti, linkę rūpintis tik savais reikalais, ištikimi savo vidiniams principams, jums būdingas nuoseklumas, santūrumas, smalsumas, esate rimti, aistringi bei kruopštūs, jūs – intravertas. O štai ekstravertai priešingai – pasižymi didesniu atvirumu, juos lengviau suprasti, jie iškalbingesni, nesiskundžia bendravimo įgūdžiais bei draugiškumu, yra atviri, paviršutiniški, atsipalaidavę ir pasitikintys savimi.

Tai visiškai priešingi požiūriai, dėl kurių neretai iškyla sunkumų ne tik bendravime su kitais žmonėmis, bet ir mokykloje, darbe ar namuose. Šiuos pasiskirstymus įtakoja daug veiksnių, tačiau manoma, jog ekstravertiškas ar introvertiškas požiūris į gyvenimą yra įgimtas.

Suvokimo ir sprendimų priėmimo būdų derinai

Kitas ne mažiau svarbus veiksnys – mūsų suvokimo ir sprendimų priėmimo būdai, kurių galima išskirti keturis:

PM – pojūčiai ir mąstymas. Šio tipo asmenybės negali pasigirti plačia vaizduote. Sprendimus priiminėja pasikliaudami mąstymu, todėl pasisekimo sulauktų ekonomikos, teisės, chirurgijos, verslo, buhalterijos bei gamybos srityse.

PJ – pojūčiai ir jausmai. Šie individai noriai bendrauja, yra draugiški, palaiko gerus santykius, mėgsta savo šiluma apglėbti kitus. Todėl puikiai jaustųsi dirbdami slaugės, mokytojo, socialinio darbuotojo ar pediatro darbą.

NJ – intuicija ir jausmai. Tai trečiasis tipas, kuriam priklausantys žmonės yra atsidavę, įžvalgūs, iškalbingi bei entuziastingi. Labiausiai sektųsi darbe, kuris reikalautų kūrybiškumo – reklamos, pardavimų, psichiatrijos, literatūros srityse.

NM – intuicija ir mąstymas. Jei nė vienas iš aukščiau pateiktų tipų neatitiko jūsų poreikių, drąsiai save galite priskirti šiam. Šis tipas nurodo, jog esate išradingi, turite gerą loginį mąstymą, jums gerai sekasi spręsti sudėtingas problemas su kuriomis puikiai susitvarkytumėte matematikos, finansų bei technikos srityse.

Taigi, galime padaryti išvadą, jog giliai pasąmonėje jau nuo mažų dienų formuojasi tam tikras požiūris į įvairius dalykus. Ateityje vieni pasirinks darbą, kuris reikalaus loginio mąstymo, kitiems mieliau bus dirbti ten, kur turėtų galimybę bendrauti su žmonėmis, jais rūpintis bei suteikti pagalbą.

Antroje straipsnių ciklo dalyje sužinosite apie vieną plačiausiai naudojamų asmenybių klasifikavimo sistemų MBTI.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *