Sostinė: Talinas
Santvarka: respublika
Gyventojų skaičius: 1,4 mln.
Plotas: 45 226 km2
Valstybinė kalba: estų
ES narė nuo: 2004 m.
Valiuta: Estijos krona

Estija yra mažiausia iš Baltijos valstybių pagal plotą ir gyventojų skaičių.

Estija – miškų, kalvų ir ežerų kraštas.

Buvusi žemės ūkio šalis, dabar Estija – pramoninis, miestiškas kraštas. Joje gaminama mediena, laivai ir maisto produktai.

Estijos simbolis – Senojo Tomo vėtrungė ant Talino Rotušės bokšto.

Nacionalinis Estijos paukštis – kregždutė, o gėlė – rugiagėlė.

Po nepriklausomybės atgavimo 1991 m. Estijoje vis dar tvyro įtampa tarp estų ir trečdalį gyventojų sudarančių rusų.

Taline – Estijos sostinėje – gyvena maždaug trečdalis šalies gyventojų.

Talinas, nedidelis miestas, gali patenkinti net išrankiausio turisto poreikius. Pasivaikščiojimas saulėta uosto pakrante, peizažas su tolumoje stūksančiais Talino bokštais, klajonės vingiuotomis viduramžiško senamiesčio gatvelėmis, vakarienė apverstame laive-restorane – tai tik vienas iš daugelio galimų variantų.

Talino senamiestis pasižymi originaliu išsidėstymu. Norint viską pamatyti, tenka kopti į Toompea kalną; ten 1229 m. tvirtovės pavidalu “gimė” Talinas, o dabar viduramžiškų mūrų apsuptyje įsikūrusi ir Estijos vyriausybė.

Estijai priklauso Saremos sala Baltijos jūroje. Sala yra unikali savo gamta: šiaurinėje dalyje dėmesį patraukia Pangos uolėtas krantas, kuris virš jūros iškilęs daugiau kaip dvidešimt metrų; dauguma Saremos krantų užpelkėję, tad šios vietos – tikras paukščių rojus; Kali vietovėle prieš 3000 metų meteorito paliktame įdubime susiformavo žalias ežeriukas, savo palaptingumu viliojantis visus atvykusius; stebina vėjo malūnai, gebantys sparnus pasukti pagal vėjo kryptį; Koguvos žvejų kaime namai pastatyti 1880-1930 m., čia įsikūręs etnografinis muziejus, kurio sodyboms grožiu nenusileidžia kadagių giraitės ir akmenuota jūra; Kuresarės vyskupijos pilies (statyta 1230 m.) fragmentas – seniausios akmens skulptūros pavyzdys saloje.

Baltijos šalyse labai populiarios dainų šventės pirmiausiai atsirado Estijoje 1869 m.

Duetas iš Estijos Tanelas Padaras ir Deivas Bentonas laimėjo pirmą vietą “Eurovizijos” konkurse 2001 m. Eurovizija – tai Europos valstybių dainų konkursas, šiandien labai populiarus, pritraukiantis iki 150 mln. televizijos žiūrovų ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.

Tarptautinis Concordia universitetas Taline – didžiausia studentų iš Lietuvos kolonija užsienyje. Kasmet čia mokosi daugiau kaip 200 lietuvių.

Tradicinis estiškas maistas – “seljanka” (sriuba), pagaminta iš bulvių, norkų, kruopų, mėsos, dešrelių, raugintų agurkų ir kitų, lietuvių nuomone, nederančių komponentų. Mėgiamas estiškas desertas – manų košė kisieliuje.

Gyvūnų mylėtojams patinka talino zoologijos sodas, kurio gyventojai nė iš tolo neprimena sušalusių Kauno žirafų, išbadėjusių liūtų ir išsiskiria įvairove.

Estijoje nerekomenduojama lepintis grožio salonuose. Negana to, kad vidutinio lygio salone sumokėsite kaip viename geresnių Lietuvoje, tačiau kokybė vargu ar atitiks Jūsų lūkesčius…

Apie estus sukurta daug anekdotų, negailestingai pašiepiančių tariamai nacionalinius šios tautos bruožus (nelankstumą, flegmatiškumą, uždarumą ir pan.). Iš tiesų save gerbiantis estas visada apgalvoja žodžius prieš atsakydamas į bet kokį klausimą, o tai ne tik neįžeidžia, bet ir sukelia pasitikėjimą. Galbūt ši ypatybė padėjo estų tautai pralenkti savo temperamentingesnes Baltijos seseris daugeliu atžvilgių.

Estai moka reklamuoti savo kraštą. Tam panaudojamas ir spauzdintas žodis, ir internetas. Tačiau kartais minimi skaičiai ar faktai nesutampa, ne viskuo galima tikėti. Pavyzdžiui tikintis išbandyti estišką turizmą vietoj aprašytos idiliškos žvejo sodybos galima rasti šiukšliną lūšną.

Parengta pagal:
Europa – mūsų žemynas.- K.,2002
Mes! Mes ir ES? Mes ir Europos Sąjunga! / A. Paleckis. A. Ikamas .- V., 2002

Views All Time
Views All Time
7151
Views Today
Views Today
1
Jūs jau balsavote!