R.Pakso skrydis aplink pasaulį (13)

Debesyse virš Aliaskos

Kai šįryt aštuntą suskambo telefonas, didžiausioje ir tolimiausioje JAV Aliaskos valstijoje, iš kur skambino Rolandas Paksas, laikrodžiai rodė devynias vakaro. Lakūnai buvo ką tik nusileidę Anchorage’o oro uoste.

Pasirodo, norėdami pasivyti grafiką, pilotai atsisakė planuoto dviejų dienų poilsio Kanadoje. Šiltai sutikti šios šalies aviatorių, Rolandas Paksas ir Vladimiras Makagonovas tik pernakvojo žinomo aviacijos renginių organizatoriaus Rono Price namuose ir išskrido Aliaskos link.

Straipsniai 1 reklama

Pirmąją atkarpą (900 km) iš Britų Kolumbijos provincijoje esančio Abbotsfordo iki Prince Ruperto lakūnai, taupydami pinigus, nusprendė skristi pagal vizualių skrydžių taisykles, juolab kad orų prognozė šioje maršruto dalyje nežadėjo jokių komplikacijų.

Tačiau po kurio laiko lėktuvas įsirėžė į debesis, kurie privertė pilotus leistis žemyn ir spaustis prie vandens. Debesys buvo tokie žemi, kad Ramiojo vandenyno bangos atrodė kone ranka pasiekiamos. Suprantama, tokiomis sąlygomis pilotams tenka dirbti ypač įtemptai, ir mintims apie nejaukią realybę beveik nelieka laiko.

Vandens aplink pasaulį skrendančių lakūnų kelyje iš tikrųjų daug, tačiau, kaip atrodo, tik pirmosiomis dienomis virš Atlanto jie skrido su gelbėjimo kostiumais, kurie, žinoma, varžo judesius ir apsunkina pilotavimą.

„Prie visko pripranti, – paaiškino Rolandas Paksas. – Iš pradžių – su gelbėjimo kostiumu, paskui ima atrodyti, kad užteks liemenės. Dar po kelių dienų ir liemenę tik pasidedi arčiau, kad būtų po ranka”.

Antrąją atkarpą (1400 km) lakūnai skrido valdomoje oro erdvėje, kitaip sakant, aukštai. Tiesa, kai SM–2000 plokštumos ėmė dengtis ledu, aukštį teko keisti. Kadangi Kanadoje pilotai be problemų apsirūpino deguonimi, dabar, pakilę iki penkių kilometrų, jie kurį laiką skrido tarp debesų sluoksnių.

Leisdamiesi Anchorage, jie vėl nardė debesyse. Kaip sakė Rolandas Paksas, tik vienu metu šmėkštelėjo atšiaurus peizažas – apsnigti kalnagūbriai. Po to jie iš debesų išniro jau artėjant kilimo ir tūpimo takui.

Diena, kaip matyti, buvo sunki. Ore – aštuonios įtemptos valandos. Net ir atodūsių paprastai vengiantis Rolandas Paksas šį sykį pasiskundė jaučiąs skausmą rankose.

Tikrąja žodžio prasme pasaulio pakraštyje pasimetusiame Anchorage’o aerodrome iki Rolando Pakso iš lietuvių lakūnų 1990-ųjų vasarą savo lemties lėktuvu Su-27 leidosi nusipelnęs lakūnas bandytojas Rimantas Stankevičius. Šis aerodromas tikriausiai turėtų būti gerai pažįstamas ir vilniečiui lakūnui Viktorui Borovskiui, aviakompanijos „Korean Air” moderniausio giganto „Boeing 747–400” kapitonui.

Aplink pasaulį skrendančių Rolando Pakso ir Vladimiro Makagonovo dabar laukia itin sudėtingas, virš negyvenamų plotų 1750 kilometrų nusidriekęs maršrutas į Rusijos miestą Anadyrį.

Tiesa, iki šiol lakūnai dar nebuvo gavę leidimo įskristi į Rusijos oro erdvę.

Plačiau apie skridimą – www.tvarka.lt, rubrika SKRYDIS APLINK PASAULĮ.

Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *