Kovo 8-toji: moters pagerbimo šventė ar eilinė pavasario diena?

Kovo 8-toji: moters pagerbimo šventė ar eilinė pavasario diena?

Artėja Kovo 8 – oji – Tarptautinė moters diena. Nesuklysiu pasakydama, jog tai yra pirmoji pavasario šventė. Ir ji skirta dailiosios lyties atstovėms – moterims ir merginoms.

Šios dienos ištakos siekia Antikos laikus – remiantis rašytiniais šaltiniais, tam tikrą dieną Graikijoje moterys reikalaudavo ypatingo savo vyrų dėmesio ir netgi karai tą dieną turėdavo būti nutraukti, kad kariai galėtų būti su savo moterimis.

Idėja švęsti Tarptautinę moters dieną kilo XIX – XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 metų kovo 8 dieną Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir žemus atlyginimus.

Vėliau kovo 8 dieną vykdavo protestai, vienas didesnių 1908 metais, kai 15000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, geresnio užmokesčio ir rinkimų teisės. Kitų metų vasario 28 dieną JAV buvo švenčiama pirmoji Tarptautinė moters diena.

Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 metų kovo 8 dieną Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teisias. 1911 metų kovo 8 dieną pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje ir Švedijoje.

Ypač daug dėmesio šiai šventei buvo skiriama Tarybų Sąjungoje, kur po bolševikų revoliucijos feministinių pažiūrų Aleksandra Kolontai įkalbėjo Leniną, kad ši diena būtų paskelbta valstybine švente. Visą Tarybų Sąjungos gyvavimo laikotarpį ši šventė pabrėžė dirbančios moters heroiškumą. Tą dieną buvo įprasta, kad vyrai teikia gėles moterims. Tokia tradicija iki šiol liko Rusijoje ir kitose šalyse (taip pat ir Lietuvoje).

Pažvelgus į istoriją, ši diena skirtingais amžiais ir skirtingose šalyse buvo suprantama ne vienodai: tai lygių teisių, ypatingo vyrų dėmesio siekimas, protestas prieš sunkias darbo sąlygas ar paprasčiausias moterų pagerbimas, dovanojant joms gėles. Kad ir kaip bebūtų, ir lietuviai švenčia moters dieną. Nuo senų laikų yra išlikusi tradicija dovanoti moterims tulpes, sakyti gražius žodžius. Tačiau ir šią šventę kiekvienas supranta skirtingai.

Roberta teigia, kad tai yra moterų diena. Vyrai, traukitės iš kelio! O šiaip jai patinka, kaip visą dieną kažkas lepina. Smagi dienelė.

Saulius mano, kad tokią dieną reikia pasveikinti mylimą merginą.

Justei tai diena, kuri vyrams primena, kad moterims reikia nupirkti tulpę. Tačiau jai atrodo, kad moterims reikia pirkti gėles visada, o ne vieną ar kelis kartus, kai tai parašyta kalendoriuje.

Rimanto nuomone, tai yra moters diena, kasmetinė šventė. Bet ką ji jam reiškia, vaikinas negali pasakyti, nes dar nėra subrendęs tam šventės supratimui.

Gintarei malonu gauti gėlę ir pasijausti pagerbtai bent kartą per metus.

Robertui tai diena, per kurią jis prisimena moterį, suteikiančią šansą gyventi.

„Dėmesio, geros nuotaikos ir emocijų diena!”, – išrėžė Raimonda.

Nerijus mano, kad tokią dieną reikia daug šypsotis, daug bučiuotis ir daug tulpių dovanoti.

Agnės nuomonė tokia, jog Kovo 8 – oji nėra šventė.

Ilgai masčiusi Edita atsakė: „Ką aš galiu pasakyti? !tokia šventė turi būti kiekvieną dieną, nes moterį reikia gerbti kasdien, o ne kartą per metus nupirkt gėlytę. Jai reikia meilės, šilumos ir dėmesio visą gyvenimą, juk moteris pati kaip gėlė, kuriai reikia priežiūros, kad ilgai žydėtų ir nenuvystų“.

Kitos bendravardės nuomone, tai šventė, kai vyrai lepina moteris, per šią šventę mergina jaučiasi lyg princesė, apsupta išskirtiniu dėmesiu, meile, šiluma ir, be abejo, gėlėmis.

Ignė mano, kad Kovo 8 – ąją pasaulis sukasi aplink moteris. Tą dieną jos yra podiumo modeliai, į kuriuos nukreiptos visų vyrų akys.

Birutei tai tiesiog miela diena, kuri kasdienybei suteikia džiugesio ir suteikia progą pasitempti vyrams, o moterims pasijausti ypatingomis. Tokios dienos neleidžia įsivyrauti rutinai ir suteikia galimybę švęsti, džiaugtis, atsipalaiduoti, ko šių dienų žmonės dažnai nebemoka daryti.

Gediminas teigia, jog kovo 8 – oji – moterims pagerbti ir padėkoti skirta šventė. Šia dieną moterys privalo atsipalaiduoti.

Jolitos nuomonė: „Visų pirma, tai mūsų diena. Išskirtinis dėmesys iš vyrų, pasveikinimas su mūsų diena. Tai diena, skirta moterims pagerbti. Jei mūsų nebūtų, tai vyrai pražūtų!“.

Virginijai tai eilinė diena, nieko ypatingo, bet jai malonu sulaukti dėmesio ir sveikinimų.

Andrius atsakė, kad tokią dieną reikia būti ypač dėmesingam ir geram silpnajai lyčiai.

Mindaugui tai nieko nereiškia, tik dar viena diena, kai reikia sveikinti moteris. Vaikinui įdomu, ar kada nors vyrai turės savo šventę.

Ilgiausiai galvojusi Asta pateikė tokį atsakymą: „Man Kovo 8 – oji – tai subtiliai išreikšta pagarba moteriškajai giminei, kurios mes, moterys, esame iš tiesų nusipelniusios už jaukaus namų židinio sukūrimą ir nuolatinį jo kurstymą. Deja, kuo toliau, tuo mažiau tai vyrai prisimena, nors gal nėra kuo stebėtis, juk šiuolaikiniai mūsų vyrai moteriškėja, tai gal po 5 metų mes jiems teiksime tulpes.

O viena mergina, nepasakiusi savo vardo, neslėpė, kad nors vieną dieną metuose galima džiaugtis, jog gimei ne „paukščiu“…

Daugumos respondentų nuomone, Kovo 8 – oji nėra paprasta diena. Ją reikia švęsti, ja džiaugtis ar kaip nors gražiai paminėti. Juk mes, moterys, esam silpnosios lyties atstovės. Mums reikia vyrų, jų dėmesio ir dovanų. Mes mėgstame gėles ir tikimės jų gauti šia proga.

SU ARTĖJANČIA TARPTAUTINĖS MOTERS DIENA !!!

Spec. korespondentė Žibutė

Views All Time
Views All Time
6573
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

77 − = 67