Šokoladas ir sveikata

Šokoladas ir sveikata

Sakoma, kad šokoladas gali sukelti spuoguotumą, dantų ėduonį, kad tai yra tukinantis bei nemaistingas produktas. Taip pat manoma, kad šokoladas veikia kaip antidepresantas bei afrodiziakas. Taigi, kokį poveikį šokoladas daro mūsų sveikatai? Blogas šokolado poveikis dažnai yra pervertinamas. Pensilvanijos medicinos mokykla ir JAV Karinio Jūrų Laivyno akademija padarė eksperimentus, kurių rezultztai parodė, kad šokolado valgymas (ar nevalgymas) nedaro jokios įtakos spuoguotumui [14].

Taip pat klaidingai manoma, kad šokoladas gali sukelti dantų ėduonį. Tyrimai rodo, kad šokolade esantis kakavos sviestas apsaugo dantis, na, o ?inoma cukrus, esantis ?okolade yra pavojingas dantims lygiai tiek pat, kiek ir kitas saldus maistas.

Žinoma, valgant per daug šokolado gali kilti sveikatos problemų. Kakavos svieste yra daug riebalų, kurie didina cholesterolio kiekį kraujyje, o aukštas cholesterolio kiekis sukelia širdies ligas. Tačiau, kaip nustatė Kalifornijos universiteto mokslininkai, šokolade yra didelis kiekis cheminės medžiagos fenolio, kuris padeda sumažinti riziką susirgti širdies ligomis.

Pasak JAV mokslininkų, šokoladas gali sąlygoti košmariškus sapnus. Atlikus tyrimą paaiškėjo, jog šokolade esantis kofeinas gali sumažinti organizmo išskiriamų cheminių medžiagų, kurios paralyžuoja žmogaus kūną miego metu, gamybą. Jei neišskiriama minėtos medžiagos, miegantis asmuo dažnai blaškosi sapne ir gali susižaloti. Pasak žurnalo “New Scientist”, vienas iš 2000 žmonių kenčia nuo miego sutrikimo, kai akių obuoliai ir galūnės neartikuliuotai juda. Virdžinijos valstijos Norfolko ligoninės specialistas Robertas Vorona, atidžiai išnagrinėjęs vieno iš pacientų atvejį, pastebėjo šio sutrikimo ryšį su šokoladu. Pasak mediko, šokoladas nesukelia sutrikimo, tačiau žymiai pablogina jau negaluojančių pacientų sveikatą [24].

Vienas iš gerųjų poveikių, kuriuos sukelia šokoladas, tai yra “malonumo pojutis”, kurį sukelia mėgavimasis šokoladu. Mokslininkai tiria, kokia medžiaga, esanti šokolade sukelia šį malonumo pojutį. Geriausiai žinomas yra kofeinas, šokolade esantis gan mažais kiekiais. Kitos medžiagos teobromino yra šiek tiek daugiau. Manoma, kad būtent šių medžiagų derinys ir sukelia tą “pakilėjimo” būseną. Taip pat šokolade randama fenyletilaminas, tai medžiaga gimininga amfetaminui, kuris yra stiprus stimuliantas. Būtent šios stimuliuojančios medžiagos veikia tas žmogaus smegenų dalis, kurios yra atsakingos už gebėjimą susikaupti bei išlikti budriu [6].

13% prancūzių, net neslėpdamos, prisipažįsta, kad su šokolado pagalba kovoja prieš depresiją. Tačiau šokoladu pyktnaudžiauti nepatartina, nes galima susirgti šokoholizmu. Daugiausiai šokoholikių yra Anglijoje, per dieną jos gali suvalgyti po 4-5 plyteles šokolado [19].

Views All Time
Views All Time
6592
Views Today
Views Today
1

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

46 − = 40